Polska krajem samochodziarzy. Mamy dużo aut, ale...
Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem liczby aut na liczbę mieszkańców. Nie mamy się czym chwalić.
Polska - kraj węgla i samochodów? Polacy uwielbiają auta i są na to niepodważalne dowody. Badania Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA "Wehicels on European Roads" dowodzą, że w Polsce na tysiąc osób przypada najwięcej samochodów osobowych w Europie. Oprócz tego mamy też najwięcej ciężarówek oraz autobusów. Czy jest to jednak powód do dumy?
Podobne
- Rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Kto nie wjedzie do stolicy?
- Przepchnął aktywistów ciężarówką. Usłyszał, co go czeka
- Szafarowicz kontra Trzaskowski. W tle Strefa Czystego Transportu
- Rewolucja w szpitalnym jedzeniu? Weganie zbierają podpisy
- "Przebite opony dla przyszłości". Akcja działaczy klimatycznych
Polska - motoryzacyjna potęga czy motoryzacyjna porażka?
Na wstępie warto zaznaczyć, że posiadanie samochodu niewiele ma wspólnego z wysokim statusem materialnym. Bardzo często zależy za to od tego podstawowy komfort życia oraz możliwość pracy. Bynajmniej nie chodzi tu o wymóg posiadania prawa jazdy, a o wykluczenie komunikacyjne, z jakim zmagają się setki gmin w całej Polsce. Nie każde miasto ma tak rozbudowaną sieć zbiorkomu jak Warszawa. Najbardziej cierpią średnie i małe miasta oraz wioski. Z tego względu na jedno gospodarstwo domowe często przypadają dwa i więcej samochodów, choć i to czasami nie wystarcza. Za przykład może doskonale posłużyć historia licealisty, który jest zmuszony do codziennego dojeżdżania do szkoły autostopem.
I choć pozornie dane przedstawione w raporcie "Wehicels on European Roads" wyglądają, jakby Polska przodowała w budowaniu motoryzacyjnej potęgi na Starym Kontynencie, nie można mylić się bardziej. Może i posiadamy najwięcej samochodów w Europie, ale za to większość z nich to modele, o których śmiało można powiedzieć: złom. Analizując informacje z uwzględnieniem zmiennej wieku pojazdów, z początku listy trafiamy na jej szary koniec.
Cmentarzysko aut. Pozory mylą
Dane ACEA z 2022 r. wskazują, że pod względem liczby aut na drogach przodowały Niemcy (prawie 48,8 mln), dalej Włochy (40,2 mln), Francja (38,9 mln) i Wielka Brytania (37,1 mln). Polska zyskała piąte miejsce (26,5 mln pojazdów), jednak pod względem gęstości (stosunku liczby aut przypadających na tysiąc mieszkańców) nie miała sobie równych, uzyskując wynik 703/1000.
Ten wynik jednak nie jest miarodajnym odzwierciedleniem liczby aut kursujących po polskich drogach. Okazuje się, że jest ich o prawie 200 mniej w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Wynika to z faktu, że część samochodów, które nie nadają się już do użytku, wciąż figuruje w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ponieważ nigdy nie zostały z niej wyrejestrowane.
To pokazuje, że w zmotoryzowaniu potęgą wcale nie jesteśmy. A jeśli wziąć pod uwagę wiek parku, daleko nam nawet do europejskiej średniej
Średni wiek aut w Polsce. Gorzej jest tylko w kilku krajach Europy
Europejska średnia wieku aut wynosi 12,3 lat. Polska zaniża ją o kilka oczek. Samochody w Polsce mają przeciętnie prawie 15 lat - 14, 9. Taki sam wynik uzyskała Rumunia, natomiast starsze auta kursują po Litwie, Łotwie, Estonii i Grecji.
Liderem w odwrotnej tendencji są:
- Luksemburg (7,9 lat),
- Austria i Dania (8,9 lat),
- Irlandia (9,1 lat).
Skup używanych aut. Stan pojazdów na drogach będzie się pogarszać
W Polsce wiele używanych aut pochodzi od prywatnych sprzedawców, którzy sprowadzają je z zagranicy. Liderem w ich sprzedaży są państwa wymienione powyżej, a także Belgia czy Niemcy. Wiele z tych aut znajduje się w stanie, który poddaje wątpliwości to, czy powinny trafić na drogę. Raport Carfax Europe podaje, że Polska stanowi rynek zbytu na samochody, których nikt inny nie kupi.
Duży wzrost importu samochodów używanych to zła wiadomość dla polskiego rynku, ponieważ zdecydowana większość z nich ma ponad 10 lat i dalej będzie się starzeć, pogarszając tym samym jakość polskiej floty samochodowej
Źródło: rp.pl
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos