Od maja Niemki i Niemcy korzystają z transportu publicznego za 49€/mc

Bilet za 49 euro działa. Niemcy ograniczają emisje

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
01.08.2023 17:15

Od początku maja można nabyć Deutschlandticket i przez miesiąc korzystać z transportu publicznego za 49 euro. Są już pierwsze podsumowania tego programu.

O wprowadzeniu w Niemczech "Deutschlandticket" w cenie 49 euro pisaliśmy jeszcze przed jego premierą, która miała miejsce w maju 2023 r. Ten bilet miesięczny pozwala na przemieszczanie się bez ograniczeń wszystkimi środkami transportu publicznego. Jak wpłynął na podróże naszych zachodnich sąsiadów przez ostatnie trzy miesiące?

D-Ticket już obwołano sukcesem

Jak podał portal euronews.com, Evelyn Palla z Deutsche Bahn Regio poinformowała, że podróże regionalną koleją wybrało o 25 proc. pasażerów więcej niż przed wprowadzeniem D-Ticket. Zwłaszcza kierunki turystyczne cieszą się większą popularnością, co może świadczyć o tym, że część Niemców zrezygnowała z zabierania samochodu na wakacje.

Przedsiębiorstwo ÖPNV, operator m.in. kolejek podmiejskich (S-Bahn) i metra (U-Bahn), informuje, że od maja przybyło milion pasażerów regularnie korzystających z transportu publicznego. Według danych Związku Niemieckich Firm Transportowych w czerwcu D-Ticket zakupiło 9,6 mln osób. Przesiadanie na transport publiczny drastycznie ogranicza ślad węglowy podróżujących.

Wakacje w polskim transporcie publicznym

Rachwalski zbiera letnie bolączki pasażerów PKP
Rachwalski zbiera letnie bolączki pasażerów PKP (@KomunikacjaZastępcza Facebook)

Tymczasem w Polsce tradycyjnie "wakacje zaskoczyły" PKP. Przepełnione, opóźnione pociągi, brak możliwości kupienia biletów, brak miejsc siedzących, o klimatyzacji nie wspominając. O wielu takich sytuacjach informuje na swoim profilu na Facebooku specjalista transportu kolejowego Piotr Rachwalski.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Realista,zgłoś
Czyżby w Polsce nie było innych stacji paliw? Poza tym zawsze możemy polecieć samolotem lub pojechać rowerem. Przy okazji, bilet można kupić(zamówić) z wyprzedzeniem także przez internet tak jak opony można wymienić na zimowe zanim spadnie pierwszy śnieg. Ale gamonie zawsze wymieniają gdy zaczyna sypać a potem pretensje do wulkanizatorów że są kolejki!
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się