Połączyli mózg małpy z komputerem. "To jest przełom"
Technologia się rozwija z każdym kolejnym dniem. W maju 2023 r. chińscy naukowcy poinformowali o eksperymencie z połączeniem mózgu małpy i komputera. Jakie są wyniki badania?
Technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Kiedyś świat przedstawiony w Cyberpunku był dla nas odległy. Coraz bliżej jednak jesteśmy przyszłości, którą głosili twórcy słynnej gry.
Podobne
- Znaczące zmiany w szkołach. W tle technologiczne kwestie
- Sylwester Wardęga odchodzi z GOATS? Fani połączyli kropki
- Otwarte Klatki weszły do Lidla. Organizacja przebadała mięso z marketu
- Pierwsza kobieta wyleczona z HIV. To przełom w medycynie, który dobrze wróży na przyszłość
- Męczyłem się z komputerem za 300 złotych przez 7 DNI | TEST
W maju 2023 r. chińscy badacze poinformowali, że udało im się połączyć mózg małpy z komputerem. Jest to przełom w zakresie neurobiologii.
Co to za technologia?
Badacze z Chin użyli interfejsu mózg-komputer (BCI). Jest to system umożliwiający bezpośrednią komunikację między mózgiem a urządzeniem zewnętrznym. Jak podaje portal focus.pl, technologia znana jest już od 1924 r.
Niemiecki neurolog i psychiatra Hans Berger jako pierwszy zarejestrował aktywność ludzkiego mózgu za pomocą elektroencefalografu (urządzenia rejestrującego słabe sygnały elektryczne, które są zapisywane w różnych punktach skóry głowy).
Dzięki badaniom Bergera możemy przeprowadzać podstawowe badania neurologiczne. W przypadku BCI mózg połączony jest z komputerem za pomocą minimalnie inwazyjnej operacji. Istnieje jednak ryzyko powikłań. Naukowcy porównują to do wszczepienia implantu do serca.
Pierwsza próba na zwierzętach
Chińscy badacze umieścili interwencyjny BCI na głowie małpy, a następnie zebrali sygnały elektroencefalografii (EEG). Umożliwiło im to na aktywne kontrolowanie ramienia robotycznego za pomocą myśli zwierzęcia.
- Sukces pierwszej próby na zwierzętach jest przełomem od zera do jednego, ale przeniesienie sukcesu do kliniki to proces od jednego do stu, więc przed nami jeszcze długa droga - mówi dr Ma Yongjie, neurochirurg ze szpitala Xuanwu Capital Medical University w Pekinie, w rozmowie z mediami podczas ogłoszenia eksperymentu.
Warto jednak pamiętać, że istniejący interfejs mózg-komputer wymaga przeprowadzenia kraniotomii (usunięcie fragmentu czaszki), żeby można było umieścić elektrody wewnątrz kory mózgowej. To najskuteczniejszy, ale i najbardziej skomplikowany pomiar EEG.
źródło: antyradio.pl
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj