Tryb goblina - co oznacza?

Oxford wybrał słowo roku. "Tryb goblina" może dotyczyć ciebie

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,06.12.2022 18:30

Wydawca angielskiego słownika "Oxford English Dictionary" ogłosił wyniki plebiscytu na słowo roku 2022. Tytuł zwycięzcy przypadł wyrażeniu "goblin mode". Co oznacza ten zwrot?

Już niedługo poznamy wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Do finału zakwalifikowały się m.in. onuca, gigachad, cringe, essa. Nie jest tajemnicą, że najważniejsze słowa roku są wybierane nie tylko w Polsce. Na świecie duże zainteresowanie budzi konkurs "Word of the Year" organizowany corocznie przez wydawcę słownika "Oxford English Dictionary".

W wyborze tegorocznego słowa roku słownika oksfordzkiego głos oddało ponad 340 tys. osób. Zdecydowana większość - bo aż 93 proc. uczestników plebiscytu - zagłosowała na wyrażenie "goblin mode" (tryb goblina). Prawdopodobnie spotykacie się z tym pojęciem po raz pierwszy. Niemniej zachowanie goblina raczej nie jest wam obce. Szczególnie, jeśli przeżyliście pandemię.

trwa ładowanie posta...

Goblin mode. Co oznacza goblin mode, słowo roku 2022?

Tryb goblina to rodzaj zachowania, które odrzuca normy społeczne lub oczekiwania po to, aby pobłażać sobie, pozwalając przy tym na lenistwo, niechlujność lub chciwość. Termin krążył w internecie od 2009 roku, ale zyskał ogromną popularność dopiero na początku 2022 roku.

Wszystko przez wpis z satyrycznego konta na Twitterze, według którego modelka Julia Fox rozstała się z Kanye Westem, bo raper nie lubił, gdy ona "wchodziła w tryb goblina". Kobieta później zdementowała, że użyła takiego określenia, ale na tłumaczenia było już za późno. Tryb goblina stał się viralem na skalę światową.

trwa ładowanie posta...

Tryb goblina oddaje ducha epoki

Redaktorzy słownika oksfordzkiego tłumaczą, że tryb goblina odnosi się do opisu postpandemicznego świata. Dotyczy osób, które po miesiącach przebywania w domu z powodu lockdownów, odrzucają myśl o powrocie do "normalnego życia". Wolą siedzieć w dresach albo zostać w łóżku, zamiast próbować doścignąć nieosiągalne standardy piękna prezentowane w mediach społecznościowych.

Michał R. Wiśniewski na łamach "Polityki" napisał, że tryb goblina jest wtedy, gdy "człowiek sobie odpuszcza i się zapuszcza, nie dbając np. o wygląd zewnętrzny i robiąc wszystko na pół gwizdka, takie rozmemłanie. Widzę tu nieco podobieństw z naszym swojskim borsuczeniem".

"Tryb goblina to sytuacja, gdy budzisz się o drugiej w nocy, idziesz do kuchni ubrany tylko w długą koszulkę, po czym robisz sobie dziwną przekąskę jak krakersy z topionym serem" - podaje "The Guardian". Z kolei "The Times" dodaje, że "zbyt wielu ludzi przeszło w tryb goblina w reakcji na trudny rok".

- Tryb goblina odpowiada duchowi epoki. Z pewnością jest to wyrażenie 2022 roku. Ludzie postrzegają normy społeczne w nowy sposób. Termin daje im pozwolenie na to, by porzucić stare normy i przyjąć nowe - skomentował na YouTube amerykański lingwista i leksykograf Bez Zimmer.

Przyznajcie się, kto z was przeszedł w tryb goblina?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1