Ordo Iuris chce odwołać spektakl o eutanazji

Ordo Iuris żąda zakazania spektaklu o eutanazji. "Stop cywilizacji śmierci"

Źródło zdjęć: © Wikipedia, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,23.05.2022 15:30

"Prawo wyboru" to najnowsza premiera Teatru Nowego w Poznaniu. Spektakl, który opowiada o odchodzeniu na własnych zasadach, nie przypadł do gustu strażnikom moralności z Ordo Iuris. Organizacja chce zdjęcia tytułu z afisza i... pisze do marszałka województwa.

Prawo wyboru jest jedną z najciekawszych, bo wywołujących ogromne kontrowersje, premier teatralnych tego roku. Spektakl na podstawie tekstu niemieckiego dramatopisarza Ferdinanda von Schiracha ma na celu zainicjowanie publicznej debaty na temat eutanazji w Polsce. Publiczność przedstawienia może sama zadecydować o przeżyciu lub śmierci głównego bohatera Prawa wyboru.

Prawu wyboru towarzyszy niezwykły eksponat. To kapsuła Sacro - opracowane przez dr Philipa Nitschke urządzenie do śmierci wspomaganej. W 2022 roku maszyna została dopuszczona do użytku w Szwajcarii przez tamtejszy rząd. Polska publiczność może obejrzeć Sacro w foyer Dużej Sceny w Teatrze Nowym w Poznaniu. Eksponat umożliwia widzom zbliżyć się do zagadnień poruszanych w spektaklu Prawo wyboru.

Prawo wyboru

Ordo Iuris chce odwołania spektaklu o eutanazji

Prawem wyboru zainteresowało się Ordo Iuris - organizacja konserwatywnych katolickich prawników, która zasłynęła między innymi skandalem obyczajowym w swoich szeregach. Ordo Iuris lobbuje na rzecz rozwiązań prawnych zgodnych z doktryną katolicką: domaga się między innymi całkowitego ograniczenia prawa do aborcji i wydaje obraźliwe osądy wobec społeczności LGBTQ+.

Ordo Iuris wystosowało petycję do marszałka województwa wielkopolskiego, któremu podlega Teatr Nowy w Poznaniu. Organizacja żąda usunięcia sztuki Prawo wyboru z afisza oraz "budzącej grozę" kapsuły śmierci z holu budynku.

Ordo Iuris twierdzi, że scena Teatru Nowego w Poznaniu stała się miejscem, "gdzie szerzy się się antywartości tworzące cywilizację śmierci". Organizacja porównuje publiczność teatru do "gawiedzi" oglądającej walki niewolników w starożytnym Rzymie. Ordo Iuris tłumaczy, że pieniądze podatników, które samorząd przekazuje placówce, przeznaczane są na sponsorowanie propagandy "cywilizacji śmierci".

Apel Ordo Iuris
Apel Ordo Iuris (Ordo Iuris)

Marszałek nie ocenzuruje spektaklu

- Nigdy nie stosowaliśmy cenzury w naszych instytucjach kultury i nie zamierzamy tego robić - informuje Anna Parzyńska-Paschke, rzeczniczka marszałka, w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej": - Nasze instytucje kultury nie są instytucjami podległymi Ordo Iuris. I dobrze, bo kształtowałyby jeden jedynie słuszny przekaz.

Parzyńska-Paschke argumentuje, że teatr jest finansowany z pieniędzy publicznych, ale to nie upoważnia marszałka do ingerowania w przekaz artystyczny. - A tak mamy o czym rozmawiać i dobrze, że nie boimy się dyskutować o trudnych tematach - mówi rzeczniczka.

Reakcja marszałka wobec żądań Ordo Iuris jest prawidłowa. Apel katolickiej organizacji, aby usunąć spektakl z afisza, jest absurdalny, bardzo źle się kojarzy i działa na szkodę samego Ordo Iuris. Dzięki petycji do marszałka spektakl Prawo wyboru otrzymał dodatkową reklamę, co z pewnością przełoży się na wzrost sprzedaży biletów. No i bardzo dobrze.

Źródła: poznan.wyborcza.pl/stopcywilizacjismierci.pl/teatrnowy.pl/oko.press

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 25
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 7
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
***** ***,zgłoś
Brawo
Odpowiedz
7Zgadzam się1Nie zgadzam się
Tangerine,zgłoś
Niech te katotaliby swietojebliwe grzebią sobie e swoich gaciach a innym dadzą spokój,bo nie każdy wierzy w te pierdy przez nich głoszone.
Odpowiedz
15Zgadzam się9Nie zgadzam się
Emeryt,zgłoś
A nie mają tam czasem jakiegoś małżeństwa do rozbicia? Niech się macaniem koleżanek z pracy zajmą.
Odpowiedz
9Zgadzam się5Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 33