Niesporczak nazwany na cześć Roberta Makłowicza

Naukowiec nazwał niesporczaka na cześć Roberta Makłowicza

Źródło zdjęć: © Vibez.pl, Wikipedia - Willow Gabriel, Goldstein Lab / Wikipedia, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,02.01.2023 12:30

Naukowiec z Krakowa odkrył dwa nowe gatunki niesporczaków. To małe organizmy, które potrafią przetrwać w bardzo trudnych warunkach. Badacz nazwał jedno z mikroskopijnych zwierząt na cześć Roberta Makłowicza.

"Mesobiotus maklowiczi" to bynajmniej nie jest błąd popełniony podczas pisania imienia i nazwiska Roberta Makłowicza. To nazwa jednego z nowo odkrytych gatunków niesporczaka. Mowa o bardzo małych i wytrzymałych organizmach. Odkrycie należy do dr Daniela Steca z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Rozpoznane gatunki pochodzą z Republiki Południowej Afryki.

Dr Stec zaskoczył wiele osób, nazywając niesporczaka na cześć Makłowicza. Znany krytyk kulinarny i gwiazdor internetu oraz telewizji jest prywatnie serdecznym kolegą naukowca, z którym widuje się na targu. Badacz w komentarzu dla tvn24.pl uzasadnił, że Makłowicz mieszka "w Krakowie i (...) lubi kapelusze, dlatego na pewno chciałby przymierzyć 'kapelusik', jaki znajduje się na jajach składanych przez niesporczaka".

Dla was niesporczak, dla naukowców Robert Makłowicz

Jak zareagował sam? Makłowicz? - Ta świadomość, że moje skromne nazwisko jest kojarzone z taką szlachetną rodziną, jak niesporczaki, jest czymś niewiarygodnym - powiedział w rozmowie z tvn24.pl. Dodał, że czuje się "zaszczycony, wręcz uniesiony i euforyczny".

trwa ładowanie posta...

Dr Stec nazwał drugi nowo odkryty gatunek niesporczaka jako "Mesobiotus diegoi". Nazwa wywodzi się od imienia Diego Fontaneto, naukowca pracującego we włoskim instytucie badań wody (Istituto di Ricerca sule Acque) w Verbanii. Dr Fontaneto specjalizuje się w tematach dotyczących ekologii i biogeografii meiofauny. Na co dzień współpracuje z dr Stecem.

Niesporczak - co to jest?

Jak informuje naukawpolsce.pl, niesporczaki to jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt znanych ludzkości. Mogą przetrwać w próżni, w temperaturze bliskiej zera absolutnego, w warunkach wysokiego promieniowania jonizującego, a nawet całe dekady bez wody. Kiedyś wysłano je nawet na Księżyc i sprawdzono, czy przetrwają splątanie kwantowe. Wielkość niesporczaka wynosi od 0,01 do 1 milimetra.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 12
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1