Naukowiec nazwał niesporczaka na cześć Roberta Makłowicza
Naukowiec z Krakowa odkrył dwa nowe gatunki niesporczaków. To małe organizmy, które potrafią przetrwać w bardzo trudnych warunkach. Badacz nazwał jedno z mikroskopijnych zwierząt na cześć Roberta Makłowicza.
"Mesobiotus maklowiczi" to bynajmniej nie jest błąd popełniony podczas pisania imienia i nazwiska Roberta Makłowicza. To nazwa jednego z nowo odkrytych gatunków niesporczaka. Mowa o bardzo małych i wytrzymałych organizmach. Odkrycie należy do dr Daniela Steca z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Rozpoznane gatunki pochodzą z Republiki Południowej Afryki.
Podobne
- Monika Kociołek zatrudniła się na budowie. Ile wytrzymała?
- Hejt na Oliwkę Brazil. Raperka musiała wyłączyć komentarze
- Monika Kociołek: "Robienie brwi trudniejsze od pracy na budowie"
- Young Leosia: "Polska władza nawołuje do nienawiści na każdym kroku"
- Gotowi na kolejną aferę? Marcoń i Konopskyy wywleką nowe brudy
Dr Stec zaskoczył wiele osób, nazywając niesporczaka na cześć Makłowicza. Znany krytyk kulinarny i gwiazdor internetu oraz telewizji jest prywatnie serdecznym kolegą naukowca, z którym widuje się na targu. Badacz w komentarzu dla tvn24.pl uzasadnił, że Makłowicz mieszka "w Krakowie i (...) lubi kapelusze, dlatego na pewno chciałby przymierzyć 'kapelusik', jaki znajduje się na jajach składanych przez niesporczaka".
Dla was niesporczak, dla naukowców Robert Makłowicz
Jak zareagował sam? Makłowicz? - Ta świadomość, że moje skromne nazwisko jest kojarzone z taką szlachetną rodziną, jak niesporczaki, jest czymś niewiarygodnym - powiedział w rozmowie z tvn24.pl. Dodał, że czuje się "zaszczycony, wręcz uniesiony i euforyczny".
Dr Stec nazwał drugi nowo odkryty gatunek niesporczaka jako "Mesobiotus diegoi". Nazwa wywodzi się od imienia Diego Fontaneto, naukowca pracującego we włoskim instytucie badań wody (Istituto di Ricerca sule Acque) w Verbanii. Dr Fontaneto specjalizuje się w tematach dotyczących ekologii i biogeografii meiofauny. Na co dzień współpracuje z dr Stecem.
Niesporczak - co to jest?
Jak informuje naukawpolsce.pl, niesporczaki to jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt znanych ludzkości. Mogą przetrwać w próżni, w temperaturze bliskiej zera absolutnego, w warunkach wysokiego promieniowania jonizującego, a nawet całe dekady bez wody. Kiedyś wysłano je nawet na Księżyc i sprawdzono, czy przetrwają splątanie kwantowe. Wielkość niesporczaka wynosi od 0,01 do 1 milimetra.
Popularne
- Kaja Godek atakuje nową Rzeczniczkę Praw Dziecka. Powód smuci
- Burza pod postem Trzaskowskiego. Jakie święta obchodzi prezydent?
- Reklama Lidla wywołała burzę. Skrajna prawica pieni się o świąteczną kolację
- Wydała fortunę, żeby zostać kotem. Najgorsze jeszcze przed nią
- Podwyżki dla nauczycieli. Wynagrodzenie musi przekonać młodych
- Praca dla Rihanny gorsza od Shein. Raport alarmuje
- Konopskyy szuka pieniędzy od Kawiaq. Youtuber wygrał zakład
- Zapadł wyrok w sprawie Margot. Obrońcy chcieli uniewinnienia
- Umarł na oczach widzów. Zapłacili mu za wypicie butelki wódki