Naukowcy odczytali myśli chorego na ALS

Naukowcy odczytali myśli sparaliżowanego mężczyzny - ten poprosił ich o piwo

Źródło zdjęć: © YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,26.03.2022 16:00

Nawet jeśli cierpisz na nieuleczalną chorobę, która zdewastowała twój organizm, wciąż masz ludzkie potrzeby. Naukowcom ze Szwajcarii udało się odczytać myśli pacjenta chorego na ALS. Dzięki temu dowiedzieli się, że jest fanem chmielowego trunku.

36-letni pacjent kliniki Wyss Center w Genewie otrzymał unikalną możliwość, aby po wielu miesiącach zaniku mowy ponownie komunikować się ze światem. Mężczyzna, który choruje na ALS (stwardnienie zanikowe boczne), przez długi czas leżał sparaliżowany, niezdolny nawet do poruszania oczami. Naukowcy postanowili temu zaradzić i wszczepili implant do mózgu mężczyzny, aby odczytywać jego myśli.

Pacjent dzięki implantowi zdołał komunikować jeden znak w ciągu minuty. Pierwsze, co zrobił, to poprosił swoich opiekunów o piwo. Następnie zażyczył sobie, aby posłuchać zespołu metalowego Tool. Potem zwrócił się do swojej matki, prosząc, by zrobiła mu masaż głowy. Wreszcie stwierdził (a w zasadzie pomyślał), że chce zamówić curry. Nie wiadomo, czy wszystkie jego zachcianki zostały spełnione, ale mamy taką nadzieję!

Czym jest ALS?

Pacjenci chorzy na ALS tracą kontrolę nad swoimi mięśniami. Kiedy osoba z ALS nie może już mówić, odpowiada na pytania twierdząco lub przecząco za pomocą ruchów gałek ocznych. Niestety, w zaawansowanym stadium choroby pacjent nie jest w stanie nawet ruszać oczami. Osoba z ALS zostaje wykluczona komunikacyjnie, zamknięta w swoim ciele, niezdolna do wyrażania pragnień i potrzeb.

Nadzieja dla chorych na ALS

W przypadku bohatera niniejszego artykułu naukowcy wprowadzili do jego mózgu dwa zestawy mikroelektrod. Urządzenie odczytuje sygnały emitowane przez mózg chorego. Dzięki temu mężczyzna znów może komunikować się ze światem. 36-latek ze Szwajcarii jest pierwszą osobą, która mimo ALS jest w stanie porozumiewać się z innymi ludźmi. Naukowcy poszukują środków, by sfinansować implant kolejnym pacjentom z ALS.

A communications platform for people with complete locked-in syndrome

Źródło: The Independent

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0