trendy
Google będzie miało swój ChatGPT. Kiedy się pojawi?
Rayssa Leal

Nastolatki na desce pokazują, że na Igrzyskach Olimpijskich trzeba się liczyć z dziewczynami

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Rayssa Leal
Anna RusakAnna Rusak,28.07.2021 15:25

Mają kilkanaście lat i zmienią skatebordowy świat. Nastolatki zgarnęły wszystkie medale na Igrzyskach Olimpijskich i pokazały, że to sport nie tylko dla chłopców

Z czym Wam się kojarzy skatebording? Pewnie pierwszy na myśl przychodzi Wam obraz jakichś chłopaków w luźnych koszulkach na skateparku i na tym obrazku najprawdopodobniej nie widać dziewczyn lub jest ich bardzo niewiele. No to czas zmienić tę perspektywę.

W debiutującej dyscyplinie skateboardingu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wszystkie medale trafiły do… nastolatek. Tak, dobrze czytacie - czas na zmianę warty. Od teraz jazda na desce to nie tylko "męski" sport.

Jak nastolatki tworzą historię

Złoty medal trafił do 13-letniej Momiji Nishiya z Japonii, która tym samym stała się piątą, najmłodszą złotą medalistką w historii. Rayssę Leal, czyli dziewczynę ze srebrem, możecie nawet kojarzyć z dość popularnego nagrania.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Leal ma na nim 7 lat i jeździ na desce w skrzydłach wróżki oraz niebieskiej sukience. I pewnie nigdy byśmy się o niej nie dowiedzieli, gdyby nie Tony Hawk, który wtedy udostępnił to nagranie. Teraz także wspiera swoją ulubioną zawodniczkę:

"Sześć lat temu wprowadził mnie w świat skateboardingu, udostępniając mój film w kostiumie wróżki. Dziś sfilmował mnie na igrzyskach. To wszystko jest tak niesamowite, żyję snem! Dziękuję @tonyhawk za to, że żartujesz [ sic ] i zawsze mnie motywujesz".

trwa ładowanie posta...

Czas zrobić dziewczynom miejsce

Starsze zawodniczki też wyrażają swój podziw. 34-letnia Alexis Sablone, która zajęła czwarte miejsce, mówi, że to historyczne wydarzenie, które sprawi, że kobiety będą bardziej widoczne i akceptowane w skatebordingowym świecie.

"Myślę, że przez długi czas branża naprawdę ignorowała kobiety i nie zwracała na nie uwagi. Nie widać ich na okładkach magazynów, sponsorzy im nie płacą. Myślę więc, że to dało kobietom jeżdżącym na deskorolce siłę, której nie można zignorować".

- Sports Illustrated

W ten sposób dziewczyny udowodniły, że ani płeć, ani wiek nie gra w sporcie żadnej roli i z pewnością tym samym zachęciły innych do przełamywania stereotypów. Moim zdaniem ich zwycięstwo jest ważne właściwie dla wszystkich kobiet, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak bardzo w sporcie wciąż widać nierówności. Tak delikatnie przypominam tylko o stroju Norweżek.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Lucky Girl Syndrome opanowało TikToka. Przepis na szczęście?