zdrowie-psychiczne
Czarnek zastąpi naukę o zdrowiu psychicznym strzelaniem? Posłowie alarmują
Simone Biles

Simone Biles pokazała siłę, choć zrezygnowała z zawodów: "Chce chronić swoje ciało i umysł"

Źródło zdjęć: © YouTube.com, Twitter.com, ESPN, Uber Eats
Anna RusakAnna Rusak,28.07.2021 11:35

Simone Biles - jedna z największych gimnastyczek wszech czasów - we wtorek wycofała się z zawodów drużynowych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Powód? Zdrowie psychiczne

bFZOCIZf

Ma 24 lata i już ustanowiła rekord Stanów Zjednoczonych - rok temu na igrzyskach zdobyła cztery złote medale olimpijskie w gimnastyce sportowej. Simone Biles jest po prostu supergwiazdą amerykańskiej drużyny i wielką sportsmenką, ale tym razem na Igrzyskach w Tokio pokazała swoją siłę w trochę inny sposób.

Wczoraj Biles wycofała się z finału zawodów drużynowych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Nie, nie złamała kostki, nie nadwyrężyła mięśni. Po prostu postanowiła zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne.

bFZOCIZh

"Za każdym razem, gdy znajdujesz się w sytuacji wiążącej się z wysokim stresem, trochę wariujesz. Muszę skupić się na tym, by nie narażać swojego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia".

- CNN

Nie, nikogo nie zawiodła

Biles na konferencji dodała też, że powinno się chronić swoje ciało i umysł, a walczenie z własną głową, jest po prostu do bani. Jej decyzję całym sercem poparło USA Gymnastics. Ostatecznie drużyna zajęła drugie miejsce, a Biles wspierała ją z całych sił.

bFZOCIZj

Wiecie, bo to nie jest tak, że sport czy koleżanki z drużyny nie są dla niej ważne. To nie jest tak, że zawiodła je wszystkie i "zmarnowała potencjał drużyny". Po prostu postawiła siebie na pierwszym miejscu, a w kwestii zdrowia to jedyna sensowna decyzja.

"Z całego serca popieramy decyzję Simone i pochwalamy jej odwagę w stawianiu na pierwszym miejscu dobrego samopoczucia. Jej odwaga po raz kolejny pokazuje, dlaczego jest wzorem do naśladowania dla tak wielu osób".

- CNN

Łamanie tabu

Pewnie nie musiałabym tego argumentować, gdyby jej odejście było uargumentowane jakąś fizyczną kontuzją. Problemy psychiczne wciąż się bagatelizuje, a wśród sportowców to wciąż temat tabu - przecież powinni być tacy_kie silni_e.

Wyobraźcie sobie, że np. taki Robert Lewandowski schodzi z boiska i publicznie przyznaje, że zrobił, bo źle się czuje i chce zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne. Jakie byłyby reakcje ludzi? Podejrzewam, że niezbyt przychylne. Dlatego ten gest Simone jest tak ważny.

bFZOCIZp

Sama przyznała, że do podjęcia takiej decyzji i publicznego przyznania się do swoich problemów zainspirowała ją Naomi Osaka, która na początku tego roku wycofała się z French Open. Biles przyznaje, że to właśnie jej postawa przekonała ją do tego, by mówić o swoich problemach. Uważa, że taka decyzja będzie miała nawet większy wpływ na świat sportu, niż jakieś ewentualnie zdobyte medale.

Co dalej?

Teraz zamierza skoncentrować się na swoim samopoczuciu. Dodaje też, że: "w życiu jest coś więcej niż gimnastyka". Nie chce być też postrzegana tylko przez sport. W końcu to nie jest jedyną częścią jej życia:

bFZOCIZq

"Nie jesteśmy tylko sportowcami [..] Pod koniec dnia jesteśmy ludźmi i na tym powinniśmy się skupić".

- Huffingtonpost

Chciałabym, więc wszystkim, którzy uważają, że Biles zawiodła drużynę i jest "słaba", powiedzieć, że bardzo się mylą. Uważam, że jej postawa jest szalenie ważna, bo przełamuje ogromny temat tabu i pokazuje jej siłę. Siłę, którą jest troska o siebie. A to wcale nie taka łatwa sprawa, jakby się mogło wydawać. Ilu sportowców do tej pory zdobyło się na takie wyznanie jak Biles? No właśnie. Niewielu.

Tumbling :40 | Tonight, I’ll Be Eating… | Uber Eats

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Szukasz informacji o samobójstwie na TikTok-u? Platforma zaoferuje pomoc