Nagana za samookaleczanie. Głupi zapis w szkolnym statucie
Zapisy w statutach niektórych szkół mogą jeżyć włosy na głowie. Przykładem jest statut obowiązujący w zespole szkół w Lubaszu w Wielkopolsce. Placówka przewidywała karę nagany dla uczniów, którzy się samookaleczają.
Edukacja Lubasz Szkoły im. Ignacego Paderewskiego jest prywatną szkołą w Lubaszu w Wielkopolsce. Znajduje się ponad godzinę jazdy samochodem na północ od Poznania. W skład placówki wchodzą szkoła podstawowa, liceum, technikum i szkoła branżowa. Motto szkoły brzmi: "Nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać, niektóre z nich wymagają jedynie więcej czasu".
Podobne
- "Bity, kopany, obrażany". Interweniują u Czarnka w sprawie prześladowania
- 16-letni Filip popełnił samobójstwo. Był nękany w szkole? "Ofiar było więcej"
- "Pomówienia i oszczerstwa". Szkoła odpowiada aktywistom
- "Będziemy tańczyć w 40 osób". Co grozi za pogo w szkolnym WC?
- Zmiany w szkołach przyklepane. Czarnek nie gryzł się w język
Szkoła zdobyła rozgłos za sprawą bulwersującego zapisu w statucie. Czytamy w nim, że uczeń może zostać ukarany za szereg czynów, m.in. brak dbałości o zdrowie własne i kolegów. Co to dokładnie oznacza? Palenie tytoniu, picie alkoholu, używanie narkotyków i innych środków odurzających, znęcanie się nad innymi oraz samookaleczanie. Za samookaleczenie statut przewiduję karę nagany od samego dyrektora szkoły.
Szkoła w Lubaszu. Kara nagany za samookaleczanie się
Sprawę nagłośniła Alina Czyżewska, aktywistka i członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Kobieta opublikowała skandaliczny fragment statutu w mediach społecznościowych. "Dzień dobry w Polsce! Jak polska szkoła walczy z depresją u nastolatków? Technikum w Lubaszu, wielkopolskie, statut szkoły" - tymi słowami aktywistka skomentowała wpis na Facebooku.
Dyrektorka szkoły w Lubaszu tłumaczy się z kar za samookaleczanie
Dyrektorką placówki jest Renata Małecka. Kobieta twierdzi, że nie miała świadomości o tym, że statut zawiera tak kontrowersyjny zapis. O sprawie miała dowiedzieć się z mediów.
- Zupełnie nie miałam świadomości, że taki zapis jest. To oczywiście nie umniejsza mojej winy. Według zespołu, który to przygotowywał, zamiarem nie było karanie za samookaleczenia, a jedynie zwrócenie uwagi uczniów na konieczność poinformowania dorosłych, jeśli będą wiedzieli o takiej sytuacji - mówi "Wyborczej" dyrektorka.
Małecka dalej tłumaczy: - Zapis był niefortunny. Dlatego błyskawicznie usunęliśmy statut ze strony szkoły oraz sam zapis z dokumentu. Nasi uczniowie wiedzą, że w razie potrzeby mają zapewnioną pomoc szkoły, czyli m.in. pedagogów, psychologa, pozostałych nauczycieli oraz moją. Zapis o samookaleczeniu nie powinien znaleźć się w statucie.
Alarmująca liczba samobójstw wśród młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
Kryzys psychiczny wśród młodzieży to bardzo poważny problem. Od stycznia do października 2022 roku w Polsce doszło do co najmniej 1 715 prób samobójczych podjętych przez dzieci i nastolatków. 127 prób zakończyło się śmiercią. Zeszły rok był rekordowy pod względem liczby prób samobójczych.
Gdzie szukać pomocy w kryzysie? Pod numerem 116 111 działa całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Pod numerem 116 123 działa telefon zaufania dla osób dorosłych.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj