zdrowie psychiczne
Riya Sokół (ta od manifestacji pieniędzy) odleciała. Kontruje ją psychoterapeutka
Nagana za samookaleczanie

Nagana za samookaleczanie. Głupi zapis w szkolnym statucie

Źródło zdjęć: © Inzmam Khan / Pexels
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,20.01.2023 11:00

Zapisy w statutach niektórych szkół mogą jeżyć włosy na głowie. Przykładem jest statut obowiązujący w zespole szkół w Lubaszu w Wielkopolsce. Placówka przewidywała karę nagany dla uczniów, którzy się samookaleczają.

Edukacja Lubasz Szkoły im. Ignacego Paderewskiego jest prywatną szkołą w Lubaszu w Wielkopolsce. Znajduje się ponad godzinę jazdy samochodem na północ od Poznania. W skład placówki wchodzą szkoła podstawowa, liceum, technikum i szkoła branżowa. Motto szkoły brzmi: "Nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać, niektóre z nich wymagają jedynie więcej czasu".

Szkoła zdobyła rozgłos za sprawą bulwersującego zapisu w statucie. Czytamy w nim, że uczeń może zostać ukarany za szereg czynów, m.in. brak dbałości o zdrowie własne i kolegów. Co to dokładnie oznacza? Palenie tytoniu, picie alkoholu, używanie narkotyków i innych środków odurzających, znęcanie się nad innymi oraz samookaleczanie. Za samookaleczenie statut przewiduję karę nagany od samego dyrektora szkoły.

Szkoła w Lubaszu. Kara nagany za samookaleczanie się

Sprawę nagłośniła Alina Czyżewska, aktywistka i członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Kobieta opublikowała skandaliczny fragment statutu w mediach społecznościowych. "Dzień dobry w Polsce! Jak polska szkoła walczy z depresją u nastolatków? Technikum w Lubaszu, wielkopolskie, statut szkoły" - tymi słowami aktywistka skomentowała wpis na Facebooku.

trwa ładowanie posta...

Dyrektorka szkoły w Lubaszu tłumaczy się z kar za samookaleczanie

Dyrektorką placówki jest Renata Małecka. Kobieta twierdzi, że nie miała świadomości o tym, że statut zawiera tak kontrowersyjny zapis. O sprawie miała dowiedzieć się z mediów.

- Zupełnie nie miałam świadomości, że taki zapis jest. To oczywiście nie umniejsza mojej winy. Według zespołu, który to przygotowywał, zamiarem nie było karanie za samookaleczenia, a jedynie zwrócenie uwagi uczniów na konieczność poinformowania dorosłych, jeśli będą wiedzieli o takiej sytuacji - mówi "Wyborczej" dyrektorka.

Małecka dalej tłumaczy: - Zapis był niefortunny. Dlatego błyskawicznie usunęliśmy statut ze strony szkoły oraz sam zapis z dokumentu. Nasi uczniowie wiedzą, że w razie potrzeby mają zapewnioną pomoc szkoły, czyli m.in. pedagogów, psychologa, pozostałych nauczycieli oraz moją. Zapis o samookaleczeniu nie powinien znaleźć się w statucie.

Alarmująca liczba samobójstw wśród młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

Kryzys psychiczny wśród młodzieży to bardzo poważny problem. Od stycznia do października 2022 roku w Polsce doszło do co najmniej 1 715 prób samobójczych podjętych przez dzieci i nastolatków. 127 prób zakończyło się śmiercią. Zeszły rok był rekordowy pod względem liczby prób samobójczych.

Gdzie szukać pomocy w kryzysie? Pod numerem 116 111 działa całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Pod numerem 116 123 działa telefon zaufania dla osób dorosłych.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 23
  • emoji ogień - liczba głosów: 61
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 19
  • emoji złość - liczba głosów: 53
  • emoji kupka - liczba głosów: 137
Komentarze (0)
arrow
Nowak oceniła "Zieloną granicę". "Miłość z syndromem Münchhausena"