Stowarzyszenie Umarłych Statutów odpowiada na pytanie, czy to legalne urządzać pogo w szkolnej toalecie

"Będziemy tańczyć w 40 osób". Co grozi za pogo w szkolnym WC?

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
27.11.2023 10:30

Stowarzyszenie Umarłych Statutów to organizacja, która zajmuje się prawami ucznia i prawem oświatowym w Polsce. Zdradzają, czy tańczenie pogo w szkolnej łazience to na pewno dobry pomysł.

Kiedy uczniowie mają kłopoty i nie wiedzą, do kogo się zwrócić, mają do wyboru kilka opcji. O ironio, najczęściej pada nie na rodziców, nauczycieli czy pedagogów, tylko na nich - internetowych guru pomocy szkolnej młodzieży. Mowa oczywiście o Prawie Marcina i Stowarzyszeniu Umarłych Statutów.

Marcin Kruszewski z Prawa Marcina wyrobił sobie markę własną, działając na TikToku i prowadząc tam działalność edukacyjną przeplataną lifestyle'owym contentem. Dowiódł m.in., że nauczyciele nie mają prawa zabierać dzieciom telefonów komórkowych i zasłynął z hasła: "Znajcie swoje prawa".

Stowarzyszenie Umarłych Statutów jest z kolei związane z działalnością wolontariacką, która bezpośrednio broni i walczy o prawa uczniów w Polsce. Oprócz tego postulują, by szkoła stała się miejscem, które faktycznie przygotuje młodych ludzi do dorosłego życia i będzie zachęcać ich do rozwoju.

trwa ładowanie posta...

Stowarzyszenie Umarłych Statutów radzi: lepiej nie urządzać pogo w kibelku

Organizacja edukuje, ale również reaguje i przeprowadza interwencje. Regularnie odpowiada też na pytania osób uczniowskich - nie zawsze jednak głaszcząc je po główkach i przyklaskując każdemu ich pomysłowi.

Stowarzyszenie Umarłych Statutów pochyliło się ostatnio nad pytaniem, czy uczniom grożą konsekwencje za zorganizowanie pogo w szkolnej toalecie.

Organizacja podkreśliła, że nie należy działać w myśl zasady "wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone", ponieważ ludzka wyobraźnia praktycznie nie zna granic.

Ponadto wypunktowała, że pomysł jest zwyczajnie niebezpieczny. Pogo to specyficzny rodzaj tańca, który wykonuje się na koncertach - najczęściej rockowych, metalowych i hip-hopowych. Polega na popychaniu się, wpadaniu na siebie i obijaniu się o innych uczestników. Umarłe Statuty podkreśliły, że ciasna łazienka, gdzie łatwo wpaść na umywalkę czy toaletę, nie jest właściwym miejscem na urządzanie takiej zabawy.

Pogo to taniec, który wykonuje się najczęściej na koncertach metalowych, rockowych i hip-hopowych
Pogo to taniec, który wykonuje się najczęściej na koncertach metalowych, rockowych i hip-hopowych (canva)

Stowarzyszenie Umarłych Statutów: "możemy doradzić zorganizowanie belgijki lub poloneza"

Organizacja dodała, że chociaż nie ma jasnego i oczywistego zakazu organizowania pogo w łazience, uczniowie uczestniczący w wydarzeniu mogą utrudnić innym korzystanie z przestrzeni publicznej. Radca prawny Sebastian Płachecki uważa, że można to uznać za wykroczenie z tytułu art. 143 § 1 kodeksu wykroczeń.

Stowarzyszenie Umarłych Statutów dodaje, że jest mała szansa, że uczniowie ponieśliby odpowiedzialność karną, lecz zachęca do zweryfikowania pomysłu i zastanowienia się nad organizacją wspólnego tańczenia belgijki lub poloneza na sali gimnastycznej.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Jacek,zgłoś
Brawo stowarzyszenie, znający swoje prawa uczniowie stają się bardziej dojrzali i asertywność zamieniają na arogancję - z korzyścią dla nich… :) nie lubię aktywistów, żyją w niszy i nie wiedzą co robią…
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się