Matura 2023. Zasady matury poprawkowej

Chcesz poprawić maturę z matematyki? Musisz zdać egzamin ustny z języka polskiego i obcego...

Źródło zdjęć: © vibez / Canva
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,21.09.2022 18:30

Matura 2023. Nie zdałeś matury z matematyki lub innego przedmiotu? W 2023 roku możesz podejść do matury poprawkowej. Ale przy okazji musisz przygotować się na dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego. Logiczne?

Przyszłoroczna matura będzie zasadniczo różniła się od tej z ostatnich lat. Niektóre egzaminy będą trudniejsze i będą obejmowały większy zakres materiału. Tak jest m.in. z maturą pisemną z języka polskiego.

Uczniowie apelują do ministra Przemysława Czarnka w sprawie matury ustnej

Po kilku latach przerwy - spowodowanej epidemią COVID-19 i nauką zdalną - wraca także matura ustna z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Tegoroczni maturzyści zbierają podpisy pod petycją do Przemysława Czarnka, ministra edukacji, aby jeszcze w 2023 roku wstrzymał obowiązek podchodzenia do egzaminu ustnego.

Powody? "Niemal trzy lata przygotowań pod wymagania starej matury, w tym dwa lata na lekcjach zdalnych, mnóstwo problemów psychicznych młodego pokolenia" - wymieniają w liście do szefa MEiN-u. Ich postulaty popiera też część nauczycieli, którzy mówią, że młodzież z rocznika, która w 2023 roku będzie zdawała maturę, została szczególnie dotknięta ciągłymi reformami edukacji i najdłużej skazana była na naukę zdalną, przez co nie wyćwiczyła umiejętności wystąpień publicznych.

Matura 2023. Egzaminy ustne także dla poprawiających

Jednak to nie koniec kontrowersji wokół matury ustnej. Od jakiegoś czasu w social mediach pojawiają się sygnały od zaniepokojonych osób, które chciały w tym roku poprawić maturę. Okazuje się, że podchodzący ponownie do egzaminu np. z matematyki, będą musieli przystąpić także do egzaminu ustnego z języka polskiego i wybranego języka obcego nowożytnego.

Wszystko dlatego, że takie osoby zdawały maturę na starych zasadach. Więc jeśli chcą przystąpić do egzaminu jeszcze raz muszą to zrobić według reguł, które będą obowiązywać od 2023 roku.

Tę informację, która jeszcze do niedawna pozostawała w sferze domysłów, potwierdził dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na łamach "Wyborczej". Dziennikarka Karolina Słowik zapytała dyrektora, czy uważa, że taki obrót spraw jest sprawiedliwy.

- Pytanie jest bezzasadne. To nieistotne, co my - CKE - o tym sądzimy. To regulują przepisy prawa - ustawa o systemie oświaty, w tym nowelizacja z 12 maja br. - odpowiedział dr Smolik. Dlaczego ci, którzy oblali jeden egzamin np. z matematyki w 2022, poprawiając go w 2023 muszą zdać także egzamin ustny z języka polskiego i obcego?

trwa ładowanie posta...

- Bo w 2023 roku przepisy prawa stanowią o tym, że aby uzyskać świadectwo dojrzałości, trzeba mieć co najmniej 30 proc. punktów z trzech egzaminów części pisemnej i dwóch egzaminów z części ustnej - powiedział "Wyborczej" dyrektor CKE.

Ile osób może być w takiej sytuacji. Według danych CKE ostatniej matury nie zdało ok. 40 tys. uczniów, ale 35 tys. podeszło do egzaminu poprawkowego w sierpniu . Ci nie musieli zdawać egzaminów ustnych, bo zmiany nie weszły jeszcze w życie. Trudno powiedzieć ile osób będzie chciało poprawiać niezdane egzaminy w 2023 roku. Można podejrzewać, że obowiązek przystąpienia do dwóch dodatkowych egzaminów ustnych może niektórych zniechęcić.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 106
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 10
  • emoji złość - liczba głosów: 589
  • emoji kupka - liczba głosów: 29
Rano to ten pisowski kraj wiecznie wszystko pod gorke
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Bajraj,zgłoś
AD. 2022 to 40 % tych, co nie napisali matury z różnych powodów. Całe klasy były nie dopuszczane do matury. Szkoły nie przygotowały maturzystów do ustnych egzaminów, sami zaś nie dadzą rady się przygotować. Tak Czarnek niszczy wartościowych, wrażliwych młodych ludzi, wpędza ich w kompleksy i depresję. Niszczy ich szanse na przyszłość.
Odpowiedz
52Zgadzam się2Nie zgadzam się
Za to już przegrali wybory październikowe. Wystosujcie apel do prezesa PIs
Odpowiedz
7Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4