społeczeństwo
Lekarze na Podlasiu odmówili zgwałconej 14-latce aborcji
Trolle Putina znowu atakują

Kundle Putina wciąż próbują siać desinfo. Tym razem podszywają się pod profile polskich miast na Instagramie

Źródło zdjęć: © vibez.pl
MMU,
07.03.2022 20:54

W poniedziałek w polskim internecie doszło do kolejnych prób szerzenia desinformacji przez farmy kremlowskich trolli.

W Ukrainie wciąż trwa walka zbrojna z rosyjskim najeźdźcą. Niestety Rosja atakuje też na innym froncie, tym informacyjnym.

Na samym początku popularną narracją kolportowaną przez rosyjskich trolli były wszystkie ksenofobiczne wrzutki na temat Ukraińców, które nawiązywały do zbrodniarza Stepana Bandery i Wołynia. Ku rozpaczy putinowskich najemników, Polacy nie poddali się tej antyukraińkiej narracji.

Następnie był Przemyśl i cała akcja desinformacyjna związana z rzekomymi "bandami" uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Na szczęście wszystkie wrzutki były szybko prostowane przez władze Przemyśla i policję, która nie odnotowała większej liczby incydentów niż zwykle. Pisał o tym Kuba.

Niestety, niektóre czarnoskóre gwiazdy rapu z USA dałby się nabrać na fejki i jednocześnie powieliły rosyjską propagandę.

Wszystko wskazuje na to, że kolejnym etapem operacji deisnormacyjnej jest próba podszycia się pod profile polskich miast. Sprawę nagłośniło konto @gromota na Twitterze, znane z demaskowania fejków.

Fejkowe profile na Instagramie
Fejkowe profile na Instagramie (Instagram)
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Okazuje się, że instagramowe konta zostały założone na maile z domena .ru.

trwa ładowanie posta...

Oczywiście konta szerzyły nieprawdziwe informacje na temat przestępstw popełnianych przez ukraińskich uchodźców: kradzieżach i rozbojach w sklepach. Po nagłośnieniu sprawy wszystkie konta przeszły w tryb prywatny, popularnie zwiany kłódką.

Jak na razie wszystkie wrzutki kolportowane przez farmy rosyjskich trolli są wyjątkowo prymitywne. Warto zauważyć, że większość profili prowadziła wcześniej propagandę antyszczepionkową.

Jak rozpoznać rosyjskiego trolla na Twitterze

Fejkowe kontra trollia na Twitterze są zazwyczaj założone w roku 2020. Nazwy nie są zbyt wyszukane. To zazwyczaj imię plus cyferki generowane automatycznie przez Twittera. Natomiast jeśli chodzi o zdjęcia są to zwykle są to zdjęcia skopiowane z profili mniej znanych modelek czy influencerek. Można je łatwo znaleźć w opcji wyszukiwania obrazem w Google.

trwa ładowanie posta...

Pamiętajcie, aby wszystkie informacje sprawdzać w kilku źródłach. Nie dawajcie wiary dziwnym kontom czy wpisom na Facebooku. Najpewniejsze są duże stacje telewizyjne, portale czy agencje informacyjne. Choć oczywistym jest, że przy takim nawale informacji i im mogą zdarzyć się wpadki.

W najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych ataków desinformacyjnych. Przy granicy działa też wielu agentów rosyjskiego wywiadu.

trwa ładowanie posta...

Kwestią czasu jest kiedy pojawią się filmy z osobami opowiadającymi o rzekomych atakach Ukraińców, które będą żerować na strachu i ksenofobii.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Rekord samobójstw. Tyle młodych odebrało sobie życie