ekologia
Plastik w łożyskach. Nawet płody są narażone na jego działanie
podwodna trawa

Kule Neptuna pomagają oczyścić wodę z plastiku. Tak morze sprząta się samo

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,30.01.2021 06:48

Morze samo chroni się przed zanieczyszczeniami. (Nie)zwyczajne trawy pomagają wyrzucać plastikowe odpadki poza wodę, co wpływa nie tylko na stan akwenu, ale także pomaga zwierzętom.

bDUukofD

Macie dość negatywnych newsów o plastiku? Przychodzimy z czymś niezwykłym i całkiem pocieszającym! Niedawno naukowcy opublikowali wyniki badań, które pokazują, że zalegający w wodach plastik pomagają neutralizować tzw. kule Neptuna, czyli podwodna trawa morska.

Czasopismo Scientific Reports podaje, że każdego roku kule Neptuna potrafią zebrać 900 milionów plastikowych przedmiotów - i to tylko w Morzu Śródziemnym! Trzeba przyznać, że wykonują niezłą robotę, prawda? A to nie koniec ich zalet!

bDUukofF

Jak działają kule Neptuna?

Rozdrobnione przez prądy oceaniczne liście podczas formowania się w kulę po prostu wyłapują plastik z dna morskiego i zamykają go w takim włókiennym kokonie. Nie do końca wiadomo, co dzieje się z nimi potem, ale jego część podczas burzy morskiej trafia na brzeg. W ten sposób wody same oczyszczają się z odpadków, które do niej, niestety, przez nas trafiają.

Te kołysząc się trawy pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen, a także poprawiają jakoś wody. Poza tym pomagają żyjącym w morzach organizmom – zapewniając im pożywienie i schronienie. Dodatkowo pomagają tłumić niszczycielskie fale sztormowe.

bDUukofH

Badacze twierdzą, że dzięki zbieraniu odpadów przez Kule Neptuna resztki plastiku nie mogą się dalej rozpadać i ścierać, co chroni też morskie zwierzęta przed ich połykaniem. Gdy pisaliśmy o mikroplastiku, zwracaliśmy uwagę na to, jak poważnym zagrożeniem są dla nich, i dla nas także, takie odpadki.

Kule Neptuna neutralizują tony plastiku

Wyniki przeprowadzonych badań mówią, że dzięki kulom Neptuna liczba plastiku w Morzu Śródziemnym od 1960 roku spadła o 13-50%, a każdego roku trawy mogą neutralizować nawet miliony plastikowych odpadów. Niestety, nie do końca wiadomo, czy samo to zbieranie plastiku w jakiś stopniu uszkadza liście.

bDUukofN

W każdym razie to na pewno niezwykłe zjawisko, któremu warto się bacznie przyglądać. Pamiętajcie też, żeby możliwie ograniczać zużycie plastiku. A gdybyście zastanawiali się, jaki rodzaj jest najlepszy, to tutaj przygotowaliśmy dla Was przewodnik po jego rodzajach.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Kiedy Ziemia się smaży, wchodzi ona – najbielsza farba w historii