podwodna trawa

Kule Neptuna pomagają oczyścić wodę z plastiku. Tak morze sprząta się samo

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,30.01.2021 07:48

Morze samo chroni się przed zanieczyszczeniami. (Nie)zwyczajne trawy pomagają wyrzucać plastikowe odpadki poza wodę, co wpływa nie tylko na stan akwenu, ale także pomaga zwierzętom.

Macie dość negatywnych newsów o plastiku? Przychodzimy z czymś niezwykłym i całkiem pocieszającym! Niedawno naukowcy opublikowali wyniki badań, które pokazują, że zalegający w wodach plastik pomagają neutralizować tzw. kule Neptuna, czyli podwodna trawa morska.

Czasopismo Scientific Reports podaje, że każdego roku kule Neptuna potrafią zebrać 900 milionów plastikowych przedmiotów - i to tylko w Morzu Śródziemnym! Trzeba przyznać, że wykonują niezłą robotę, prawda? A to nie koniec ich zalet!

Jak działają kule Neptuna?

Rozdrobnione przez prądy oceaniczne liście podczas formowania się w kulę po prostu wyłapują plastik z dna morskiego i zamykają go w takim włókiennym kokonie. Nie do końca wiadomo, co dzieje się z nimi potem, ale jego część podczas burzy morskiej trafia na brzeg. W ten sposób wody same oczyszczają się z odpadków, które do niej, niestety, przez nas trafiają.

trwa ładowanie posta...

Te kołysząc się trawy pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen, a także poprawiają jakoś wody. Poza tym pomagają żyjącym w morzach organizmom – zapewniając im pożywienie i schronienie. Dodatkowo pomagają tłumić niszczycielskie fale sztormowe.

Badacze twierdzą, że dzięki zbieraniu odpadów przez Kule Neptuna resztki plastiku nie mogą się dalej rozpadać i ścierać, co chroni też morskie zwierzęta przed ich połykaniem. Gdy pisaliśmy o mikroplastiku, zwracaliśmy uwagę na to, jak poważnym zagrożeniem są dla nich, i dla nas także, takie odpadki.

Kule Neptuna neutralizują tony plastiku

Wyniki przeprowadzonych badań mówią, że dzięki kulom Neptuna liczba plastiku w Morzu Śródziemnym od 1960 roku spadła o 13-50%, a każdego roku trawy mogą neutralizować nawet miliony plastikowych odpadów. Niestety, nie do końca wiadomo, czy samo to zbieranie plastiku w jakiś stopniu uszkadza liście.

W każdym razie to na pewno niezwykłe zjawisko, któremu warto się bacznie przyglądać. Pamiętajcie też, żeby możliwie ograniczać zużycie plastiku. A gdybyście zastanawiali się, jaki rodzaj jest najlepszy, to tutaj przygotowaliśmy dla Was przewodnik po jego rodzajach.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0