Księża bronią lekcji religii. Nakazują rodzicom działać
Coraz więcej uczniów nie chce chodzić na lekcje religii. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej ma zamiar wprowadzić zasady, że oceny z katechezy nie będą wliczały się do średniej. To nie podoba się kurii wrocławskiej. Apeluje o obronę lekcji religii.
Szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka wraz z pracownikami przygotowała specjalny projekt dotyczący zmian w szkołach. Znalazł się w nim m.in. zapis dotyczący lekcji religii. Podjęto decyzję, że katechez w tygodniu będzie mniej oraz że oceny z nich nie będą wliczały się do średniej na koniec roku.
Zapis, który znalazł się w projekcie, nie podoba się duchownym z woj. dolnośląskiego. Na terenie Archidiecezji Wrocławskiej wystosowano specjalny apel do rodziców. Proboszcze chcą, aby ci stanęli w obronie lekcji religii. Autorem prośby ma być kuria, która nakazała jej publikację.
Apel kurii o obronę lekcji religii
Coraz więcej uczniów zarówno w podstawówkach, jak i w szkołach ponadpodstawowych nie uczestniczy w lekcjach religii. Wielokrotnie przytaczaliśmy dane dotyczące tego, jak mało dzieciaków zapisuje się na katechezy w szkołach. Przypomnijmy, we Wrocławiu w 2023 r. padł rekord, którym Kościół bez wątpienia nie chce się chwalić. W stolicy woj. dolnośląskiego aż 85 proc. uczniów ze szkół ponadpodstawowych zrezygnowało z chodzenia na religię. Trend ten jest jednak widoczny w całym kraju.
Na stronach internetowych wielu parafii z Wrocławia i okolic został opublikowany specjalny apel do rodziców. Kuria prosi, aby ci stanęli w obronie lekcji religii. Doniesienia medialne dotyczące planów Barbary Nowackiej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej napawają duchownych niepokojem.
Archidiecezja Wrocławska ze specjalnym apelem
"Pojawiające w ostatnim czasie doniesienia medialne dotyczące planowanych zmian w edukacji napawają niepokojem środowiska związane z edukacją religijną w Polsce. Zapowiedzi dotyczące niewliczania oceny z religii do średniej, umieszczenia lekcji religii na pierwszych lub ostatnich lekcjach oraz redukcji liczby godzin religii do jednej lekcji w tygodniu wprowadzają niepokój dotyczący przyszłości nauczania religii w Polsce. W związku z tym zwracamy się z prośbą do wszystkich o modlitwę i świadectwo ukazujące dobro, jakie dokonuje się poprzez lekcje religii" - czytamy w apelu udostępnionym na stronie parafii św. Stanisława w Krynicznie.
W komunikacie możemy przeczytać również, że rodzice muszą stanąć w obronie lekcji religii i tego, aby oceny z nich wliczały się do średniej. Dlaczego? Duchowni w Archidiecezji Wrocławskiej uważają, że jest to ich konstytucyjne prawo, gdyż mogą wychowywać dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
"W związku z ogłoszonymi przez MEN konsultacjami społecznymi dotyczącymi nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, których jednym z celów jest zaprzestanie wliczania oceny z religii do średniej ocen, zwracamy się szczególnie do rodziców, aby występowali do ministerstwa w obronie lekcji religii przypominając o ich konstytucyjnym prawie do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" - czytamy w wystosowanym apelu.
Duchowni namawiają rodziców również do tego, aby osobiście zgłaszali zażalenia do resortu edukacji w tej sprawie. Proszą, aby drogą mailową lub tradycyjną pocztą wysyłać listy do Barbary Nowackiej, w których podkreślą, że oceny z lekcji religii muszą wliczać się do średniej na koniec roku.
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu