Ukraina zalegalizuje związki partnerskie? Wołodymyr Zełenski przychylny zmianie prawa
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, odpowiedział na petycję w sprawie legalizacji małżeństw jednopłciowych w Ukrainie. Organizacje LGBTQ+ chwalą polityka za otwartość.
Ponad 28 tys. osób podpisało się pod petycją wzywającą do zalegalizowania małżeństw partnerów tej samej płci w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, w odpowiedzi na petycję, wskazał, że w czasie wojny nie ma możliwości legalizacji jednopłciowych małżeństw, ale jest przychylny takim zmianom.
Podobne
- Nieważne, kim jesteś i jak się ubierasz - liczą się KOMPETENCJE. Biden zatrudnił EKSPERTO ds. energii jądrowej i aktywisto LGBT+
- Szansa na legalizację małżeństw jednopłciowych w Ukrainie? Zaskakujący efekt wojny
- Czy ksiądz odprawi mszę św. za związek homoseksualny? Odpowiedzi mogą zaskoczyć!
- Donald Tusk obiecuje aborcję i związki partnerskie. PO zmienia kierunek pod młodych?
- Kosowo o krok przed Polską? Legalizuje związki partnerskie dla osób tej samej płci
Wołodymyr Zełenski o związkach partnerskich i małżeństwach jednopłciowych
Zełenski poinformował, że według ukraińskiej konstytucji "ślub jest oparty na świadomej zgodzie mężczyzny i kobiety". W odpowiedzi na petycję Zełenski napisał: "Konstytucja nie może zostać zmieniona podczas wojny lub stanu wyjątkowego. Jednocześnie rząd rozpatrzył możliwość wprowadzenia w Ukrainie rejestrowanych związków partnerskich, by zabezpieczyć prawa i swobody obywateli".
Zełenski zaapelował do premiera kraju o rozpatrzenie zadanej w petycji sprawy.
Każdy dzień może być ostatnim
Autorzy petycji, do której odnosi się prezydent, argumentują, że aktualnie obowiązujące prawo w Ukrainie utrudnia sytuację gejów i lesbijek, którzy walczą z rosyjskimi agresorami. Kiedy w związku jednopłciowym umiera jedna osoba, partner lub partnerka nie może odebrać ciała ani zorganizować pochówku. "W obecnych czasach każdy dzień może być ostatnim" - czytamy w treści petycji.
Organizacje LGBTQ+ świętują
Ukraińska organizacja KyivPride z entuzjazmem skomentowała odpowiedź prezydenta. "Zelenskyy powiedział tak partnerstwu osób tej samej płci na Ukrainie!" - czytamy na fanpejdżu organizacji.
KyivPride apeluje, że najlepszą alternatywą w obecnej sytuacji jest powołanie Instytutu zarejestrowanych związków partnerskich. Aktywiści cieszą się z takiego obrotu sprawy: "Rząd na czele z prezydentem dał nam pozytywny sygnał, że wdrożenie [związków partnerskich] jest teraz tylko kwestią czasu!"
Przypomnijmy, że z sondażu przeprowadzonego w maju przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii wynika, że w ciągu ostatnich sześciu lat bardzo zmalał odsetek Ukraińców, którzy mają "negatywny pogląd" na społeczność LGBTQ+. Jest to spadek z 60,4% do 38,2%.
Źródła: Miłość nie wyklucza/tvn24.pl
Popularne
- Największe sekrety Spotify Wrapped. Czy muzykę AI uwzględniono w podsumowaniu? [WYWIAD]
- Mrozu rusza w "Odpowiedni moment Tour". Kiedy startuje sprzedaż biletów?
- Ralph Kaminski rozpoczyna nową erę. Po deszczu zawsze wychodzi tęcza [RELACJA]
- Dlaczego myślę, że BAZA wygra milion złotych? Sory FAZA, dobry start to nie wszystko [OPINIA]
- "KOCHAM POLSKĘ" za koncerty Mery Spolsky. Oto prawdziwe dobro narodowe [RELACJA]
- Jaki jest twój festiwalowy perfect match? Edycja: Polska. Idealny prezent na Święta last minute [VIBEZ IN LINE]
- Fani Lorde czekali na jej koncert ponad dobę. Co jeszcze są w stanie zrobić dla artystki? [VIBEZ IN LINE]





