Matt Damon przestał używać homofobicznego słowa na 'p' przez córkę

Matt Damon przestał używać homofobicznego słowa przez... swoją córkę

Źródło zdjęć: © YouTube
Oliwier NytkoOliwier Nytko,03.08.2021 11:34

Jak często spotkaliście się z obraźliwymi określeniami osób nieheternormatywnych? Nadal często można je usłyszeć na ulicy czy nawet w mediach. Jeden z najpopularniejszych aktorów ostatnich lat dostał bana na jedno z takich słów od swojej... córki!

Powiedzmy sobie to jeszcze raz: poprawność polityczna czy językowa zmienia się i ewoluuje. Tematy, których kiedyś nie można było poruszać, teraz są kompletnie akceptowalne w dyskursie. Działa to też w drugą stronę: słowa, które kiedyś były uznawane za "haha, śmieszne" czy "okej", teraz są złe. Może za kolejne kilkanaście lat znowu wszystko się zmieni? Tego nie wie nikt. Na razie wszyscy jesteśmy w 2021 roku - tak samo, jak Matt Damon.

Kojarzycie Matta?

Taka tam gwiazda serii o agencie Bourne, "Good Will Hunting", czy "Ford vs. Ferrari". Jest to celebryta największego kalibru, chociaż ostatnio może nie było o nim tak głośno. Mniejsza. Dzisiaj będzie o jego słownictwie. A raczej o zakazie, który otrzymał od swojej córki.

W wywiadzie dla The Sunday Times z niedzieli aktor wypowiedział się na różne tematy m.in. o stanie Hollywood czy… jego słowniku.

Powiedział, że w ostatnich miesiącach na dobre przestał używać słowa zaczynającego się na literę 'p'. Wyjaśnił, że nie myślał o nim jako o obeldze, kiedy dorastał, po czym dodał:

Słowo, które moja córka nazywa 'odpowiednikiem powiedzenia, że ktoś jest zj*bem, ale o homoseksualiście' było powszechnie używane, gdy byłem dzieckiem, ale miało inne zastosowanie.

Dlaczego w ogóle dostał bana na to słowo? Podczas żartu opowiadanego przy swoich trzech córkach (w wieku od 10 do 15 lat) jedna z nich… Zresztą, sami przeczytajcie słowa Matta:

Odeszła od stołu. Powiedziałem: 'Daj spokój, to jest żart! Mówię to w filmie "Stuck on You"! Poszła do swojego pokoju i napisała bardzo długą, piękną rozprawę o tym, jak to słowo jest niebezpieczne. Powiedziałem: 'Odstawiam słowo na p!’ Zrozumiałem.

No i super

Film, z którego Damon wyciągnął ten żart to dzieło z 2003 roku. Od tej produkcji minęło wystarczająco dużo czasu, aby każdy zmienił swój słownik. Także... dobra robota, córko Matta!

Żeby nie było. Nie chodzi tutaj o to, że Matt korzysta z tego słowa na co dzień. Wręcz przeciwnie. Wyjaśnił to w oświadczeniu, które otrzymał portal Variety:

Nigdy nie nazwałem nikogo “p*****m” w moim życiu osobistym i ta rozmowa z moją córką nie była osobistym przebudzeniem. Nie używam żadnych obelg. Nauczyłem się, że wykorzenianie uprzedzeń wymaga aktywnego ruchu w kierunku sprawiedliwości, a nie znajdowania pasywnego komfortu w wyobrażaniu sobie, że jestem 'jednym z tych dobrych'. Biorąc pod uwagę, że otwarta wrogość wobec społeczności LGBTQ+ wciąż nie jest rzadkością, rozumiem, dlaczego moja wypowiedź sprawiła, że wiele osób zaczęło zakładać najgorsze. Aby być tak jasnym, jak tylko mogę, stoję po stronie społeczności LGBTQ+.

Ale naprawdę?

armowy rozgłos. Nikt nie zdobędzie artykułu na różnych stronach, bez czegoś kontrowersyjnego. Co zrobił Matt w wywiadzie? Podał do informacji publicznej coś, co burzy ludzi. Zyskał rozgłos. Po co takiemu aktorowi kilka klików? Ano, za chwilę wychodzi inkluzywny film, w którym Matt gra główną rolę ojca, który ma walczyć o swoją córkę. Nieprzypadkowo, jest ona nieheteronormatywna. Tutaj drama z aktorem, który staje się cudownie przyjazny LGBTQ+ poprzez nieużywanie słowa obrażającego gejów. A na filmie gra cudownego ojca, walczącego o córkę.

Dlatego, może jest to stunt marketingowy? Kto wie.

Z drugiej strony: na on liczył? Że społeczność LGBTQ+ będzie skandować jego imię, bo nie używa słowa na “p”? Takimi rzeczami nikt nie powinien się chwalić, bo to coś, co powinno być w pełni normalne. Fajnie, że Matt (50-latek!) zmienia swoje podejście. Takie rzeczy z kolei powinny być zmienione bez rozgłosu. To jakby powiedzieć “uważam, że bycie gejem jest okej”. Żadna to tajemna prawda, a coś kompletnie oczywistego.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 13
  • emoji kupka - liczba głosów: 14