HER docs

Jak się robi wibratory? Odpowiedzi szukajcie na HER Docs

Źródło zdjęć: © © HER Docs
Anna RusakAnna Rusak,10.03.2021 14:00

Zostało jeszcze parę dni, by nadrobić "Herstorie na Dzień Kobiet" , czyli osiem darmowych filmów, które znajdziecie na platformie Festiwalu Pięciu Smaków

Miały być na Ninatece, ale sprawy trochę się pokomplikowały i akcję zawieszono czasowo z przyczyn formalnych. Nie do końca wiadomo, o co poszło, prawdopodobnie o dwa z proponowanych przez organizatora filmów, ale ostatecznie sprawa zakończyła się szczęśliwie.

Filmy przeniesiona na platformę Festiwalu Pięciu Smaków, który stwierdził, że tak poruszające i istotne opowieści powinny dotrzeć do jak najszerszej widowni, dlatego do piątku będziemy mogli obejrzeć, zupełnie za darmo, osiem filmów, które opowiadają historie niezwykłych kobiet.

W programie HER Docs znajdziecie zarówno filmy dokumentalne, jak i animowane. Ich długość też jest różna, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. „Herstorie” łączy przede wszystkim to, że pokazują kobiety i otaczającą je rzeczywistość w niezwykle czuły i niesztampowy sposób.

Jakie filmy znajdziecie w programie?

Waszej uwadze szczególnie chcielibyśmy polecić film „The Vibrant Village”, czyli udokumentowany przez Weronikę Jurkiewicz obraz, ukazujący węgierską wioskę, w której mieści się fabryka wibratorów. Trwa tylko 6 minut, także myślę, że znajdziecie czas, by go zobaczyć, a naprawdę warto!

trwa ładowanie posta...

Ci, którzy interesują się ekologią i przemysłem odzieżowym, powinni zerknąć na „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania” Stéfanne Prijot. Autorka w swoim dokumencie portretuje kobiety, odpowiadające za produkcje naszych ubrań.

Znajdziecie tu m.in. opowieść o polach bawełny, ale przede wszystkim w filmie ukazane są historie kobiet, które niejednokrotnie muszą rezygnować ze swoich marzeń, na rzecz pracy przy produkcji tekstyliów. Jednym z bardziej poruszających wątków, jest historia nastolatki, zmuszonej do rezygnacji z edukacji na rzecz pracy.

trwa ładowanie posta...

Ostatnim filmem, który chcielibyśmy Wam polecić będzie „Siostrzeństwo” Irene Lusztig, przedstawiające pierwszą mainstreamową gazetę feministyczną w Stanach Zjednoczonych. Głównymi bohaterami tego dokumentu są listy. Listy, które w latach 70. trafiły do gazety i w większości nigdy nie zostały opublikowane.

IDFA 2018 | Trailer | Yours in Sisterhood

Znajdziemy w nich poruszające historie kobiet, które dzieliły się swoimi problemami i wątpliwościami. Molestowanie seksualne, dochodzenie do swojej tożsamości płciowej, problemy seksualne – to wszystko można wyczytać z ich opowieści. Najbardziej przykre w tym dokumencie jest to, że wszystkie te listy równie dobrze mogły napisać współczesne nam kobiety.

Także jeśli chcielibyście poświętować Dzień Kobiet trochę dłużej, to ogromnie zachęcamy do obejrzenia któregoś z tych filmów. Tutaj znajdziecie całą rozpiskę, a żeby zobaczyć wybraną opowieść, wystarczy się tylko zalogować. A tutaj znajdziecie oświadczenie organizatorów odnośnie wcześniejszego zawieszenia:

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0