Jak się robi wibratory? Odpowiedzi szukajcie na HER Docs
Zostało jeszcze parę dni, by nadrobić "Herstorie na Dzień Kobiet" , czyli osiem darmowych filmów, które znajdziecie na platformie Festiwalu Pięciu Smaków
Miały być na Ninatece, ale sprawy trochę się pokomplikowały i akcję zawieszono czasowo z przyczyn formalnych. Nie do końca wiadomo, o co poszło, prawdopodobnie o dwa z proponowanych przez organizatora filmów, ale ostatecznie sprawa zakończyła się szczęśliwie.
Podobne
- Opiekował się psem. Okazało się, że to człowiek w przebraniu
- Czerwiec 2023 na Disney+. "Avatar" i nowy Marvel
- Tak, będę obchodzić Dzień Kobiet. Oto dowody na to, że wciąż jest potrzebny
- Filmy i seriale o walce o prawa kobiet, które trzeba obejrzeć właśnie teraz
- Kobiety (nie)pominięte – powstaje książka o polskim patriarchacie
Filmy przeniesiona na platformę Festiwalu Pięciu Smaków, który stwierdził, że tak poruszające i istotne opowieści powinny dotrzeć do jak najszerszej widowni, dlatego do piątku będziemy mogli obejrzeć, zupełnie za darmo, osiem filmów, które opowiadają historie niezwykłych kobiet.
W programie HER Docs znajdziecie zarówno filmy dokumentalne, jak i animowane. Ich długość też jest różna, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. „Herstorie” łączy przede wszystkim to, że pokazują kobiety i otaczającą je rzeczywistość w niezwykle czuły i niesztampowy sposób.
Jakie filmy znajdziecie w programie?
Waszej uwadze szczególnie chcielibyśmy polecić film „The Vibrant Village”, czyli udokumentowany przez Weronikę Jurkiewicz obraz, ukazujący węgierską wioskę, w której mieści się fabryka wibratorów. Trwa tylko 6 minut, także myślę, że znajdziecie czas, by go zobaczyć, a naprawdę warto!
Ci, którzy interesują się ekologią i przemysłem odzieżowym, powinni zerknąć na „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania” Stéfanne Prijot. Autorka w swoim dokumencie portretuje kobiety, odpowiadające za produkcje naszych ubrań.
Znajdziecie tu m.in. opowieść o polach bawełny, ale przede wszystkim w filmie ukazane są historie kobiet, które niejednokrotnie muszą rezygnować ze swoich marzeń, na rzecz pracy przy produkcji tekstyliów. Jednym z bardziej poruszających wątków, jest historia nastolatki, zmuszonej do rezygnacji z edukacji na rzecz pracy.
Ostatnim filmem, który chcielibyśmy Wam polecić będzie „Siostrzeństwo” Irene Lusztig, przedstawiające pierwszą mainstreamową gazetę feministyczną w Stanach Zjednoczonych. Głównymi bohaterami tego dokumentu są listy. Listy, które w latach 70. trafiły do gazety i w większości nigdy nie zostały opublikowane.
IDFA 2018 | Trailer | Yours in Sisterhood
Znajdziemy w nich poruszające historie kobiet, które dzieliły się swoimi problemami i wątpliwościami. Molestowanie seksualne, dochodzenie do swojej tożsamości płciowej, problemy seksualne – to wszystko można wyczytać z ich opowieści. Najbardziej przykre w tym dokumencie jest to, że wszystkie te listy równie dobrze mogły napisać współczesne nam kobiety.
Także jeśli chcielibyście poświętować Dzień Kobiet trochę dłużej, to ogromnie zachęcamy do obejrzenia któregoś z tych filmów. Tutaj znajdziecie całą rozpiskę, a żeby zobaczyć wybraną opowieść, wystarczy się tylko zalogować. A tutaj znajdziecie oświadczenie organizatorów odnośnie wcześniejszego zawieszenia:
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu