filmy
Chiny zakazały "Spider-Mana: Bez drogi do domu". Powód? Statua Wolności
baner na proteście

Filmy i seriale o walce o prawa kobiet, które trzeba obejrzeć właśnie teraz

Źródło zdjęć: © Pexels
Zofia WilczuraZofia Wilczura,03.11.2020 10:39

Ostatnio na ulicach polskich miast dzieje się naprawdę dużo. Setki tysięcy osób codziennie wychodzą z domu, by zaprotestować przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji - i robią to bez względu na pogodę i sytuację epidemiczną.

bFQzAccz

Domyślamy się, że nie dla wszystkich jest to najlepszy czas na siedzenie przed ekranem/monitorem. Nawet jeżeli nie bierzecie aktywnego udziału w demonstracjach (co też jest okej!), pandemia i szkoła/studia/praca mogą skutecznie zniechęcić do podejmowania "poważnych" tematów w wolnym czasie.

Z drugiej strony, część z nas tego wolnego czasu ma nieco więcej właśnie teraz. A bieżące wydarzenia w kraju i nieustanne dyskusje o prawach kobiet i równouprawnieniu to klimat, który sprzyja wzbogacaniu wiedzy w tym temacie. Dlatego przygotowaliśmy listę filmów i seriali, które opowiadają historie znanych ruchów kobiecych. I świetnie się nadają do oglądania właśnie w tym "rewolucyjnym" czasie.

"Mrs. America" (2020)

Ten serial opowiada historię ruchu, który walczył o wprowadzenie Equal Rights Amendment – poprawki do amerykańskiej konstytucji gwarantującej kobietom równouprawnienie. Produkcja ukazuje realia lat 70. i feministyczną rewolucję polityczną w Stanach Zjednoczonych.

MRS. AMERICA Official Trailer (HD) Cate Blanchett

"Siłaczki" (2018)

To dokument, który pokazuje historię pierwszych polskich sufrażystek walczących o prawa kobiet. Produkcję dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra", a sama produkcja nie należy do wysokobudżetowych, na co narzeka część widzów. Warto jednak wyrobić sobie o niej własne zdanie.

Siłaczki - I zwiastun filmu

"Podziemne państwo kobiet" (2009)

Ten dokument pokazuje osobiste doświadczenia kobiet, które dokonały nielegalnej aborcji. Z filmu wybrzmiewa mocne oskarżenie wobec państwa - bo choć "na papierze" władze mają czyste ręce, w podziemiu aborcyjnym dokonuje się rocznie około 200 tys. zabiegów. O hipokryzję i akceptowanie dziurawego praca bohaterki obwiniają jednak nie tylko rządzących, ale też społeczeństwo.

Podziemne państwo kobiet

"Sufrażystka" (2015)

Produkcja ukazuje historię pierwszych sufrażystek i ich walkę z coraz bardziej opresyjnym państwem. W rolach głównych pojawiają się największe nazwiska Hollywood: Meryl Streep, Carey Mulligan i Helena Bonham Carter - warto poświęcić niecałe dwie godziny chociażby dla nich.

Suffragette Official Trailer #1 (2015) - Carey Mulligan, Meryl Streep Drama HD

The Glorias (2020)

Biografia Glorii Steinem, jednej z najbardziej znanych feministycznych aktywistek, przestawia jej historię od trudnego dzieciństwa aż po karierę pisarki i organizatorki największych protestów. Warto wiedzieć więcej na jej temat, bo to niemal ikona ruchów kobiecych.

THE GLORIAS Trailer 2 (2020) Alicia Vikander, Julianne Moore, Drama Movie

Ukryte działania (2017)

W tym przypadku nie mamy do czynienia z opowieścią o ruchu kobiecym, ale historią trzech niezależnych Afroamerykanek, które pomogły przy pierwszej misji NASA na orbitę Ziemi. Co, jak się pewnie domyślacie, też wymagało od nich walki o to, by ich prawa były respektowane, a one traktowane z należytą powagą.

Ukryte działania | Zwiastun [#1] | 2017

Obejrzeliście wszystkie te filmy? Dajcie znać w komentarzach, która pozycja jest waszą ulubioną!

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
"Woke LGBTQ+" Buzz Astral jest wtopą w box office? Nie do końca. Ale wygrał kiepski Jurassic World…