spis

Jak się policzysz, to się będziesz liczył_a – wszystko o Spisie Powszechnym

Źródło zdjęć: © Corinne Kutz / Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,23.03.2021 15:20

Ostatni odbył się w 2011 roku, więc pewnie niewielu z Was pamięta, że istnieje coś takiego jak Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W tym roku spis będzie się odbywał między 1 kwietnia a 30 czerwca i serio powinniście wziąć w nim udział.

Choć pozornie może się Wam to wydawać jakimś „nudnym obowiązkiem”, to jest naprawdę ważne. Jeśli nie bierzecie udziału, to Was nie ma. Tak po prostu. A co gorsza, mogą Wam zostać przypisane odpowiedzi rodziców np. w kwestii wyznania. Spis to nie jakaś tam ankietka, tylko bardzo ważny dokument, który pokazuje, kim jesteśmy.

Dzięki temu możemy dowiedzieć się nie tylko, ile osób żyje w Polsce, ale też ile osób ma wyższe wykształcenie, a także np. jaka grupa wyznaniowa jest najliczebniejsza. Z ostatniego spisu wynika, że katolików w naszym kraju jest, a raczej było, aż 87,58 proc. Jak możemy przeczytać na portalu chcesieliczyć.pl:

"Według poprzedniego spisu niemal wszyscy wyznajemy katolicyzm. To powszechne przekonanie ma ogromny wpływ na politykę i nasze życie. Rzekomo wszyscy jesteśmy w Kościele. Czy to oznacza, że Polska powinna stać się państwem wyznaniowym? Czy episkopat powinien dyktować ustawy?"

- Chce się liczyć

Te pytania oczywiście nie mają namawiać nikogo do niezaznaczania katolicyzmu w ankietach. Bardziej chodzi o zwrócenie uwagi na to, że często bezrefleksyjnie je wypełniamy, nie biorąc pod uwagę tego, z czym aktualnie się identyfikujemy.

Narodowy Spis Powszechny 2021

Dobra, ale kto musi wziąć udział w spisie?

Wszystkie osoby przebywające w Polsce. Uczestniczenie w spisie jest obowiązkiem każdego Polaka, a jeśli nie weźmiecie w nim udziału, to może Wam nawet grozić kara grzywny. Powinny w nim wziąć udział nawet osoby, niemające stałego miejsca zamieszkania:

Narodowym spisem powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., zwanym dalej "spisem powszechnym", obejmuje się: 1) osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami; 2) osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania; 3) mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

- Dziennik Ustaw

Co ważne - ludność będzie spisywana w oparciu o gospodarstwa domowe, czyli na jedno mieszkanie przypada jeden formularz.ostatniej części znajdują się formularze dla poszczególnych domowników i to tam znajdziecie pytanie m.in. o wyznanie.

Także wiecie, to nie tak, że „dzieci i ryby głosu nie mają” – wszyscy mamy prawo (i nawet obowiązek) wziąć udział w spisie. Jak podaje chcesieliczyc.pljeśli np. mieszkacie razem z rodzicami i nie wypełnicie ankiety, to zostanie ono uzupełnione na podstawie odpowiedzi pozostałych mieszkających z Wami osób:

"W 2011 roku braki danych w tym pytaniu uzupełniano na podstawie odpowiedzi pozostałych domowników / domowniczek. Dlatego najlepiej osobiście to sprawdzić i wpisać odpowiedź zgodną ze swoimi poglądami".

- Chcę się liczyć

Równie ważne w tegorocznym spisie jest to, że będzie można chociażby zadeklarować narodowość śląską oraz używanie języka śląskiego. To dla Ślązaków i Ślązaczek o tyle ważne, że może pomóc w uznaniu ich za mniejszość etniczną, a także uznaniu języka śląskiego za regionalny. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje i dowiecie się, dlaczego warto, jeśli jesteście Śląza_kami zadeklarować swoją narodowość.

trwa ładowanie posta...

Jak można wziąć udział w spisie?

W tym roku po raz pierwszy zostanie on przeprowadzony głównie przez Internet w formie samospisu. Możecie też skorzystać z testowej wersji aplikacji, która będzie to umożliwiała. Jeśli jednak ten sposób Wam nie odpowiada do dyspozycji pozostaje spis telefoniczny lub bezpośredni kontakt z rachmistrzem spisowym.

Jak czekają na Was pytania?

Wszystkie możecie sprawdzić wcześniej tutaj. Oprócz podstawowych pytań o wiek i wykształcenie, pojawią się też np. pytania o liczbę pokoi. W każdym razie warto na nie wszystkie szczerze, w zgodzie ze sobą odpowiedzieć.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0