Szkocja

Szkocja zapewni kobietom DARMOWE podpaski i tampony

Źródło zdjęć: © Pexels
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,25.11.2020 13:55

Parlamentarzyści ze Szkocji doskonale rozumieją, że papier toaletowy to nie jedyny produkt pierwszej potrzeby, jaki potrzebują kobiety. Dlatego obywatelki tego wyspiarskiego kraju otrzymają bezpłatny dostęp do środków higienicznych związanych z menstruacją.

Szkocja wprowadziła takie prawo jako pierwszy kraj na świecie – za darmo udostępni kobietom środki higieniczne związane z menstruacją. Szkoccy parlamentarzyści chcą dzięki temu rozwiązać problem “ubóstwa menstruacyjnego”. Jest to zjawisko dotyczące kobiet, które nie mogą sobie pozwolić na zakup podpasek i tamponów ze względu na ograniczenia finansowe.

Historyczne wydarzenie to efekt trzyletniej kampanii społecznej, której twarzą jest Monica Lennon. Kobieta jest posłanką w szkockim parlamencie, członkinią Partii Pracy. W tweecie, jaki Lennon niedawno udostępniła, czytamy, że “To nie było łatwe zadanie, ale tego dokonaliśmy. To wielki dzień dla całej Szkocji”.

trwa ładowanie posta...

Darmowe podpaski dla kobiet w Szkocji – gdzie będą dostępne?

Nowe prawo zobowiązuje szkocki rząd do zorganizowania ogólnokrajowego systemu dystrybuującego środki związane z menstruacją dla każdego, kto ich potrzebuje. Podpaski i tampony pojawią się bezpłatnie w budynkach użyteczności publicznej, w tym w szkołach i na uniwersytetach.

Monica Lennon ma nadzieję, że za przykładem Szkocji podobne prawo wprowadzą inne kraje na świecie, a “ubóstwo menstruacyjne” stanie się terminem, o którym będziemy mówić w czasie przeszłym (psst, Polsko, ten apel jest skierowany także do Ciebie).

trwa ładowanie posta...

Monica Lennon dostaje vibezowy order uśmiechu... podobnie jak Kamala Harris. Znacie nową wiceprezydentkę USA?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0