Antyszczepionkowcy atakują Igę Świątek

Iga Świątek na celowniku antyszczepionkowców. "Lista zdrajców narodu"

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,07.06.2022 14:00

Mistrzyni Roland Garros 2022 nie może w spokoju cieszyć się z sukcesu. Igę Świątek nękają antyszczepionkowcy, oskarżając ją o udział w "spisku" związanym ze szczepieniami przeciwko COVID-19. Atak na tenisistkę ma miejsce akurat wtedy, gdy sportsmenka wyraziła solidarność z Ukrainą. Przypadek?

Kiedy wybuchła pandemia COVID-19, wyznawcy teorii spiskowych na czele z Ivanem KomarenkoJustyną Sochą zastąpili logiczne myślenie filmami z żółtymi napisami. W matrixie, w którym żyją antyszczepionkowcy, Bill Gates celowo wywołał pandemię, aby poprzez masowe szczepienia kontrolować lub depopulować ludzkość.

W obliczu nieudolności rządu, który traktuje antyszczepionkowców z pobłażliwością, właściciele mediów społecznościowych wzięli sprawy w swoje ręce. Najwięcej determinacji w zwalczaniu fake newsów wykazuje Meta, ale negacjoniści nauki zdążyli się przystosować do nowych warunków.

Wyznawcy teorii spiskowych porozumiewają się w internecie "tajnym" kodem. W kręgach antyszczepionkowców popularnością cieszy się hasło "naglica". Oznacza zgon, którego przyczyną - według negacjonistów nauki - jest szpryca, keczup lub szczypawka. Czyli szczepionka.

Antyszczepionkowcy uznali Igę Świątek za wroga

Negacjoniści nauki po raz kolejny wzbili się na wyżyny absurdu. W kręgach antyszczepionkowcych na Twitterze i na Telegramie trwa kampania oczerniająca tegoroczną mistrzynię Roland Garros. Wyznawcy teorii spiskowych dzielą się kolażem zdjęć z udziałem polskiej tenisistki, który ma dowodzić temu, że Iga Świątek jest zaangażowana w rzekomy pandemiczny spisek i posiada tajemniczych mocodawców (czytaj: Billa Gatesa).

Przypadek? Nie sądzę. Wie, co pokazuje, trzy szóstki, jedno oko, pięść. Co promuje, kagańce, szpryce i na dodatek gra z flagą ukry [chodzi o flagę Ukrainy - przyp. red.]. Taka Iga, wszyscy oni powiązani z jednym "słusznym" mocodawcą.

Szury atakują Igę Świątek
Szury atakują Igę Świątek (Facebook)

Czytelnikom, którzy nie rozumieją, czym są "trzy szóstki, jedno oko, pięść", tłumaczę: - 

  • trzy szóstki to symbol szatana;
  • jedno oko to symbol opatrzności;
  • pięść można interpretować jako gest solidarności.

Teraz połączmy wszystkie elementy przekazu w jeden komunikat. Antyszczepionkowcy twierdzą, że Iga Świątek z flagą Ukrainy kibicuje szatanowi, który jest odpowiedzialny za "szprycowanie" ludzkości (mój mózg, podobnie jak wasz, jest na tym etapie historii na skraju przegrzania).

Twitter o Idze Świątek
Twitter o Idze Świątek (Twitter)

W nagonce na Igę Świątek bierze udział youtuber Polskie Drogi - niegdyś publikował wypadki samochodowe, teraz promuje teorie spiskowe.

Antyszczepionkowcy atakują Igę Świątek
Antyszczepionkowcy atakują Igę Świątek (Twitter)
Twitter o Idze Świątek
Twitter o Idze Świątek (Twitter)

Jeden z kanałów na Telegramie, który promuje pseudonaukowe teorie i forsuje prorosyjską propagandę, umieścił Igę Świątek na "liście zdrajców narodu". Tenisistka zajmuje 11. pozycję w hierarchii zdrajców między Sławomirem z żoną a Cezarym Pazurą.

Szury o Idze Świątek
Szury o Idze Świątek (Telegram)

Wątek ukraiński w nagonce na Igę Świątek

Iga Świątek, podobnie jak wielu innych sportowców, była zaangażowana w kampanię promującą szczepienia w 2021 roku. Zastanawiające jest to, że internetowa nagonka na sportsmenkę nastąpiła dopiero w połowie 2022 roku. Wyjaśnienie tej zagadki może być całkiem proste.

Iga Świątek podczas występów na korcie niejednokrotnie wyraziła wsparcie dla ukraińskich ofiar rosyjskiej agresji. Przypomnijmy, że od 24 lutego na miasta i wsie na terytorium naszych wschodnich sąsiadów spadają rosyjskie bomby i rakiety. Władimir Putin wywołał największą i najbardziej barbarzyńską wojnę w Europie od 1945 roku, którą świat demokratyczny jednoznacznie potępia.

Po wybuchu wojny grupy osób sceptycznie nastawione do szczepień zmieniły front. Na profilach w sociach mediach, na których przez ostatnie dwa lata pojawiały się treści antycovidowe i antyszczepionkowe, zaczęły się ukazywać przekazy prorosyjskie i antyukraińskie. Informowali o tym zjawisku m.in. analitycy z Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Internetową nagonkę na Igę Świątek należy zatem wpisać w kontekst wojny dezinformacyjnej rozgrywającej się przy okazji inwazji na Ukrainę, której zleceniodawcy znajdują się na Kremlu.

Mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną, iż nie ma nic przyjemniejszego, niż wściekłe wycie prorosyjskich trolli. W związku z tym należy pogratulować Idze Świątek, bo robi świetną robotę!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 19
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 6
  • emoji kupka - liczba głosów: 14