Gra dla dzieci umożliwiała doświadczyć masowych strzelanin. "Usunęliśmy to"
W 2019 roku Brenton Tarrant wszedł do meczetów w Christchurch i zastrzelił 51 osób. Gracze "Robloxa" - systemu do tworzenia gier online - do niedawna mogli wcielić się w Tarranta i odtworzyć masakrę w wirtualnej scenerii - podaje portal "The Verge".
Jeśli nie wiecie, czym jest "Roblox", jest to spełnienie marzeń każdego dzieciaka o tym, aby klocki Lego nie były jedynie kawałkami plastiku, ale tworzyły żywy świat. "Roblox" to platforma online, która umożliwia graczom samodzielnie tworzyć mapy, scenariusze, przedmioty. Elementy świata przedstawionego w rozgrywce przypominają klocki Lego, dlatego jest to spełnienie marzeń każdego dziecka.
Podobne
- Chiny: "Nocny patrol" będzie skanował dzieciom twarze, aby nie pykały w gierki
- Cyberbang 2069 to gra o randkowaniu w świecie Cyberpunk 2077. Jest DARMOWA!
- Cyfrowe Gucci z GRY DLA DZIECI sprzedane za 16 tysięcy złotych? To się dzieje naprawdę 😂
- Błąd krytyczny w PS Plus. "Gra wygaśnie za 15 minut"
- 8 lat rozwijania gry? Jedna gra opracowała to do perfekcji
Środowisko "Robloxa" nie jest jednak tak sielankowe, jak może się na pozór wydawać. Serwis "The Verge" przytacza wyniki śledztwa Daniela Kelley'ego, który kilkukrotnie odnalazł w grze scenariusze odtwarzające masowe strzelaniny. Po wpisaniu na platformie frazy "Roblox", badacz natrafił na mapę, w której mógł wcielić się w rolę Brentona Tarranta i dokonać masakry w meczetach w Christchurch.
Dziecko może sprawdzić się w roli mordercy
Dziennikarze portalu potwierdzili doniesienia Kelley'ego i natrafili na dwa scenariusze odtwarzające masowe strzelaniny - rozgrywki miały ponad 200 odsłon. Jak to się stało, że moderacja serwisu nie wychwyciła bulwersujących scenariuszy? Pod frazą "Christchurch" pojawiają się także mapy dotyczące Christchurch jako miasta w Nowej Zelandii i dlatego automatyczny filtr nie uznał scenariuszy za zagrożenie.
"Roblox" zapewnia - bo cóż innego miałby mówić - że stara się przeciwdziałać zagrożeniom
Przedstawiciel "Robloxa" wystosował komunikat, w którym stwierdził, że firma natychmiast usunęła "doświadczenie" masowej strzelaniny z rozgrywki, po czym zawiesiła użytkownika odpowiedzialnego za stworzenie szokujących scenariuszy. - Nie tolerujemy rasizmu, dyskryminacji oraz treści związanych z tragicznymi wydarzeniami - przekonuje rzecznik firmy.
"Roblox" to nowy "Minecraft"?
Ostatnio "Roblox" notuje gigantyczny wzrost popularności. Każdego dnia do gry loguje się ponad 40 milionów użytkowników, którzy generują olbrzymią ilość pokoi, gdzie tworzą niemożliwą do ręcznego zweryfikowania ilość scenariuszy. Dlatego Kelley obawia się, że "Roblox" może przyczynić się do radykalizowania młodych osób, które dzięki platformie poznają niebezpieczne ideologie.
Roblox | Official Trailer (2020)
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół