Gigantyczna podpaska i rondo "XD". Najciekawsze ronda w Polsce
Architekci drogowi nie przestają zaskakiwać swoimi pomysłami. Czasem ich działania są zastanawiające. Oto zestawienie trzech najciekawszych rond w Polsce.
Rondo może być duże, małe, ruchliwe lub spokojne. Architekci drogowi stają na rzęsach, aby urozmaicić betonowy las w polskich miastach. Niekiedy jednak ich artystyczna wizja posunie się za daleko. Nowoczesny design to nie wszystko, liczy się również funkcjonalność. Zobacz, jak wyglądają najciekawsze ronda w Polsce.
Podobne
- "Masakra", "żart". W Toruniu powstało drogie rondo pinezkowe
- HIV rozprzestrzenia się w Polsce. Niepokojąca liczba zakażeń
- Wysyp grzybów w Polsce. Pamiętaj, nie wszędzie można je zbierać
- Walka o ptaki w Świebodzinie. Interweniuje wiceminister klimatu i środowiska
- Jesteś w lesie i rozpętała się burza? To musisz wiedzieć
Rondo "XD" rodem z memów
Rondo Mariana Hemara przy ulicy Zakładowej we Wrocławiu przyciąga wzrok przyjezdnych. Mieszkańcy nie pałają empatią do komicznego wybryku drogowej architektury. Deweloper i właściciel osiedla postanowił wybudować designerski pomnik na środku ronda. Pierwotnie rzeźba miała przedstawiać inicjały firmy "VD", natomiast patrząc pod innym kątem do złudzenia przypomina znany internautom symbol "XD". Autor posągu przedstawił je jako "dzieło sztuki współczesnej".
Rondo w kształcie gigantycznej podpaski
Coraz częściej w Polsce można spotkać rondo o nietypowym kształcie. Jedni widzą w nim podpaskę, inni biszkopt, a jeszcze inni kość. Porównań i nazewnictw tego rodzaju ronda jest od groma. Rewolucyjny kształt skrzyżowania o ruchu okrężnym przyszedł do nas z Ameryki. Tamtejsi naukowcy na podstawie badań stwierdzili, że owalny kształt ronda znacząco niweluje liczbę wypadków drogowych. Obecnie takie ronda znajdują się m.in. w Kielcach, Stargardzie, Elblągu, Lublinie, Zakopanem czy Kołobrzegu. Jeśli chodzi o przepisy na rondzie biszkoptowym, to obowiązują identyczne jak na okrągłym.
Kolorowe kulki na rondzie
Kolejna instalacja znajduje się na skrzyżowaniu ulic Żorskiej, Powstańców Śląskich i Sybiraków w Rybniku. Mowa o kolorowych kulach usytuowanych na środku jednego z rybnickich rond. Inicjatywa powstała na rzecz ekologii. Architektka Hanna Wieczorek wykorzystała stare kule do młynów węglowych, aby zrobić coś niesamowitego. Wielobarwna koncepcja maluje uśmiech na twarzach mieszkańców, a sama autorka pomysłu jest z niej bardzo dumna.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół