Uniwersytet to nie parking

Uniwersytet to nie parking. Studenci walczą z patokierowcami

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,04.04.2023 07:30

Grupa studentów Uniwersytetu Warszawskiego apeluje do władz uczelni, by zagospodarować główny plac na starym kampusie UW. Póki co jest to miejsce, w którym kierowcy urządzili parking.

Kampus Główny UW przy Krakowskim Przedmieściu jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Uniwersytetu Warszawskiego. Idąc na wykłady, studenci mijają plac centralny przed Starym BUW-em (dawnym budynkiem biblioteki). Grupa wychowanków UW chce, by uczelnia zagospodarowała to miejsce, które kierowcy wykorzystują jako parking od lat 80. XX wieku .

"Plac przed Starym Buwem jest wizytówką uniwersytetu i miejscem przykuwającym wzrok, dlatego chcemy razem sprawić, że będzie to przestrzeń bez samochodów i przyjazna dla studentów" - apelują osoby tworzące inicjatywę "Uniwersytet to nie parking".

trwa ładowanie posta...

Uniwersytet to nie parking

Studenci przedstawili trzy postulaty. Chcą, aby plac centralny kampusu był miejscem reprezentacyjnym na wzór innych europejskich uniwersytetów. "Obecnie po wejściu na teren uniwersytetu wita nas rażące morze aut, które nie ma nic wspólnego z przyjazną przestrzenią. Jest to wizytówka naszego kampusu i uniwersytetu. Czy chcemy, żeby naszą uczelnię reprezentował parking? Trochę wstyd" - piszą studenci.

Młodzi chcą usunięcia samochodów z głównego placu na kampusie. "Uniwersytet przyjął agendę na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju, której celem jest promowanie transportu zbiorowego i rowerowego, a obecny stan placu zaprzecza tym ideom poprzez zarezerwowanie tak dużej przestrzeni dla wysokoemisyjnych środków transportu. Dodatkowo obecny parking utrudnia dojście do starego BUW-u" - tłumaczą wychowankowie UW.

Autorzy inicjatywy "Uniwersytet to nie parking" chcą otwartego i dostępnego placu dla studentów czy turystów. "Uniwersytet to nie tylko miejsce nauki, ale też miejsce nawiązywania relacji i spędzania czasu z przyjaciółmi. Na kampusie brakuje nam przestrzeni dostępnej dla wszystkich, w której mogliby przebywać jednocześnie studenci uczący się na różnych wydziałach. Oprócz tego nasz kampus jest zabytkową przestrzenią odwiedzaną przez turystów, dlatego uważamy, że miejsce to powinno zapraszać, a nie odstraszać tak jak teraz" - piszą studenci.

trwa ładowanie posta...

Uczelnia pracuje nad odświeżeniem przestrzeni

Władze UW zauważyły apel studentów. Oficjalny profil uczelni na Facebooku poinformował, że zespół kanclerski od początku roku akademickiego 2022/23 prowadzi prace nad zagospodarowaniem przestrzeni przed budynkiem Starej Biblioteki UW. Uniwersytet poprosił studentów, by zgłaszali pomysły na zmiany.

trwa ładowanie posta...

- Petycję studentów potraktujemy także jako udział w dyskusji - poinformowała "Wyborczą" rzeczniczka uczelni dr Anna Modzelewska, zastrzegając, że propozycje zmian będą podlegały opinii konserwatora zabytków.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0