Królowa Elżbieta II, żarty i memy o jej śmierci

Czy wolno żartować ze śmierci królowej Elżbiety II? [OPINIA]

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, Twitter
Oliwier NytkoOliwier Nytko,09.09.2022 15:00

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat 8 września. A internet - poza kondolencjami - zalały też memy i żarty o brytyjskiej monarchini.

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat, po przeszło 70 latach na tronie Wielkiej Brytanii. Była najdłużej panującą współczesną monarchinią.

Królowa Elżbieta II umarła, a w sieci…

Od momentu pierwszych informacji o  pogorszeniu się stanu zdrowia Elżbiety II, internet zajął się tylko i wyłącznie tym tematem.

trwa ładowanie posta...

Królowa umarła pod wieczór 8 września, a pod adresem rodziny królewskiej i Brytyjczyków zaczęły spływać kondolencje. Nie tylko od światowych przywódców i polityków, ale także zwykłych internautów.

Pojawiło się też sporo żartów związanych z rzekomą "nieśmiertelnością" Elżbiety II, jej spotkaniem z księżną Dianą w zaświatach, czy przybyciem księżnej Meghan na pogrzeb.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Naturalnie w dyskusję została wplątana druga "nieśmiertelna" celebrytka, Maryla Rodowicz. Doda poradziła jej, żeby pamiętała o rutinoscorbinie.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Śmierć królowej Elżbiety II. Czy ze wszystkiego należy się śmiać?

Elżbieta II była symbolem, muzą wielu artystów, tematem przewodnim dzieł sztuki i popkultury. Trudno więc dziwić się, że i jej śmierć rozumiana jest nie tyle, jako śmierć osoby z krwi i kości, ale także jako koniec pewnej epoki. Żartując z kogoś takiego trudno więc zapomnieć, że mówimy o prawdziwym człowieku.

Żarty bywają różne. Niektóre bywają serdeczne i mogą pomóc w przejściu przez trudny czas. Inne są złośliwe, potrafią obrażać i mogą naprawdę dotknąć bliskich zmarłego.

trwa ładowanie posta...

Jak zareagowała Polska, gdy umarł Jan Paweł II? Myślę, że te postaci można w pewnym sensie ze sobą porównać, choć oczywiście królowa nie jednego papieża przeżyła. Obydwie były ikoniczne, obydwie odnosiły się do przełomowych wydarzeń historycznych. Ta druga w tradycji Kościoła rzymskokatolickiego została nawet uznana za świętą.

trwa ładowanie posta...

Żarty z JPII na stałe zagościły w rozmowach Polaków, a Wojtyła stał się tematem memów. Żarty nadeszły, ale nie od razu. Chwilę potrzebowaliśmy, aby dojść do momentu, w którym jesteśmy teraz. Na rozliczenie błędów, słabości, pomyłek potrzeba czasu. Tak samo, jak na żałobę, czy to tę przeżywaną przez najbliższych, czy tę narodową, czy zbiorową.

trwa ładowanie posta...

Ale czy to znaczy, że nikt nie powinien rzucać memów czy żartów o śmierci Elżbiety II? W obecnych czasach ludzie inaczej niż kiedyś konsumują treści i reagują na bieżące wydarzenia. Posługują się uproszczeniami, memami, krótkimi filmikami.

Robienie rzeczy nietaktowych, a żarty ze śmierci to…

Zastanówmy się, kogo mogłyby urazić te żarty: Elżbietę II? Chyba już nie. Rodzinę królewską? Owszem, ale jej członkowie są już pewnie uodpornieni.

Podejście streamera Takefuna, jest dość proste: "przykro, ale ta informacja nie ma wpływu na moje życie":

trwa ładowanie posta...

Według mnie, żartować można - byle taktownie. Śmieszki takie, jak udostępnia w social mediach Tomasz Lis, to dla mnie odrobinę za dużo. Nie twierdzę, że każdy żarty w tym momencie jest na miejscu.

Na koniec przypomnę, że Elżbieta II także lubiła żartować. Np. gdy żona aktora Rogera Moore'a zapytała ją kiedyś, dlaczego nawet w Pałacu Buckingham nosi ze sobą torebkę, odpowiedziała: "Ten dom jest bardzo duży, wiesz?".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1