Co było pierwsze: jajko czy kura? Naukowcy są coraz bliżej odpowiedzi
Jedna z największych zagadek ewolucyjnych: co było pierwsze - jajko czy kura? Może przestać być zagadką. Brytyjscy naukowcy stworzyli nową teorię.
Choć początkowo pytanie dotyczące tego, czy pierwsze było jajko czy kura, było raczej zagadnieniem filozoficznym, naukowcy wzięli je bardzo poważnie. Biolodzy, chemicy, ewolucjoniści - wszyscy zastanawiali się, czy najpierw był ptak, czy jajko. Odpowiedzi było wiele: jedni sugerowali, że wszystko zaczęło się od dinozaurów, inni - że pierwszy był kogut. Jak jednak było na prawdę? Być może niedługo wiedza ta przestanie być zagadką.
Brytyjscy naukowcy są na dobrej drodze
Naukowcy z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Bristolu zbadali i skategoryzowali 51 gatunków skamieniałości i 29 żyjących gatunków jako jajorodne: składające twarde lub miękkie skorupy jaj; lub żyworodne: rodzące żywe potomstwo. Dzięki zdobytym danym stwierdzono, że przodkowie gadów, dinozaurów i ptaków prawdopodobnie nie składali jaj, a potomstwo przychodziło na świat jak u ssaków.
Według ekspertów z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu w Nankinie twarde jaja, choć uznawane za jedno z największych osiągnięć ewolucji, nie były sposobem przychodzenia na świat przodków dinozaurów. Zdaniem naukowców to przedłużone przetrzymywanie embrionów w ciele matki zapewniało im ochronę i umożliwiło poród w różnych stadiach rozwoju. Oznacza to, że prawdopodobnie zanim ewolucja stworzyła jajko, przodkowie kur i gadów chodzili już po Ziemi i rodzili żywe młode.
Najpierw były amnioty?
Profesor Michael Benton z Uniwersytetu w Bristolu powiedział w rozmowie z Leading Britain's Converation: "Przed amniotami, pierwszymi czworonogami, które wyewoluowały kończyny z rybich płetw, szeroko były amfibijne w nawykach. Musiały żyć w wodzie lub w jej pobliżu, aby się odżywiać i rozmnażać, podobnie jak współczesne płazy, takie jak żaby i salamandry. Kiedy pojawiły się amnioty 320 milionów lat temu, były w stanie oderwać się od wody, ewoluując wodoodporną skórę i inne sposoby kontroli utraty wody".
Kierownik prac badawczych prof. Baoyu Jiang dodał dla Leading Britain's Converation: "To standardowe spojrzenie zostało podważone. Biolodzy zauważyli, że wiele jaszczurek i węży wykazuje elastyczną strategię reprodukcyjną, obejmującą zarówno jajorodność, jak i żyworodność. Czasami blisko spokrewnione gatunki wykazują oba zachowania, i okazuje się, że jaszczurki rodzące żywe potomstwo mogą o wiele łatwiej przejść z powrotem do składania jaj, niż się wcześniej sądziło".
Białko kluczem do sukcesu
Drugim ważnym aspektem jest odkrycie na skorupce jajka białka owokledydyny-17 (OC-17), które jest wytwarzane w jajowodzie. Jego obecność na jajku sugeruje, że pierwsza była kura, która wytworzyła OC-17 w jajowodzie.
Źródło: Leading Britain's Converation
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu