Naukowcy wybrali najbardziej trującą roślinę. Wielu Polaków ma ją w ogrodach
Naukowcy z Ogrodu Botanicznego w Hamburgu co roku wybierają najbardziej trującą roślinę. Cel jest jeden: zwiększenie świadomości na temat toksyczności roślin hodowanych w domowych ogródkach. Tegoroczny niechlubny zwycięzca jest częstym gościem polskich ogrodów.
Owocowe i warzywne grządki, idealnie przycięte żywopłoty, mini sady, rzędy kwiatów i kwitnących krzewów. Dla wielu fanów roślin ogrody są powodem do dumy i miejscem, w którym mogą odpocząć po całym dniu pracy. Choć nie każdy kochaj kopanie w grządkach, wygląd bogato obsadzonego ogrodu poprawia humor wszystkim. Nie wszyscy hobbystyczni ogrodnicy zdają sobie jednak sprawę z tego, jakie rośliny sadzą w swoich ogródkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]
Zwycięzca konkursu na najbardziej toksyczną roślinę wybrany
Naukowcy z Ogrodu Botanicznego w Hamburgu co roku organizują konkurs, podczas którego wybierana jest najbardziej toksyczna roślina na świecie. Badaczom przyświeca jeden cel: zwiększenie świadomości na temat ryzyka związanego z pozornie niegroźnymi roślinami, które sadzimy w ogrodach.
W 2023 r., ku zaskoczeniu wszystkich, tytuł najbardziej trującej rośliny na świecie przypadł pietruszce, co oburzyło Polaków, dla których pietruszka jest tym, czym kolendra dla Latynosów. W tym roku wybór padł na wisterię, znaną też jako glicynia lub słodlin. Charakterystyczny krzew z pięknymi, zwisającymi fioletowymi kwiatami o zniewalającym zapachu pochodzi z Dalekiego Wschodu, jednak w naturze wisteria rośnie też w Ameryce Południowej. W Polsce glicynia jest często sadzona w ogrodach ze względu na jej piękno.
Piękny krzew z piekła rodem
Dlaczego w konkursie na najbardziej trującą roślinę wygrała wisteria? Naukowcy informują, że glicynia zawiera w sobie toksyczne substancje, takie jak lektyny, wisterin i toksyczna żywica. Toksyny znajdują się we wszystkich częściach rośliny, począwszy od kwiatów, przez liście, korę, strączki, nasiona aż po korzenie. Do czego może doprowadzić spożycie glicynii? Zatrucie może objawiać się bólem brzucha, wymiotami, rozszerzonymi źrenicami, biegunką, bezsennością, zaburzeniami krążenia, a nawet zapaścią. Wisteria jest toksyczna także dla zwierząt domowych.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół