muzyka
Festiwale muzyczne w Polsce w 2023 roku. Kto wystąpi? [LISTA]
Maneskin

Maneskin dla "Vanity Fair": „Sprawiedliwość to równość, szacunek, piękno”

Źródło zdjęć: © Vanity Fair Italia
Anna RusakAnna Rusak,09.06.2021 13:30

Maneskin udzieliło wywiadu włoskiemu "Vanity Fair" i opowiedziało trochę o swoim podejściu do męskości, kobiecości i byciu sobą. Jest też wzmianka o Miley Cyrus i systemowym ucisku kobiet, tak że nic, tylko czytać!

Jeśli jeszcze nie wiecie, kim jest ManeskinDamiano, to nie wiem pod jakim kamieniem ostatnio żyliście, ale spokojnie zaraz wszystko nadrobimy. Zespół właśnie udzielił dłuższego wywiadu włoskiemu "Vanity Fair" i zdradził kilka ciekawostek.

Specjalne wydanie magazynu, na którego okładce znalazł się zespół, jest poświęcone Pride Month i znajdziecie w nim wiele historii osób, które rzuciły społeczeństwu wyzwanie i postanowiły być po prosu sobą.

Członkowie Maneskin opowiedzieli m.in. o tym, jak czują się po wygranej, podzielili się tym, co myślą o równości i przywołali historie pokazujące ich drogę do samoakceptacji. My wybraliśmy dla Was najlepsze fragmenty.

Co słychać po Eurowizji?

Thomas Raggi, czyli gitarzysta zespołu, na samym początku odniósł się do tego, co działo się po sukcesie na Eurowizji. Powiedział, że singiel Zitti e buoni z sekundy na sekundę staje się coraz bardziej popularny w serwisach streamingowych i trafił nawet na szczyty angielskich list przebojów, zajmując też przy okazji 12 miejsce na liście Spotify Global Chart.

Måneskin - ZITTI E BUONI (Official Video – Sanremo & EUROVISION 2021 Winners)

Poza tym bardzo szybko wyprzedały się wszystkie t-shirty i gadżety zespołu, a muzycy dostają zaproszenia na jedne z większych festiwali. Damiano dodaje też, że w Hiszpanii pojawiły się nawet murale z jego sławnym „No drugs”, które padło w trakcie kontrowersji dotyczących kokainy.

Czyżby szykował się duet z Miley Cyrus?

Także jak widać na całym świecie zapanował szał na Maneskin. Muzyk dodał też, że nawet Miley Cyrus napisała im, że są wspaniali. Warto przypomnieć, że ostatnio artystka przebiła cover Maneskin jej utworu „„Midnight Sky”, dodając od tego komentarz: „Moi najlepsi przyjaciele”. I ona, i zespół należą do tej samej wytwórni RCA Records, więc, kto wie, może czeka nas jakieś świetne collabo?

Måneskin - Midnight Sky (Miley Cyrus Cover)

trwa ładowanie posta...

Czym jest dla nich muzyka?

Damiano opowiedział też trochę o swoim stosunku do muzyki. Powiedział, że to ona pozwala dzielić się nawet tymi najbardziej osobistymi, prywatnymi tematami, które często są trudne i delikatne.


„[One] są i pozostają głęboko nasze, ale jednocześnie stają się wyznaniem, które dociera do szerszego grona odbiorców. I oni, ci odbiorcy, w tych fragmentach mogą odnaleźć siebie, swoje miejsce i historię. Tak pokonują ją i akceptują. Mieszają agresję z balladą. Tak przychodzi oczyszczenie”.

Psychoterapia to nie jest dla nich temat tabu

Muzycy nie boją się też trudnych tematów. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami odnośnie zdrowia psychicznego, a Damiano wprost mówi, że: „Przekonanie o tym, że na psychoterapię idą tylko wariaci, jest powszechną ignorancją”. Z kolei Victoria dzieli się opowieścią o swoich lękach i atakach paniki:


„Dużo cierpiałam z powodu lęków i ataków paniki. To problem, nad którym pracowałam i który udaje mi się opanować dzięki psychoterapii, moim przyjaciołom i rodzinie. Nauczyłam się akceptować, żyć z tą stroną mnie. Nie ukrywam, nie wstydzę się jej”.

trwa ładowanie posta...

Nie boją się być sobą

Największa część wywiadu oczywiście poświęcona jest dochodzeniu do swojej tożsamości i odrzucaniu konwenansów. Damiano przyznaje, że w wieku 17 lat jeszcze przejmował się komentarzami innych odnośnie jego estetyki - czyli tekstami w stylu „Dziwnie się ubierasz, na pewno jesteś gejem” - ale teraz się z tego śmieje.

Victoria zaraz dodaje, że „Horyzonty rozszerzają się, gdy wychodzi się spod ucisku konserwatywnych rodzin”. Uważa też, że płeć nie powinna być brana pod uwagę, gdy oceniamy daną osobę, a co dopiero, gdy mówimy o orientacji. Ethan się z nią zgadza:


„W końcu wszyscy jesteśmy różni nie dlatego, że chcemy być alternatywni, ale dlatego, że tak naprawdę nikt z nas nie jest taki sam. Sprawiedliwe jest ocenianie na podstawie tego, co się robi, a nie tego, kim się jest. Sprawiedliwość to równość, szacunek, piękno”.

Mierząc się ze stereotypami

Członkowie i członkinie zespołu opowiadają też o tym, jak sami_e radzili_ły sobie z wychodzeniem poza przyjęte odgórnie schematy i stereotypy. Ethan wyznaje, że chciał mieć długie włosy i bawić się Barbie, a dziadkowie powtarzali mu, że „to nie dla niego”. Victoria cofnęła się nawet do swojego dzieciństwa i opowiedziała o swojej odwadze do bycia sobą:

„Już w wieku sześciu lat nie akceptowałam różnic pomiędzy męskością a kobiecością. Zawsze miałam silne przekonanie co do tego, jaka chcę być. Odmawiałam rzeczy typowo kojarzonych z dziećmi, a ludzie wokół wyśmiewali się z tego, że jeżdżę na łyżwach, gram w nogę, nie noszę spódnic. Dałam sobie szansę na bycie dzieckiem. Takim dzieckiem, jakim sama chciałam być. Trochę przez to wycierpiałam, ale dzięki tej odwadze wiem, że byłbym jeszcze bardziej zraniona, gdybym zaryzykowała i pozwoliła innym decydować o sobie”.

trwa ładowanie posta...

Damiano z kolei zwrócił uwagę na to, że jako mężczyzna jest bardziej uprzywilejowany. I choć ludzie mogą dyskutować o jego wyglądzie, to nie będzie to wpływało na podważanie jego umiejętności:


„Jako mężczyzna jestem uprzywilejowany, a nękania, które mnie oczywiście dotyka, nie można porównać do tego, którego doświadcza kobieta. Komentarze na temat mojej estetyki skupiają się tylko na niej i nikt przy tym nie insynuuje niczego odnośnie mojego profesjonalizmu czy kompetencji, podczas gdy kobiety są ofiarami takiego rodzaju myślenia”.

Także jak widzicie członkowie zespołu Maneskin nie boją się być sobą, nie boją się przekraczać granic i po prostu słuchają siebie, a nie innych. I myślę, że wszyscy możemy ich po pierwsze za to podziwiać, a po drugie brać z nich przykład!

Måneskin (Italy Eurovision 2021) “I Wanna Be Your Slave” & “Zitti E Buoni” | Wiwi Jam at Home

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 98
  • emoji ogień - liczba głosów: 14
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Takrze 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 jest ok
Odpowiedz
0
like
0
dislike
"Tak że" nie "także" w leadzie. Używasz nie w znaczeniu "też", ale "zatem" i wtedy jest pisane oddzielnie.
Odpowiedz
0
like
3
dislike
Komentarze (2)
arrow
Palion zagra na pierwszym koncercie w grze "Roblox" w Polsce