las
IKEA kupiła ponad 4 tys. hektarów lasu, aby ocalić go przed wycinką
lasy pomorze

Brat Obajtka zagraża lasom? Ekolodzy alarmują: "Chcą rżn*ć lasy wokół Trójmiasta"

Źródło zdjęć: © Nasze Lasy, Twitter, canva
Anna RusakAnna Rusak,15.08.2022 16:00

Ochrona lasów w Polsce praktycznie nie istnieje. Aktywiści alarmują, że brat Daniela Obajtka, zamierza zrezygnować z certyfikatu FSC, który chroni drzewa. Co będzie z lasami na pomorzu?

bGlncTwz

Nie wystarczy, że Odra jest zatruta. Nie wystarczy, że "Wilczyce", broniące bieszczadzkich lasów, zostały przez policję zatrzymane i usunięte. Niszczenie polskie przyrody trwa. Tym razem na celowniku są lasy na pomorzu.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zrezygnowała z certyfikatu FSC, który chronił drzewa. Aktywiści alarmują, że teraz: "Pomorskie lasy będą już cięte bez ograniczeń",

Gdańsk rezygnuje z systemu FSC

Jak podaje gazeta.pl, powołując się na "Rzeczpospolitą" Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku zrezygnowała z certyfikatu gospodarki leśnej w systemie Forest Stewardship Council (FSC).

trwa ładowanie posta...

To jeden z najważniejszych certyfikatów drewna. Jak możemy przeczytać na stronie bureauveritas.pl: "pozwala [on] odróżnić wyroby z drewna, które pochodzą z odpowiedzialnej gospodarki leśnej".

bGlncTwB

Według ekologów, standardy ekologiczne FSC przeszkadzały leśnikom, a teraz drewno będą mogli sprzedawać: "odbiorcom za oceanem, którzy nie mają żadnych ekologicznych wymagań". Obecny certyfikat wygaśnie 12 listopada tego roku.

trwa ładowanie posta...

Brat Obajtka chce zniszczyć pomorskie lasy?

Na czele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych stoi Bartłomiej Obajtek, brat Daniela Obajtka, prezesa Orleniu. O jego planach "Rzeczpospolita" informowała już w kwietniu tego roku. W komunikacie podkreślano, że RDLP ma pewne wątpliwości, co do FSC. Dotyczyły one m.in. wzorów umowy licencyjnej .

bGlncTwD

"Zaproponowane w umowie zapisy pozbawiłyby Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe wpływu na kształt certyfikatu i jego ewentualne zmiany w przyszłości i otworzyłyby możliwość do opracowywania kolejnych wersji Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski z pominięciem Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, w dodatku, w nietransparentnym procesie" - czytamy w komunikacie RDLP.

Jak podaje gazeta.pl, FSC zaznacza, że jest otwarte na rozmowy. Chciało nawet, by gdańskie RDLP wskazało zapisy, które budzą według nich zastrzeżenia. Niestety nie otrzymało odpowiedzi na pismo. Całe oświadczenie organizacji możecie przeczytać tutaj.

trwa ładowanie posta...

Ekolodzy alarmują: "Chcą rżn*ć na całego lasy wokół Trójmiasta"

Organizacja Nasze Lasy, która informuje o tym, co dzieje się w polskiej przyrodzie, ostrzega, że bez międzynarodowego certyfikatu FSC: "Pomorskie lasy będą już cięte bez ograniczeń", a "wszystkie pomorskie nadleśnictwa stracą możliwość sprzedaży drewna odbiorcom wymagającym certyfikatu, a to jest ogromna część unijnego rynku".

trwa ładowanie posta...

Decyzja brata Obajtka odbije się więc nie tylko na rynku i sprzedawcach, od których nikt w Unii Europejskiej nie będzie chciał kupić drewna bez certyfikatu. Najprawdopodobniej sprawi, że niedługo pomorskie lasy, jakie znamy, po prostu znikną. Organizacja Nasze Lasy pisze wprost: : "Chcą rżn*ć na całego lasy wokół Trójmiasta".

bGlncTwJ

Czy od rządzących, którzy w ten sposób traktują swoją przyrodę, można w ogóle wymagać, by zajęli się kryzysem klimatycznym? Naprawdę coraz częściej w to wątpię. Najpierw Odra, teraz lasy… czy my się kiedykolwiek w tym niszczeniu zatrzymamy?

trwa ładowanie posta...

Źródło: https://www.bureauveritas.pl/needs/certyfikat-fsc, https://www.rp.pl/biznes/art36868291-waza-sie-losy-drewna-brat-obajtka-rezygnuje-z-waznego-certyfikatu, https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28789858,brat-obajtka-rezygnuje-z-waznego-certyfikatu-ekolodzy-chca.html, https://pl.fsc.org/pl-pl/newsfeed/oswiadczenie-krajowych-reprezentantow-fscr-w-sprawie-komunikatu-rdlp-w-gdansku-z-11

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Wielka część Amazonii może się nigdy nie odrodzić. Naukowcy mają propozycję