Bill Gates z nowym "proroctwem". W tej kwestii rzadko się myli
Bill Gates ma wiele przemyśleń na temat sztucznej inteligencji, a teraz przelał je na papier. Współzałożyciel Microsoftu opublikował siedmiostronicowy list na temat SI i swoich przewidywań dotyczących jej przyszłości.
Technologiczny "prorok" w liście zatytułowanym "Rozpoczęła się era sztucznej inteligencji" nakreślił swoje poglądy na temat przyszłości SI. Napisał, że jej rozwój jest "tak samo fundamentalny, jak stworzenie mikroprocesora, komputera osobistego, internetu i telefonu komórkowego".
Podobne
- Bill Gates debatuje z szurami. "Chipy w szczepionkach są BEZ SENSU"
- ChatGPT zakazany w szkołach w Nowym Jorku. Pisał sprawdziany za uczniów
- Dlaczego tiktokerzy palą śnieg? Bo stworzył go Bill Gates
- "Małpią ospę wywołał Bill Gates". Wyznawcy teorii spiskowych znów w natarciu
- Bill Gates nie żyje? Miliarder komentuje najciekawsze teorie spiskowe
Gates opublikował list tego samego dnia, w którym Google wypuściło swojego Barda, który dołącza do Binga Microsoftu w wyścigu zbrojeń SI, i tydzień po tym, jak OpenAI, twórca ChatGPT, ogłosił wyczekiwaną ewolucję swojego modelu generatywnego GPT-4.
Miliarder podzielił się w liście swoimi obawami związanymi ze sztuczną inteligencją, w tym ryzykiem, że ludzie będą jej nadużywać. Ostrzega również przed możliwością powstania superinteligencji, która mogłaby wymknąć się spod kontroli, by "ustanowić swoje własne cele".
Oczywiście jego przemyślenia nie kończą się na zbuntowanej sztucznej inteligencji. Gates wskazał również jej najważniejsze zalety jako narzędzia zwiększającego produktywność ludzi. Jego zdaniem SI może pomóc w poprawieniu globalnych nierówności – w miejscu pracy, opiece zdrowotnej i edukacji.
SI może pomóc w rozwoju edukacji
Choć wielu nauczycieli obawia się o przyszłość edukacji zdominowanej przez SI, Gates uspokaja ich w swoim liście. Miliarder przewiduje, że SI może przekształcić edukację w ciągu najbliższych 5 do 10 lat, dostarczając treści dostosowane do stylu ucznia, tak aby nie stracił zainteresowania danym przedmiotem.
Sztuczna inteligencja mogłaby również pomagać nauczycielom, wspierając ich w planowaniu zajęć i oceniając zrozumienie tematów przez uczniów. "Nawet gdy technologia zostanie udoskonalona, nauka nadal będzie zależała od wspaniałych relacji między uczniami i nauczycielami" – czytamy w liście. "Wzmocni ona – ale nigdy nie zastąpi – pracy, którą uczniowie i nauczyciele wykonują wspólnie w klasie".
Nauczyciele będą musieli również dostosować się do uczniów korzystających z nowych technologii w klasie, takich jak Chat GPT. Gates wymienił przykład nauczycieli, którzy umożliwili uczniom korzystanie z GPT do napisania pierwszego szkicu eseju, który następnie musieliby spersonalizować w kolejnych wersjach.
SI może uczynić świat piękniejszym
Według Gatesa SI mogłaby być wykorzystywana w pracy jako "cyfrowy osobisty asystent", aby zwiększyć produktywność pracowników. Jej integracja z narzędziami takimi jak Microsoft Office, mogłaby pomóc w zarządzaniu i pisaniu e-maili. Cyfrowi asystenci wyposażeni w ogromną wiedzę i dane na temat ich firmy i branży mogliby również stanowić zasoby, z którymi pracownicy mogliby się komunikować.
Odnosząc się do branży opieki zdrowotnej, Gates napisał, że SI może wyręczyć pracowników służby zdrowia w niektórych zadaniach, w tym wypełnianiu wniosków ubezpieczeniowych, dopełnianiu papierowej roboty i sporządzaniu notatek z wizyt lekarskich. Możliwe, że SI mogłaby również pomóc w leczeniu pacjentów, którzy nie mieszkają w pobliżu placówek służby zdrowia, a także przewidywaniu skutków ubocznych leków i obliczaniu poziomów dawkowania.
Gates odniósł się też do rolnictwa w krajach ubogich. Jego zdaniem w przypadku upraw i zwierząt gospodarskich SI może pomóc zaprojektować nasiona dostosowane do lokalnego klimatu czy opracować szczepionki chroniące przed chorobami.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół