Abp Grzegorz Ryś o tym, dlaczego młodzi odchodzą z Kościoła

Arcybiskup Ryś alarmuje: fala apostazji wzbiera. Kto odchodzi z Kościoła?

Źródło zdjęć: © Adam Walanus / Canva, Wikipedia - Adam Walanus
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,14.11.2022 11:45

Kościół katolicki w Polsce przeżywa kryzys i traci wiernych. To najważniejszy wniosek wynikający z rozmowy arcybiskupa Grzegorza Rysia z Polską Agencją Prasową (PAP). Duchowny zwrócił się do młodych, kobiet i Dawida Podsiadło.

Badania nie pozostawiają złudzeń. Młodzi Polacy są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną. Jak wynika z badań CBOS, w latach 1989-2021 w grupie wiekowej 18-24 lata odsetek osób deklarujących wiarę spadł z 93 proc. w 1992 roku do 71 proc. w 2021 roku. PAP zapytała abp Grzegorza Rysia o możliwe przyczyny tego zjawiska.

Ryś ocenił, że Kościół popełnił błąd, koncentrując się wyłącznie na spotkaniach z młodymi podczas religii w szkole. - Najwyraźniej sama edukacja nie buduje wiary. Dobrze, że jest edukacja, ale niedobrze, jeśli nie towarzyszy jej równie intensywne zaproszenie do bycia we wspólnocie Kościoła - powiedział duchowny w rozmowie z PAP. Jednocześnie przyznał, że nie ma wrażenia, iż młodzi są niechętnie nastawieni do Kościoła.

Arcybiskup Ryś o deklaracji apostazji Dawida Podsiadło

Dawid Podsiadło podczas rozmowy w podcaście "WojewódzkiKędzierski" ujawnił, że jest w trakcie procesu apostazji. - Mam problem z instytucją, a nie z wiarą. Wszyscy widzimy kolejne mnożące się przypadki pedofilii, wtrącanie się w sprawy polityczne, światopoglądowe. Nie piętnuję wiary, tylko hipokryzję - powiedział artysta podczas wywiadu. Abp Ryś odniósł się do słów artysty.

- Mam nadzieję, że pan Dawid Podsiadło nie rozmawia z Kościołem tylko za pomocą mediów społecznościowych. Wierzę, że kiedy pan Podsiadło porozmawia o tym z proboszczem, to będzie rozmowa osobista, prowadzona nie po to, żeby oceniać, potępiać, ale pełna szacunku dla jego decyzji - powiedział abp w rozmowie z PAP. Hierarcha kościelny przyznał, że zaobserwował rosnącą falę apostazji. Liczba osób odchodzących z Kościoła miała wzrosnąć szczególnie w ciągu ostatnich trzech-czterech lat.

Jaki plan ma Kościół, aby odzyskać młodych?

Abp Ryś zastanawia się, w jaki sposób przyciągnąć młodych z powrotem do Kościoła: - Jeśli ktoś odchodzi od Kościoła, bo ma złe doświadczenie, to lekarstwem może być jedynie doświadczenie dobre. Więc trzeba tworzyć miejsca, gdzie młodego człowieka można zaprosić z przekonaniem, że tu doświadczy Kościoła inaczej - powiedział duchowny dla PAP. Abp Ryś przyznał, że członkami Kościoła jest nadal wielu młodych. Abp Ryś chciałby, aby to na nich spłonęła misja przyciągania innych młodych do Kościoła.

(Nie)autorytet Jana Pawła II

Abp Ryś nie rozumie, dlaczego Jan Paweł II jest dla wielu młodych bohaterem memów zamiast autorytetem. - Wykazujemy się w Polsce zanikiem pamięci, i to takim skrajnym. (...) Nie było takiego drugiego papieża w wieku XIX i XX - grzmi duchowny po tym, gdy wymienia długą listę osiągnięć Jana Pawła II. Abp Ryś nie potrafi ocenić pontyfikatu papieża-Polaka z dystansu, tak jak to robi wiele młodych osób, które nie czują wobec niego żadnych pozytywnych emocji.

Abp Ryś o kobietach w Kościele

Abp Ryś chciałby, aby Kościół wygospodarował więcej odpowiedzialnych stanowisk, które można powierzyć kobietom. Chodzi o urzędy m.in. katechisty, akolity, nadzwyczajnego szafasza komunii św. Ponadto abp Ryś uważa, że "nic nie stoi na przeszkodzie", aby na każdej uczelni kościelnej kobieta zajmowała stanowisko rektora czy dziekana.

Duchowny skrytykował Kościół, że wyraża się zbyt mało zdecydowanie przeciwko przemocy wobec kobiet. - Mam wrażenie, że kiedy ktoś mówi o przemocy wobec kobiet, to my w Kościele mówimy: "tak, ale". Tymczasem kiedy bierzemy Biblię to widać, że przemoc jest owocem grzechu - powiedział abp Ryś.

Duchowny na koniec rozmowy z PAP przypomniał, jakie - w ocenie Kościoła - jest "zasadnicze powołanie" dla kobiety i mężczyzny. To macierzyństwo i ojcostwo.

Źródło: PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Michał,zgłoś
Spokojnie, zaraz liczba apostazji mocno spadnie. Moi synowie na ten przykład nie będą musieli się 'wypisywać' z kościoła, bo ich tam nie zapisywałem, zatem ma dwie apostazje mniej... i to jest sukces!!
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
emerytka,zgłoś
arcybiskup nie rozumie, że ludzie odwracają si nie od Boga tylko od polskiego kościoła katolickiego, który toleruje takie egzemplarze jak Tadeusz Rydzyk, czy poprzedni proboszcz mojej parafii, który mawiać miał zwyczaj, " to wsiowe chamstwo trzeba krótko za pysk trzymać , bo głupie i nic nie wie , i niech tak zostanie" a potem był zdziwiony, że otworzyłam szeroko drzwi i wywaliłam z domu, bo człowiek o innym nie ma prawa tak mówić , a co dopiero kapłan. I nikt tego chama z kościoła nie usunął
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się
zażenowany,zgłoś
Pytanie do Abp. Rysia. Czy aż tak trudno zobaczyć co dzieje się wokół JPII? Jakimi argumentami posługują się jego krytycy a jakimi zwolennicy? Jaka jest przyczyna upadku autorytetu JPII? (świętego JP II) Kto ma największy wpływ na upadek tego autorytetu? Jeśli czytam takie (nieświadome???) wypowiedzi hierarchów kościelnych to mam wielkie obawy o przyszłość KK w Polsce.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4