Afganistan: Oskarżeni o gejowski seks i cudzołóstwo wychłostani na stadionie
Kilka dni po słowach lidera talibów o tym, że na terenie całego Afganistanu obowiązywać będą kary cielesne, doszło do masowego wychłostania 14 osób, w tym trzech kobiet, na stadionie piłkarskim. Ukarani oskarżeni byli m.in. o "gejowski seks", czy cudzołóstwo. "Podczas gdy stadiony w Katarze goszczą w tych dniach mecze Pucharu Świata, stadiony w Afganistanie ponownie stały się miejscem publicznej chłosty i egzekucji" - pisze na Twitterze afgański internauta.
14 osób zostało publicznie wychłostanych w ramach kary na stadionie piłkarskim we wschodnim Afganistanie. To pierwsza publiczna chłosta w tym kraju od lat 90., kiedy to talibowie ostatni raz rządzili Afganistanem.
Podobne
- Oskar Szafarowicz i sesja na studiach. "Chciałbym być uczciwym prawnikiem"
- Prawnik o sytuacji Boxdela: "Ma większe problemy, niż mu się wydaje"
- Jaszczur i Ludwiczek skazani. To nie koniec kłopotów Rodaków Kamratów
- Zapadł wyrok w sprawie Margot. Obrońcy chcieli uniewinnienia
- Love is in the air. Sędzia Anna Maria Wesołowska pogodziła się z Prawem Marcina
Publiczna chłosta na stadionie w Pul Alam w Afganistanie
Jak pisze "The Telegraph" grupa 14 osób, w tym trzy kobiety, otrzymała od 21 do 39 uderzeń batem na oczach setek mieszkańców w mieście Pul Alam w prowincji Logan w Afganistanie. "Widzowie" zostali zwołani na stadion przez talibów osobiście oraz za pośrednictwem social mediów. Zakazane było utrwalanie wydarzenia, ale do social mediów i tak dostały się zdjęcia nagrania. Jak podaje "Afghan Analyst" także lokalnym mediom zabroniono relacjonować chłosty.
Niektóry Afgańczycy w mediach społecznościowych zestawiali zdjęcia radosnych scen z trwającego w Katarze mundialu z wydarzeniami w z Pul Alam. "Podczas gdy stadiony w Katarze goszczą w tych dniach mecze Pucharu Świata, stadiony w Afganistanie ponownie stały się miejscem publicznej chłosty i egzekucji" - pisze jeden z użytkowników Twittera. Habib Khan, afgański dziennikarz związany m.in. z "The Wall Street Journal", na Twitterze opublikował zdjęcie z wydarzenia i napisał: "Ten tłum zebrał się na stadionie w afgańskiej prowincji Logar nie po to, by obejrzeć mecz, ale by obejrzeć publiczne egzekucje wykonywane przez talibów. Stadiony, na których wcześniej odbywały się imprezy sportowe, są teraz wykorzystywane przez talibów do wieszania, strzelania, kamienowania, amputacji i chłosty."
Jak podał Talibski Sąd Najwyższy, kary dotyczyły różnych przewinień, m.in.. cudzołóstwa, rabunków, czy różnych form korupcji. Dokument zawierający decyzję w tej sprawie krąży w social mediach. Z kolei stacja "BBC" donosi, że uzyskała informacje od samych talibów, że część osób poniosła karę za "gejowski seks".
Omar Mansoor Mujahid, rzecznik talibów w prowincji Logar, cytowany przez agencję "Routers", poinformował, że kobiety zostały uwolnione od razu po otrzymaniu kary, część mężczyzn odzyskała wolność, część jest nadal w więzieniu.
Powrót publicznych kar cielesnych w Afganistanie
Publiczna egzekucja to pokłosie zapowiedzi z zeszłego tygodnia, kiedy Hibatullah Akhunzada, przewódca talibów, ogłosił, że w całym Afganistanie prawo szariaru zostanie wprowadzone do prawa karnego. I mowa tu o najbardziej literalnym rozumieniu islamskich historycznych źródeł prawa, czyli o karach cielesnych.
W zdecydowanej większości krajów muzułmańskich o szariat, czyli prawo religijne, oparte jest jedynie prawo rodzinne. A nawet w nielicznych krajach, które kodeks karny opiera o szariat, nie zawsze wykonywane są kary cielesne, a już bardzo rzadko robi się to publicznie. Szariat, który wyprowadzony jest m.in. z archaicznego tekstu Koranu, pisanego staroarabszczyzną, rymowaną prozą pełną metafor, pozostawia spore pole do interpretacji, jednak talibowie zdają się wybierać te najbardziej dosłowne. Stąd możemy w przyszłości się spodziewać m.in. kar amputacji rąk za kradzież. Pokazowa chłosta na stadionie w Logar może być zapowiedzią takiego właśnie standardu, który talibowie chcą wprowadzić w Afganistanie.
Wydarzenia z Logar są - przynajmniej oficjalnie – drugim przypadkiem cielesnych kar, które zostały zastosowane od czasów przejęcia rządów przez talibów w zeszłym roku i pierwszym, gdy sam proces karania jest publiczny. W latach 90. - gdy talibowie rządzili w Afganistanie – publiczne kary i egzekucje także przez kamieniowanie odbywały się właśnie na stadionach piłkarskich.
"Talibowie, którym brakuje wykształcenia i człowieczeństwa, pozowali na strażników islamu. To niedorzeczne twierdzenie, biorąc pod uwagę, że ich działania są sprzeczne z naukami i filozofią islamu" - twierdzi Nelofer Pazira, afgańska reżyserka, która napisała poruszający list dla Vogue Arabia rok temu, krótko po tym, jak talibowie przejęli kontrolę w kraju. "Jako muzułmanka mocno wierzę, że musimy wypowiadać się przeciwko niesprawiedliwości, zwłaszcza tej, która dokonywana jest w imię islamu" - dodała.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj