Kobiety w Afganistanie protestują w sieci. 15 sierpnia wyjdą na ulice?
Prawa kobiet w Afganistanie są drastycznie ograniczane przez władze. 15 sierpnia mija drugi rok od przejęcia kontroli nad krajem przez talibów.
15 sierpnia 2021 r. afgańscy talibowie zajęli Kabul i oficjalnie przejęli władzę w Afganistanie. Od tego czasu drastycznie i systematycznie ograniczają prawa obywatelek kraju, zgodnie ze swoją fundamentalistyczną interpretacją islamu i szariatu.
Podobne
- Nasilają się prześladowania kobiet w Iranie i w Afganistanie
- Talibowie zakazali salonów urody. Pracujące kobiety staną przed sądem
- Dwie szkoły podstawowe celem ataku. Kilkadziesiąt uczennic otrutych
- Talibowie powracają do przerażającego prawa. Co dalej z kobietami?
- Kobiety kierowane na przymusowe leczenie. To nie żart, to przykra prawda
Afganki od dwóch lat obowiązuje zakaz uczęszczania do szkół średnich, wyższych i na uniwersytety. Nie mogą też wykonywać większości zawodów, w tym pracować dla Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji pozarządowych. Pisaliśmy o zamknięciu w lipcu 2023 r. salonów piękności, które były jednym z niewielu miejsc, gdzie kobiety mogły się jeszcze swobodnie spotykać we własnym gronie.
Afganki wciąż protestują przeciwko władzy talibów
Afganki wielokrotnie wychodziły na ulice protestować przeciwko takiemu traktowaniu, które ONZ nazwała ostatnio "apartheidem w oparciu o płeć". Heather Barr, zastępca dyrektora ds. praw kobiet w organizacji Human Rights Watch, powiedziała agencji Reuters: "Obrazy kobiet protestujących na ulicach były najważniejszym czynnikiem, który zmusił społeczność międzynarodową do nieodwracania wzroku".
Jednak protesty przeciw talibom wiążą się z drastycznymi reperkusjami. Maryam Marof Arwin, była prezenterka telewizyjna i założycielka Purple Saturdays Movement, organizacji zrzeszającej kobiety przeciwne dyskryminującemu prawu, poinformowała Reutersa, że kilkadziesiąt działaczek jej ruchu zostało aresztowane i zamknięte w więzieniach.
Jak podał Reuters, wiele kobiet i organizacji przeniosło swoje protesty do sieci. Ich świadectwa, które w dalszym ciągu wymagają wielkiej odwagi, można znaleźć m.in. na Twitterze (obecnie X) i Instagramie. TikTok jest w Afganistanie zakazany. Jednym z miejsc, które zbiera nagrania protestujących, jest portal afghanwitness.org.
Zholia Parsi, działaczka na rzecz praw kobiet zapowiedziała, że kobiety wyjdą na ulice 15 sierpnia, w drugą rocznicę upadku Kabulu. Zrobią to, mimo że zaryzykują w ten sposób własne bezpieczeństwo i przyszłość. Ta, którą planują dla nich talibowie, jest nie do przyjęcia.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj