"Uczeń potrafi radzić sobie z depresją"

Afera o szkolny statut. "Uczeń potrafi radzić sobie z depresją"

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,23.11.2022 09:30

Influencerka Ania Kęska, znana jako Ania Maluje, opublikowała na Instagramie fragment szkolnego statutu. Treść dokumentu sugeruje uczniom, że ich obowiązkiem jest radzenie sobie z depresją. O co tu chodzi?

Ania Maluje jest lifestylową blogerką, która publikuje na autorskim blogu i udziela się w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 157 tys. osób. Influencerka pisze o rozwoju osobistym, podróżach, modzie, zdrowiu, edukacji. Nie stroni od zabierania głosu na temat aktualnych problemów społecznych.

Statut szkoły zakazuje uczniom depresji?

Twórczyni opublikowała na Instastories treść wiadomości od czytelniczki. Internautka wyraziła oburzenie zapisem w statucie pewnego liceum. Jeden z podpunktów dokumentu jest na pozór bardzo kontrowersyjny. Charakteryzuje ucznia liceum, który - zgodnie z 2. punktem statutu - "jest asertywny, potrafi radzić sobie ze stresem, depresją oraz adekwatnie zachowywać się w różnych sytuacjach społecznych".

Statut szkolny
Statut szkolny (Materiały własne)

Statut, który nakazywałby uczniom radzić sobie z depresją, byłby skrajnie absurdalny, głupi i nieodpowiedzialny. Co to by wtedy oznaczało, że uczeń nie może posiadać depresji? Szkoła zignoruje orzeczenie od lekarza o depresji? Uczeń otrzyma naganę dyrektora, jeśli nie ogarnie swoich problemów ze zdrowiem psychicznym? Czerwona lampka odpala się z automatu, gdy czytamy tak kontrowersyjny zapis w statucie.

Problem z omawianym zapisem o depresji jest taki, że jest to fragment statutu wyjęty z kontekstu. Mnie również bardzo oburzyła treść udostępniona przez Anię, dlatego postanowiłem dotrzeć do całego dokumentu. Wtedy okazało się, że zapis o depresji to część rozdziału zatytułowanego "Cele i zadania liceum [nazwy szkoły nie będziemy podawać w niniejszym artykule]".

Statut szkolny
Statut szkolny (Materiały własne)

Mając na uwadze powyższy kontekst, treść "kontrowersyjnego" zapisu zmienia charakter. Statut nie zakazuje posiadania depresji i nie nakazuje uczniom, że mają sobie z nią poradzić. Wręcz przeciwnie. To szkoła i jej kadra stawia sobie za cel i zadanie, aby uczeń potrafił sobie radzić z depresją. Można pytać, czy i w jaki sposób placówka realizuje ten cel, ale to już temat na inny artykuł.

Ania Maluje poinformowała na Instagramie, że statutowi przyjrzą się aktywiści ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów.

Ania Maluje
Ania Maluje (Instagram)
Ania Maluje
Ania Maluje (Instagram)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0