Wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży. Alarmujące dane
Dane opublikowane przez Fundację GrowSPACE wskazują na niepokojący wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce w 2023 r. Po raz drugi z rzędu odnotowano niechlubny rekord, ponad 2 tys. przypadków prób samobójczych.
Aktywiści Fundacji GrowSPACE, Dominik Kuc, Paulina Filipowicz i Mateusz Trzaska, zdobyli te alarmujące dane od Komendy Stołecznej oraz Komend Wojewódzkich Policji. Według raportu liczba prób samobójczych młodzieży do 18. roku życia w 2023 r. wyniosła 2139 przypadków, a 146 z nich zakończyło się śmiercią. W ośmiu województwach odnotowano wzrost w porównaniu do 2022 r.
Podobne
- Wstrząsający raport o dzieciach i młodzieży. MEN reaguje
- Psycholożka na TikToku "demaskuje" psychopatów. Dlaczego to problematyczne? [OPINIA]
- Propaguje teorie spiskowe. Szkoła zaprosiła go na wykład
- Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego. Nawet 2000 dni oczekiwania
- 4-dniowy tydzień pracy dla wszystkich? Naukowcy nie mają wątpliwości
Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSPACE, komentując sytuację, zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia dostępności opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.
- Te dane pokazują, ile mamy jeszcze do zrobienia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przed nami sporo pracy, ponieważ statystyki z zeszłego roku powtórzyły się. Wiemy, że średni czas oczekiwania na konsultację na NFZ do psychiatry lub psychiatrki dziecięcej wyniósł 238 dni - komentuje Dominik Kuc.
- Musimy pilnie działać, aby zwiększyć dostępność opieki. 3 mld na psychiatrię i onkologię dziecięcą w nowym budżecie to bardzo ważny krok, ale nadal musimy działać na rzecz tzw. referencyjności 0. To nie tylko kolejny szpital i oddział, ale również pomoc ambulatoryjna, pomoc psychologiczna, środowiskowa, profilaktyka, psychoedukacja. Eksperci i ekspertki są zgodni, że ogromną większość tych statystyk można zatrzymać właśnie za pomocą "poziomu zero" - podsumowuje aktywista.
Powody wzrostu prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży
Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka GrowSPACE, podkreśliła, że na wzrost prób samobójczych młodzieży wpływają różne czynniki, takie jak: trudna sytuacja rodzinna, społeczna izolacja, choroby somatyczne i psychiczne, stresujące wydarzenia życiowe oraz ogólne poczucie braku bezpieczeństwa.
- Pamiętajmy, że współcześnie młodzi ludzie to pokolenie obarczone doświadczeniami izolacji. Jako ważny czynnik kryzysów suicydalnych psychologowie wskazują też brak poczucia bezpieczeństwa: wojna za granicami kraju, rosnący niepokój społeczny, kryzysy światowe. Specjaliści mówią coraz częściej o "syndromie podłego świata", który szczególnie miałby dotykać młode pokolenie - mówi Paulina Filipowicz.
Rekomendacje dla resortu
Sejm niedawno przyjął ustawę zapewniającą 3 mld zł na psychiatrię i onkologię dziecięcą, co zostało określone jako krok w dobrą stronę. Jednak eksperci i ekspertki zalecają dokładne rozpatrzenie, jak te środki będą wydawane, oraz współpracę międzyresortową, w tym z Ministerstwem Edukacji i Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W związku z alarmującymi statystykami Fundacja GrowSPACE przedstawiła następujące rekomendacje dla resortu:
- dalszy rozwój pomocy środowiskowej i ambulatoryjnej,
- wsparcie dla profilaktyki i psychoedukacji,
- zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży,
- kształcenie specjalistów i specjalistek,
- rozwój instytucji i zawodów pozamedycznych.
Mateusz Trzaska, uczeń zaangażowany w akcje Fundacji GrowSPACE, podkreśla również potrzebę stałej obecności psychologów w szkołach oraz wprowadzenia psychoedukacji, aby wspierać uczniów w radzeniu sobie z emocjami i kryzysami.
- W środku kryzysu suicydalnego dzieci i młodzieży musimy zwrócić uwagę na potrzeby najmłodszych. Od nich usłyszymy, że chcą oni być pewni, że w sytuacji kryzysowej w ich szkole będzie psycholog gotowy, by im pomóc. W szkole zagościć na stałe musi też psychoedukacja. My uczniowie, niezależnie od szkoły, w jakiej jesteśmy, chcemy wiedzieć jak radzić sobie emocjami i zapobiegać kryzysom, zanim się pojawią - komentuje Mateusz Trzaska.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku