społeczeństwo
"Niedorajdy", "niesamodzielni", "płatki śniegu". Co jest nie tak z pokoleniem Z? [WYWIAD]
Alimenty

Aborcji nie chcą, ale alimentów płacić nie będą. Ojcowie przebierają się za bezdomnych, by płacić mniej

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Canva
Anna RusakAnna Rusak,28.01.2022 12:21

Mówią o braniu odpowiedzialności za swoje czyny, ale gdy już dziecko się urodzi, to znikają z pola widzenia i przestają płacić alimenty. Niektórzy z nich potrafią przebrać się za bezdomnego czy ukryć w lesie, byle tylko uniknąć odpowiedzialności. Właśnie dlatego ludzie powinni mieć wybór.

bFYELEIz

Niedawno pisaliśmy o dziewczynie, z którą narzeczony zerwał, dlatego że ta prawdopodobnie dokonała aborcji bez jego zgody. Niektórzy w dyskusji, która wywiązała się pod filmem, twierdzili, że kobieta postąpiła źle, nie mówiąc mężczyźnie, bo on też powinien mieć głos w tej sprawie.

Poza tym przecież wiedziała, czym może kończyć się seks, więc powinna wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Załóżmy więc, że bierze tę odpowiedzialność i rodzi. Co robi ojciec? Znika z pola widzenia i przestaje płacić alimenty.

Zobacz też: Lekcje z ZUS. Co Polacy wiedzą o ubezpieczeniach społecznych?

Alimenciarze, czyli ojcowie, którzy zrzekli się ojcostwa

Oczywiście to pewna generalizacja, bo nie zawsze mężczyźni, którzy nie płacą alimentów, są przeciwni aborcji. Warto jednak zaznaczyć, że problem jest realny, a osoby, które decydują się na taki zabieg, czasem robią to również z powodów finansowych - po prostu nie stać ich na dziecko, co w Polsce w zasadzie nie trudno jest sobie wyobrazić.

Zanim jednak przejdziemy do historii osób dzielących się swoimi przeżyciami związanymi z ojcami alimenciarzami, przedstawmy kilka faktów. W 2020 roku padł rekord dłużników alimentacyjnych - wtedy było to prawie 280 tys. osób, które łącznie zadłużone były na 11,4 mld zł.

bFYELEIB

Pewnie, dłużnikami są nie tylko mężczyźni. Kobiety czasem też porzucają swoje rodziny i przestają płacić na dzieci. Z badań przeprowadzonych przez BIG InfoMonitor SA, które w 2015 roku podawała Gazeta Wyborcza, wynika jednak, że to mężczyźni znacznie częściej stają się alimenciarzami. W Polsce alimentów nie płaci ponad 97 proc. mężczyzn.

Dłużnikami alimentacyjnymi są przede wszystkim ojcowie. W Polsce ponad 97 proc. osób, które nie chcą utrzymywać własnych dzieci, to właśnie mężczyźni. Takie informacje podaje biuro informacji gospodarczej BIG InfoMonitor SA. W jego rejestrach jest 161 638 wszystkich, którzy nie płacą. W tym kobiet nieco ponad 2,5 tys.

- Wyborcza

Schował się w lesie, przebrał się za bezdomnego - wszystko po to, by uniknąć alimentów

Pewnie, nie każdy mężczyzna opuszcza swoją rodzinę, ale nie da się ukryć, że tak się po prostu czasem dzieje. Świadczą o tym liczne historie, którymi ludzie dzielą się chociażby na Twitterze. Niektórzy z nich są nawet w stanie przebrać się za bezdomnego tylko po to, by płacić dziecku mniej.

Może tego nie wiecie, ale taki np. "idealny" Robert Bąkiewicz, obrońca wartości religijnych i rodzinnych, oddany patriota też nie płaci alimentów na swoje dzieci. Niektórzy pod ładnymi hasłami ukrywają naprawdę poważne i trudne sprawy.

bFYELEID

Robert Bąkiewicz skrupulatnie ukrywa wszystko, co dotyczy jego przeszłości. Wierzy, że jest nieskazitelny moralnie. […] Ojciec trojga dzieci, który po rozwodzie z żoną nie płaci alimentów. Twierdzi, że nie stać go, choć sam obraca milionami dotacji. Dziennikarze wręcz napisali, że pan Bąkiewicz, by uniknąć spłaty długów, wziął fikcyjny rozwód, ma zasądzone alimenty i ich nie płaci.

- klub-lewica.org.pl

Aborcja to nie rozwiązanie, ale każdy powinien mieć wybór

Nikt tu oczywiście nie twierdzi, że aborcja byłaby rozwiązaniem takiego problemu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy są gotowi na to, by zostać rodzicami. Nie wszystkich też na to po prostu stać. Takie osoby powinny mieć wybór i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Zakażmy aborcji i rozwodów, to sprawa się rozwiąże

Zaraz ktoś może powie, że najlepszym rozwiązaniem tej sprawy będą nowości, które chce nam zafundować Ziobro i Ordo Iuris. W końcu jak ludziom trudniej będzie się wziąć rozwód, to nie będzie problemów z alimentami, prawda?

bFYELEIJ

Nie do końca. I to nie tylko dlatego, że takie dzieci będą dorastały po prostu w trudnych, pozbawionych miłości, spokoju i zrozumienia domach. Można przecież żyć pod jednym dachem i też nie płacić na swoje dzieci.

Zdaję sobie sprawę, że brzmi to absurdalnie, ale nawet w bliskim mi środowisku dochodzi właśnie do takich nadużyć ze strony ojca. Ojca, który siedzi w domu na emeryturze, nie dokłada się do rachunków, nie płaci za zajęcia dla dzieci, w zasadzie nie robi nic. No może poza spaniem i wyjadaniem rzeczy z lodówki. Rzeczy, których nie kupił.

bFYELEIK

Na taką sytuację też są oczywiście pewne prawne rozwiązania. Sprawę można np. dokumentować i po upłynięciu stosownego czasu podać taką osobę do sądu i uzyskać zapłatę. Tego przecież jednak i tak do końca nikt nam nie zagwarantuje. W końcu rejestr niepłacących alimenciarzy mówi sam za siebie.

To jakie jest rozwiązanie?

Jasne, wszystkie opisane sytuacje mogą działać też w drugą stronę. Gdy jednak już krzyczymy o jakiejś "odpowiedzialności za czyny", warto pamiętać o tym, że kij ma dwa końce. Poza tym istnieje też coś takiego jak konsekwencja w przyszłości, bo urodzenie dziecka to tylko początek.

bFYELEIL

Płód to może jeszcze nie dziecko, ale jak już do tego poczęcia dochodzi i na świecie pojawia się nowy człowiek, to warto by było wziąć za niego odpowiedzialność, skoro tak bardzo go chcieliśmy.

Żeby też nie demonizować mężczyzn, to na koniec zostawiam przykład pięknego ojcostwa, z którym polecam się zapoznać. Ku inspiracji, żebyśmy wiedzieli, że można inaczej. Tylko na to tacierzyństwo i macierzyństwo trzeba się po prostu, tak jak oni, świadomie zdecydować.

Źródła: https://klub-lewica.org.pl/aktualnosci/2036-czy-minister-kultury-wie-ze-sponsoruje-roberta-bakiewicza-ktory-nie-placi-alimentow-na-swoje-dzieci?fbclid=IwAR2wW4hzuCaGdGmzpmy66NTeiyZoJRtF50DHVsjNUd-4llSw95Re9pjqD8g; https://www.money.pl/gospodarka/tak-wyglada-lista-wstydu-280-tys-osob-nie-placi-na-swoje-dzieci-6556389842696704a.html; https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,18944757,dluznik-alimentacyjny-to-przede-wszystkim-ojciec.html?disableRedirects=true

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Organizacje pro-life nie mogą pikietować przy klinikach aborcyjnych. Ruch Narodowy: "To prześladowanie katolików"