popkultura
Twórca serialu "Rick i Morty" uniewinniony. Wróci do produkcji?
Złote Maliny 12-latka Podpalaczka

12-latka z nominacją do Złotej Maliny. Internauci: "Przesada"

Źródło zdjęć: © Podpalaczka, Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,25.01.2023 18:30

Tegoroczne nominacje do Złotych Malin spotkały się ze sporą krytyką. Wszystko przez to, że wśród nominowanych znalazła się zaledwie 12-letnia aktorka Ryan Kiera Armstrong. Złote Maliny to dobra zabawa czy sianie hejtu?

Złote Maliny (po angielsku Golden Raspberry Award lub Razzie) to nagrody filmowe, które cieszą się podobną popularnością jak Oscary. Tylko w tym wypadku statuetka trafia nie do najlepszej, ale najgorszej produkcji w minionym roku. Złote Maliny przyznają też nagrody w kategorii "najgorszy aktor", czy "najgorsza aktorka".

Wśród tegorocznych najgorszych filmów znajdują się również dwie polskie produkcje. To filmy "365 dni: Ten dzień" oraz "Kolejne 365 dni". Wielu internautów ma jednak problem ze Złotymi Malinami. Wszystko przez to, że nominowaną w kategorii "najgorsza aktorka" jest 12-letnia Ryan Kiera Armstrong.

Złote Maliny i hejt na 12-letnią aktorkę

Ryan Kiera Armstrong to 12-letnia aktorka, która w zeszłym roku zagrała główną rolę w filmie "Podpalaczka". To horror na podstawie powieści Stephena Kinga, opowiadający o dziewczynie ze zdolnościami pirokinezy. Za tę rolę młoda aktorka otrzymała nominacje do Złotych Malin.

Choć film rzeczywiście nie należy do najlepszych i ma słabe oceny, nie wszystkim podoba się to, że organizatorzy Złotych Maliny w ten sposób potraktowali młodziutką nastolatkę. W sieci pojawiło się wiele negatywnych komentarzy od osób, które uważają, że w ten sposób twórcy plebiscytu zachęcają innych do hejtowania młodej aktorki.

"Złote Maliny już od dawna były wredne i niestosowne, ale nominowanie dziecka jest po prostu odrażające i złe. Po co narażać młodą osobę na większy hejt lub nawet coś gorszego? Postarajcie się bardziej" - napisał na Twitterze Julian Hilliard.

trwa ładowanie posta...

"To miało być zabawne" - Złote Maliny tłumaczą się z nominacji 12-latki

Współzałożyciel Złotych Malin John Wilson w rozmowie z portalem "Buzzfeed" postanowił odnieść się do tych zarzutów. Argumentował, że 1100 osób zajmujących się nominacjami głosowało za tym, żeby umieścić 12-latkę w plebiscycie. Co prawda, kapituła konkursu zastanawiała się, czy ze względu na jej wiek, powinna brać ją pod uwagę. Ostatecznie postanowiono jednak przyznać Armstrong nominacje do Złotej Maliny. Na koniec dodał jednak, że w tym wypadku organizatorzy popełnili błąd.

- Rozumiem, że można to odebrać w taki sposób, ale nie o to nam chodziło. Oburzenie ludzi jest interesujące, być może trochę uzasadnione, ale myślę, że przy tym też przesadzone. Chcieliśmy, żeby to było zabawne. W tym konkretnym przypadku wydaje się jednak, że popełniliśmy bardzo duży błąd. Przyznaję to - mówił w rozmowie John Wilson.

trwa ładowanie posta...

Biorąc pod uwagę to, z czym często muszą zmagać się młodzi aktorzy, nominowanie nastolatki do Złotych Malin raczej nie jest najrozsądniejszym ruchem. Wystarczy przypomnieć sobie, z czym na początku kariery musiała zmagać się Millie Bobby Brown ze "Stranger Things", by zrozumieć, jak hejt może odbić się na młodej artystce.

To, co niedawno spotkało aktora Kita Connora, który pod presją internautów zdecydował się na coming out, również idealnie obrazuje, jak trudne jest bycie rozpoznawanym nastolatkiem i z jaką presją się wiąże. Trzeba by było się zastanowić, czy w świecie, w którym dość sporym problemem jest przemoc w sieci, potrzebujemy takich nagród. Warto było by też rozważyć wprowadzenie jakiejś granicy wieku, w której można nominować kogoś do Złotych Malin.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Bingo Czarnka. Memiczne cytaty szefa MEiN w jednym miejscu