b

Kosmici nie są zieloni? Naukowcy mają nową teorię

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
17.04.2024 16:47

Naukowczynie i naukowcy z Cornell University ogłosili, że "fioletowy to nowy zielony" w poszukiwaniu życia na innych planetach, niż Ziemia. Czy kosmici istnieją i jaka jest szansa, że ich spotkamy?

17 kwietnia brytyjski dziennik "Metro" opublikował artykuł, w którym powołując się na naukowców i naukowczynie utrzymuje, że "jeśli kosmici istnieją, prawdopodobnie są fioletowi". Chodzi o badania z Cornell University w Stanach Zjednoczonych opublikowane na stronie eurekalert.org. Ich wyniki mówią nie tyle o kolorze podobnych do człowieka ufoludków, co tym, że badając kosmos w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak życia powinniśmy się skupić raczej na fiolecie, niż na zieleni.

Czy życie na innych planetach jest fioletowe?

Badaczki i badacze z Cornell napisali: "W poszukiwaniu życia w kosmosie, znajomy zielony odcień, który najbardziej kojarzy nam się z życiem na Ziemi, może nie być najlepszym wskaźnikiem. Planeta podobna do Ziemi, krążąca wokół innej gwiazdy, może wyglądać zupełnie inaczej, potencjalnie pokryta bakteriami, które wykorzystują niewidzialne promieniowanie podczerwone do zasilania fotosyntezy".

trwa ładowanie posta...

Główną autorką artykułu naukowego "Fioletowy jako Nowy Zielony: Biopigmenty i widma fioletowych światów podobnych do Ziemi" jest dr Lígia Fonseca Coelho z Instytutu Carla Sagana (CSI). Stwierdziła: "Fioletowe bakterie mogą rozwijać się w szerokim zakresie warunków, co czyni je jednymi z głównych pretendentów do życia, które może zdominować różne światy".

Co ciekawe, bakterie określane zbiorczo jako "fioletowe" mają w rzeczywistości szereg kolorów, w tym żółty, pomarańczowy, brązowy i czerwony. Jest tak za sprawą pigmentów pokrewnym do tych, które sprawiają, że pomidory są czerwone, a marchewka pomarańczowa. Rozwijają się w niskoenergetycznym świetle czerwonym lub podczerwonym, przy użyciu prostszych systemów fotosyntezy, wykorzystujących formy chlorofilu, które pochłaniają podczerwień i nie wytwarzają tlenu.

Co nauka mówi o istnieniu kosmitów?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pomimo braku namacalnych dowodów, większość naukowczyń i naukowców zajmujących się badaniem kosmosu uważa istnienie życia na innych planetach za prawdopodobne. Głównym argumentem za taką możliwością są same rozmiary wszechświata. Jeden z wybitnych popularyzatorów astrofizyki prof. Carl Sagan żartował: "Wszechświat to całkiem spore miejsce. Jeśli jesteśmy w nim tylko my, to wydaje się to być strasznym marnotrawstwem przestrzeni".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

CAROLINE DERPIEŃSKI odpowiada NA ZARZUTY o zmyśleniu KARIERY | Vibez Talk

Eksperci podkreślają jednocześnie, że nie wiemy, jakie formy mogło przybrać życie na innych planetach i czy będziemy w stanie kiedykolwiek je odkryć. Zarówno ze względu na ogromne odległości między galaktykami, jak i na fakt, że możemy mijać się z innymi formami życia w niewyobrażalnie długiej historii wszechświata. Jeśli porównamy wiek Ziemi (4,5 mld lat) do 24 godzin, to cała historia ludzkości zajęła do tej pory 3 sekundy. Wszechświat jest prawie 10 mld lat starszy od naszej planety.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1