Zrobił nastolatkom zdjęcie z ukrycia. Chciał zwrócić uwagę na problem
Na portalu X pojawił się kontrowersyjny wpis. Pewien internauta skrytykował postawę młodzieży. Kto powinien mieć pierwszeństwo w siedzeniu podczas jazdy komunikacją miejską?
Maniery to podstawa codziennego życia. Definiują one nasze zachowanie i interakcje z innymi ludźmi. Jest to zbiór zasad, norm i zwyczajów, które określają sposób, w jaki się postępujemy w różnych sytuacjach, zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej. Posiadanie dobrych manier jest nie tylko oznaką kultury osobistej, ale także świadczy o tym, jakim człowiekiem jesteśmy. Dobre maniery obejmują takie elementy jak: uprzejmość, życzliwość, szacunek dla innych, umiejętność słuchania, odpowiedni ton głosu, dbałość o higienę osobistą czy umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych.
Należy jednak pamiętać, że normy społeczne i oczekiwania dotyczące zachowania znacznie zmieniały się na przestrzeni lat. W przeszłości dobre maniery często utożsamiano z formalnością i sztywnością. Ludzie starali się przestrzegać surowych zasad etykiety, takich jak odpowiednie zwracanie się do osób starszych czy unikanie pewnych tematów w rozmowach. Dzisiaj, chociaż wciąż istnieją pewne oczekiwania co do zachowań w określonych sytuacjach, większy nacisk kładzie się na naturalność i autentyczność w relacjach międzyludzkich.
Młodzież nie ustąpiła miejsca w komunikacji
13 lutego pewien internauta dodał wpis na portalu X. Mężczyzna poskarżył się na młodzież, która siedziała podczas jazdy w tramwaju. Na opublikowanym zdjęciu znajdowały się również dwie starsze panie, które w odróżnieniu od nastolatków podróżowały na stojąco. Autor postu skomentował sytuację słowami: "Księżniszcza siedzą a babcie stoją. Co poszło nie tak?".
Wielu internautów nie zgodziło się z wpisem mężczyzny: "Wsiadłem pierwszy, to siadam. Jak się źle czuję i jej słabo, niech zapyta, chętnie ustąpię wtedy, ale tak to mam takie samo prawo siedzieć, jak ona. Nienawidzę wymogu szacunku osoby, której nie znam. Każdy na start dostaje go tyle samo", "Rozumiem zamysł, ale już młody człowiek też nie może być zmęczony?", "Mają prawo do posadzenia d*py w komunikacji publicznej takie samo, jak starsze osoby. Kto pierwszy ten lepszy".
Błąd atrybucji czy realny problem?
Błąd atrybucji to powszechny mechanizm myślenia, który wpływa na ocenę i interpretację zachowań innych osób. Polega na skłonności do przypisywania przyczyn zachowania innych ludzi jedynie ich cechom osobowościowym, pomijając wpływ czynników zewnętrznych czy kontekstowych. Ten błąd pojawia się szczególnie wtedy, gdy obserwujemy zachowanie, które uznajemy za pozytywne lub negatywne. Na przykład, gdy ktoś popełnia błąd, jesteśmy skłonni przypisać to jego charakterowi, pomijając zewnętrzne czynniki, które mogły wpłynąć na to zachowanie np. presję czasu lub brak informacji.
Błąd atrybucji może prowadzić do fałszywych osądów o innych osobach i sytuacjach. Może także generować konflikty międzyludzkie i przyczyniać się do uprzedzeń. Przykładem może być wyżej przedstawiona sytuacja. Internauta założył, że starsze panie były zmęczone ze względu na swój wiek, a nastolatki ze względu na złe zachowanie nie ustąpiły im miejsc. Prawda może być taka, że staruszki jechały jedynie kilka przystanków lub zwyczajnie były tego dnia wypoczęte i nie miały ochoty siadać. Równie dobrze dziewczyny mogły nie zauważyć starszych osób, ocenić, że w tramwaju jest jeszcze dużo wolnych miejsc lub zwyczajnie źle się czuły.
Jako ludzie często nie jesteśmy świadomi błędu atrybucji i działamy na podstawie naszych automatycznych osądów. Jednak zrozumienie problemu może pomóc nam podjąć bardziej obiektywne i zrównoważone decyzje.
W temacie młodzież
- "Bed rotting" - nowy trend wśród młodych ludzi. Jakie niesie zagrożenia?
- Ponad 1000 młodych ludzi dyskutowało na największej konferencji edukacyjnej w Polsce – VI Our Future Forum za namiMat. Sponsorowany
- OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPLMat. Sponsorowany
- "Doom spending" to nowa metoda radzenia sobie ze stresem. Przyczyny i konsekwencje
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos