Jak otrzymać receptę na leki psychotropowe?

Zmiana przepisów. Jak otrzymać receptę na leki psychotropowe?

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
02.08.2023 15:00

W środę 2 sierpnia weszły w życie nowe przepisy. Od teraz otrzymanie recepty na leki psychotropowe oraz środki odurzające nie będzie aż tak łatwe.

Leki psychotropowe oraz środki odurzające to bardzo silne medykamenty. Właśnie dlatego we wtorek 2 sierpnia w Polsce zostały wprowadzone nowe przepisy. Mają na celu zmniejszenie skali wystawianych zdalnie recept na te właśnie preparaty.

Recepty na leki psychotropowe

Wyobraźmy sobie pacjenta, który chce otrzymać receptę na lek psychotropowy. Załóżmy, że preparat ma mu pomóc w stanach lękowych związanych z różnego rodzaju zaburzeniami. Jeśli taka osoba dopiero rozpoczyna terapię, po medykamenty musi zgłosić się specjalisty osobiście. Jeżeli natomiast jest to kontynuacja leczenia, pacjent może otrzymać receptę w ramach wideo lub teleporady. To już może być problemem.

- Gdy upłynie okres trzech miesięcy od wystawienia ostatniej recepty, to zgodnie z nowymi przepisami i naszą praktyką, dobrze byłoby, żeby lekarz znów zbadał tego pacjenta. Chodzi o to, żeby recept na silne leki psychotropowe nie przepisywać automatycznie - podkreślił w rozmowie z twojezdrowie.rmf24.pl prof. Janusz Heitzman, psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Otrzymanie recepty na środki odurzające utrudnione
Otrzymanie recepty na środki odurzające utrudnione (Canva)

Jak czytamy na twojezdrowie.rmf24.pl, przed wystawieniem recepty lekarz musi sprawdzić, jakie leki i w jakich dawkach pacjent miał przepisane ostatnio. Najszybciej może to sprawdzić lekarz rodzinny. Nowe przepisy mówią o tym, że jeśli chory zgłosi się do psychiatry, będzie musiał wyrazić zgodę, by ten mógł uzyskać dostęp do wcześniej wystawianych recept. Można to szybko zrobić, używając Internetowego Konta Pacjenta oraz specjalnego kodu, który przyjdzie w formie SMS-a.

- Te zmiany odczują przede wszystkim pacjenci, którzy od lat stosują leki psychotropowe, przede wszystkim nasenne, to głównie benzodiazepiny. Wielu pacjentów jest przyzwyczajonych do tych leków, lecz nie uzależnionych. Dla nich ważne jest, by w każdym tygodniu mieć przespane noce i te leki dają im poczucie bezpieczeństwa. Widzę jako lekarz- praktyk, że są to pacjenci, którzy stosują leki z tej grupy regularnie czasami nawet od ponad dwudziestu lat - kontynuował prof. Janusz Heitzman.

Badanie i ocena wpływu leku na pacjenta

Na początku tygodnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na konferencji prasowej o zmianach. Od 2 sierpnia wypisaniu recepty na leki psychotropowe musi towarzyszyć badanie oraz ocena wpływu leku na pacjenta.

- Mówimy tu o badaniu stacjonarnym, ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie. Pamiętajmy, że konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków - powiedział na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz.

Warto jednak podkreślić, że zasady te nie dotyczą przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeżeli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza oraz badania pacjenta.

Zmiany dotyczące wypisywania recept na środki odurzające
Zmiany dotyczące wypisywania recept na środki odurzające (Canva)

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe, lekarz będzie musiał sprawdzić ilość oraz rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków. Będzie mógł to zrobić za pośrednictwem IKP, systemu gabinetowego bądź wywiadu z pacjentem, jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0