Zjadasz makaron prosto z garnka? Eksperci ostrzegają
Eksperci zdradzają, dlaczego skrobia oporna jest korzystna dla działania organizmu. Wystarczy odpowiednia obróbka termiczna.
Londyńscy specjaliści twierdzą, że obróbka termiczna ma wpływ na właściwości zdrowotne przyjmowanych przez nas pokarmów. Chłodzenie lub gotowanie jedzenia może przyczyniać się do zmieniania się wartości odżywczych produktów. Doktor Balazs Bajka potwierdza, że "chłodzenie produktów bogatych w skrobię może powodować pewne zmiany w ich strukturze, które są korzystne dla zdrowia".
Podobne
Skrobia oporna naszym sprzymierzeńcem
Skrobia oporna to błonnik, który występuje w m.in. fasoli, zbożach czy orzechach. Jej poziom zawartości w produktach można zwiększyć za pomocą odpowiedniej obróbki termicznej. Ziemniaki, makarony i ryże są bogate w zwykłą skrobię, która nie jest najlepszym wyborem podczas codziennej diety. Aby zwiększyć zawartość skrobi opornej w wymienionych produktach, należy schłodzić je w lodówce po ugotowaniu.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Gotowanie, a później chłodzenie takich produktów powoduje, że cząsteczki skrobi zbliżają się do siebie i tworzą ciasny splot, co utrudnia ich trawienie. Kiedy tak się dzieje, część skrobi staje się "oporna", co oznacza, że cząsteczki cukru się tak łatwo nie rozbijają i tym samym nie wchłaniają do krwiobiegu
Skrobia oporna ma również korzystny wpływ na osoby insulinooporne. Jej trawienie zachodzi powoli, więc poziom glukozy we krwi po spożyciu produktów zawierających skrobię oporną nie podnosi się aż tak gwałtownie, jak po zjedzeniu zwykłej skrobi. Pozytywnie działa również na pracę jelit. Dodatkowo obniża cholesterol i może zmniejszać ryzyko chorób nowotworowych.
Źródło: Wyborcza
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Djo i psychodelia z drugiej ręki. Pogubiona treść w "The Crux" [RECENZJA]