Makaron i ryż zdrowsze po schłodzeniu

Zjadasz makaron prosto z garnka? Eksperci ostrzegają

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
21.11.2023 17:00

Eksperci zdradzają, dlaczego skrobia oporna jest korzystna dla działania organizmu. Wystarczy odpowiednia obróbka termiczna.

Londyńscy specjaliści twierdzą, że obróbka termiczna ma wpływ na właściwości zdrowotne przyjmowanych przez nas pokarmów. Chłodzenie lub gotowanie jedzenia może przyczyniać się do zmieniania się wartości odżywczych produktów. Doktor Balazs Bajka potwierdza, że "chłodzenie produktów bogatych w skrobię może powodować pewne zmiany w ich strukturze, które są korzystne dla zdrowia".

Skrobia oporna naszym sprzymierzeńcem

Skrobia oporna to błonnik, który występuje w m.in. fasoli, zbożach czy orzechach. Jej poziom zawartości w produktach można zwiększyć za pomocą odpowiedniej obróbki termicznej. Ziemniaki, makarony i ryże są bogate w zwykłą skrobię, która nie jest najlepszym wyborem podczas codziennej diety. Aby zwiększyć zawartość skrobi opornej w wymienionych produktach, należy schłodzić je w lodówce po ugotowaniu.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Makaron i ryż zdrowsze po schłodzeniu
Makaron i ryż zdrowsze po schłodzeniu (Canva)

Gotowanie, a później chłodzenie takich produktów powoduje, że cząsteczki skrobi zbliżają się do siebie i tworzą ciasny splot, co utrudnia ich trawienie. Kiedy tak się dzieje, część skrobi staje się "oporna", co oznacza, że cząsteczki cukru się tak łatwo nie rozbijają i tym samym nie wchłaniają do krwiobiegu

- mówi dr. Balazs Bajka.
Makaron i ryż zdrowsze po schłodzeniu
Makaron i ryż zdrowsze po schłodzeniu (Canva)

Skrobia oporna ma również korzystny wpływ na osoby insulinooporne. Jej trawienie zachodzi powoli, więc poziom glukozy we krwi po spożyciu produktów zawierających skrobię oporną nie podnosi się aż tak gwałtownie, jak po zjedzeniu zwykłej skrobi. Pozytywnie działa również na pracę jelit. Dodatkowo obniża cholesterol i może zmniejszać ryzyko chorób nowotworowych.

Źródło: Wyborcza

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0