Orzechy stoją na straży zdrowia psychicznego

Jedz orzechy. Stoją na straży zdrowia psychicznego

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
15.08.2023 11:00

Orzechy mają wiele właściwości przeciwutleniających oraz przeciwzapalnych. Naukowcy twierdzą, że mogą one pozytywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Wystarczy garść dziennie.

Garść orzechów dziennie może pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne. Z takimi wnioskami przychodzą naukowcy m.in. z Uniwersytetu Castilla-La Mancha w Hiszpanii.

Okazuje się, że regularne spożywanie orzechów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji o aż 17 proc.

Orzechy i zdrowie psychiczne

Dane z brytyjskiego Biobanku (internetowej bazy dokumentacji medycznej oraz stylu życia ok. 500 tys. Brytyjczyków) robią wrażenie. Okazuje się bowiem, że osoby dorosłe w średnim oraz starszym wieku, które spożywały codziennie 30 g orzechów, rzadziej zgłaszały przyjmowanie leków na depresję. Osoby badane jadły pistacje, orzechy włoskie, brazylijskie, laskowe czy nerkowca.

Odkrycie opublikowane w magazynie naukowym Clinical Nutrition nie wyjaśnia jednak, dlaczego orzechy tak dobrze wpływają na zdrowie psychiczne. Naukowcy z Uniwersytetu Castilla-La Mancha podejrzewają, że to wszystko dlatego, że produkty te zawierają składniki odżywcze, błonnik, niezbędne mikroelementy, wysokiej jakości białko, witaminy oraz jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. To wszystko ma pozytywnie wpływać na naszą głowę.

trwa ładowanie posta...

Jak donosi portal geekweek.interia.pl, naukowcy opierają swoje hipotezy na danych ponad 13 tys. osób w wieku od 37 do 73 lat z lat 2007-2020, które nie zgłaszały depresji na początku badania. Do oceny użyto kwestionariuszy, a podczas zbierania informacji rejestrowano diagnozy depresji lub stosowania leków antydepresyjnych.

Po pięciu latach trwania badania okazało się, że osoby, które regularnie spożywały orzechy, wykazywały o 17 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na depresję w porównaniu z osobami, które ich nie jadły. Naukowcy doszli do wniosku, że odkrycie to było niezależne od innych czynników, które mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne.

Wniosek jest krótki - jedzmy orzechy!

Źródło: geekweek.interia.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0