Youtuberzy o Strefie Czystego Transportu? Kraków zapłaci fortunę
Od lipca 2025 r. w Krakowie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Miasto planuje kampanię z influencerami i influencerkami, żeby przekonać mieszkańców oraz mieszkanki do tego rozwiązania.
Strefa Czystego Transportu (SCT), uchwalona przez radnych Krakowa w 2022 r., miała zacząć obowiązywać na terenie całego miasta od 2024 r. Do Krakowa nie miały mieć wstępu samochody osobowe i ciężarowe zarejestrowane po 1 marca 2023 r., które nie spełniają norm emisji spalin. Od lipca 2026 r. SCT w Krakowie miała obejmować wszystkie pojazdy, niezależnie od daty rejestracji.
Podobne
- Historyczna data. Strefa Czystego Transportu wchodzi w życie
- Strefy Czystego Transportu. Warszawa nie wpuści starych samochodów
- Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Sąd unieważnił uchwałę
- Szafarowicz kontra Trzaskowski. W tle Strefa Czystego Transportu
- Rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Kto nie wjedzie do stolicy?
Kraków chce współpracować z youtuberami i influencerami
Po zawirowaniach formalno-prawnych SCT ma finalnie wejść w Krakowie w życie w lipcu 2025 r. Krakowscy urzędnicy chcą zawczasu zainwestować w przekonanie do niej mieszkańców i mieszkanek miasta. Planują wydać niecały milion złotych na kampanię informacyjną na temat SCT. Celem kampanii ma być wyjaśnienie, czym jest SCT, czym skutkują zanieczyszczenia pochodzące z samochodów oraz walka z dezinformacją. Akcja informacyjna będzie prowadzona w przestrzeni publicznej i w mediach społecznościowych.
Dla Radia Kraków wypowiedział się w tej sprawie Maciej Piotrkowski z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie (ZTP). Poinformował: "Będą się ukazywać różne publikacje w portalach i na social mediach. Chcemy zrobić film o strefach czystego transportu. Zakładamy podjęcie współpracy z influencerami, youtuberami". ZTP jest w trakcie wyłaniania osób do współpracy. Budżet kampanii to ponad 800 tys. zł. Urzędnicy przekonują, że zdrowie i edukacja są warte więcej.
Kto nie wjedzie do SCT w Krakowie?
Pod publikacją Radia Kraków na temat planów ZTP pojawiły się przede wszystkim negatywne komentarze. To głosy o ograniczaniu wolności czy wykluczeniu transportowym. Tymczasem SCT w Krakowie nie wprowadzi drastycznych ograniczeń. Normy emisji spalin Euro 3, których Kraków będzie wymagał od kierowców aut benzynowych, obowiązują od 2000 r., więc do SCT nie wjadą tylko auta starsze niż 25-letnie.
Z kolei norma Euro 5, którą wprowadzono w 2009 r. i której Kraków będzie wymagał dla silników diesela, zmniejszyła dopuszczalną emisję cząsteczek tlenków azotów i cząsteczek stałych. Te ostatnie są szczególnie groźne dla ludzkiego zdrowia, m.in. zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory płuc. Część samochodów, które zostały zbudowane według niższych norm emisji spalin, można "upgrejdować" zakładając w aucie dodatkowy filtr cząstek stałych.
Źródło: radiokrakow.pl, flotex.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku