Zanieczyszczone powietrze niszczy zdolność koncentracji? Wyniki badania
Naukowczynie i naukowcy z Hiszpanii zbadali powiązanie zdolności koncentracji uwagi u dzieci z zanieczyszczeniem powietrza. Wyniki potwierdziły niekorzystny wpływ NO2 na rozwój mózgu.
Nowe badanie sugeruje, że zanieczyszczenie powietrza osłabia koncentrację uwagi u dzieci. Ekspozycja na dwutlenek azotu (NO2) - zanieczyszczenie emitowane głównie przez ruch drogowy - wiąże się z gorszą koncentracją uwagi u dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat. Według naukowców z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) jest to szczególnie widoczne u chłopców.
Podobne
- Naukowcy biją na alarm. Zanieczyszczone powietrze zabija dzieci
- Kaja Godek szukała lekarza "prolife". Dlaczego nie jest dostępna ich lista?
- Hojny gest Boxdela. Ufundował grób matce widza
- Liczne przypadki zapalenia płuc. Nowa epidemia?
- 18-miesięczne dziecko odzyskało słuch. Na czym polega terapia genowa?
Naukowcy powiązali zanieczyszczenie powietrza z problemami z koncentracją
Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym "Environment International" uzupełnia rosnącą liczbę dowodów na negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza w czasie ciąży i dzieciństwa na rozwój mózgu. Korzystając z danych pochodzących od ponad 1,7 tys. kobiet i ich dzieci z czterech regionów Hiszpanii, naukowcy oszacowali dzienne narażenie na NO2 podczas ciąży i w ciągu pierwszych sześciu lat dzieciństwa na podstawie adresu zamieszkania.
Naukowcy zmierzyli funkcję uwagi (zdolność wyboru obiektu skupienia oraz na co zwrócić uwagę, a co zignorować) u dzieci w wieku 4-6 lat i 6-8 lat. Potocznie nazywamy te procesy koncentracją uwagi. Zbadano również ich pamięć roboczą (zdolność do tymczasowego przechowywania informacji) w wieku 6-8 lat, przy użyciu testów komputerowych. Wyniki pokazują, że dzieci narażone na wyższe poziomy NO2 są bardziej narażone na gorsze funkcjonowanie uwagi w wieku 4-6 lat. Związek między zanieczyszczeniem powietrza a koncentracją uwagi utrzymywał się u chłopców w wieku 6-8 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI
Zanieczyszczenie powietrza wpływa na rozwój mózgu
Zdolność kierowania uwagą ma kluczowe znaczenie dla rozwoju funkcji wykonawczych naszego mózgu, czyli kontrolowania działania, myśli i emocji w taki sposób, aby osiągać cele, które sobie wyznaczamy. Dr Anne-Claire Binter, jedna z autorek badania, tłumaczyła: "Kora przedczołowa, część mózgu odpowiedzialna za funkcje wykonawcze, rozwija się powoli, nieustannie dojrzewa w czasie ciąży i dzieciństwa".
Badanie to uzupełnia długą listę powodów dla dekarbonizacji naszych systemów transportowych. Europejska Agencja Środowiska (EEA) szacuje, że każdego roku w Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ponad 1,2 tys. dzieci i nastolatków. Ta liczba jest stosunkowo niska w porównaniu z ogólną liczbą zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, którą eksperci szacują na 311 tys. w 2020 r.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Wódka w saszetkach już w polskich sklepach. Zdjęcie obiegło sieć
- Jak działają policyjne "suszarki"? Influencer sprawdził ich potencjał
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Ohydne nagranie z backstage'u. Skolim broni Luxona
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- Budda ma ochronę? Influencer spowiada się u Żurnalisty
- Takefun zdradza, ile Budda miał zarobić na loterii. Kwota wbija w fotel
- Tiktoker utknął w korku. Wszystko przez Marsz Furasów
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?