Uniwersytety odcinają się od Izraela. Coraz więcej studentów protestuje
Uniwersytety w Dublinie i w Barcelonie zgodziły się z postulatami protestujących studentek i studentów. W wielu miejscach propalestyńskie protesty są rozbijane. Raper Macklemore wypuścił "hymn protestujących".
8 maja, po pięciu dniach od powstania, zniknęło propalestyńskie miasteczko namiotowe na kampusie uniwersytetu Trinity College W Dublinie w Irlandii. Nie dlatego, że zlikwidowała je policja, jak w wiele innych protestów studentek i studentów przeciwko działaniom Izraela w Strefie Gazy. Władze irlandzkiego uniwersytetu przyjęły postulaty protestujących i zgodziły się zakończyć współpracę z izrealeskimi firmami.
Podobne
- UW z Palestyną nadal protestuje. Mimo zamknięcia bram uczelni
- Greta Thunberg poparła Palestynę. Ostra reakcja Izraela
- Young Leosia w Izraelu. Raperka próbuje opuścić zaatakowany kraj
- Aktywistki piszą do Sikorskiego. W tle stosunki z Izraelem
- Czy protestujący studenci są antysemitami? Nagrania z kampusów
Uniwersytety w Dublinie i w Barcelonie zgodziły się z postulatami protestujących
Senat Uniwersytetu Barcelońskiego zatwierdził w środę wniosek popierający studentów i studentki. Dokument wzywa uniwersytet do zerwania wszelkich powiązań instytucjonalnych i akademickich z Izraelem, w tym z ośrodkami, instytutami badawczymi, firmami i innymi instytucjami w tym kraju. Uniwersytecki Senat to ciało złożone z kierowniczek i kierowników wszystkich katedr uczelni. Wniosek Senatu trafił do rady nadzorczej instytucji.
Miasteczka protestujących studentów i studentów wciąż funkcjonują m.in. w Londynie, Cambridge, Oxfordzie, Paryżu, w szwajcarskiej Lozannie i w belgijskiej Gandawie. 8 maja studencki protest w Amsterdamie rozbiła policja. Część kadry naukowej Uniwersytetu w Amsterdamie wydała oficjalne oświadczenie, w którym wyrażają niezgodę na sposób, w jaki pokojowo protestujących studentów i studentki traktują władze uczelni i miasta.
Policja rozbija protesty w Amsterdamie i w Berlinie
Oświadczenie opublikował na portalu X między innymi antropolog Martijn Dekker. Napisał: "My, pracownicy Uniwersytetu Amsterdamskiego, jesteśmy przerażeni przemocą policyjną skierowaną przeciwko naszym pracownikom i studentom, przeciwko sercu i duszy naszej społeczności akademickiej". Przeciwko protestującym zostały skierowane jednostki policji z psami i gazem pieprzowym, obozowisko zniszczyły buldożery. 13 maja na kampusie odbędzie się protest wykładowców i wykładowczyń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI
Policja rozbija również protesty w Berlinie, które powstały na trzech tamtejszych uczelniach: Humbolt University, Free University i Uniwersytecie Berlińskim. Protesty studenckie wciąż trwają również w Stanach Zjednoczonych, m.in. na Harvardzie, MiT, Yale i Princeton. Porozumienie studenci i studentki osiągnęli z władzami uczelni Rutgers, Northwestern, Brown, Middlebury, Evergreen i Vassar. Policja zlikwidowała protest na Columbia University, który 18 maja zapoczątkował międzynarodową falę miasteczek namiotowych solidarnych z Palestyńczykami.
Macklemore wypuścił kawałek o studenckich protestach
Amerykański raper Macklemore wypuścił 7 maja kawałek, w którym prostymi słowami, nie gryząc się w język opisuje studenckie protesty, próby zdławienia ich przez władze uczelni za pomocą policji, a także brak reakcji innych muzyków i celebrytów na sytuację w Palestynie. Macklemore nawinął m.in.: "Chcę zawieszenia broni, piep***ć odpowiedź Drake'a".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
MACKLEMORE - HIND'S HALL
Tytuł utworu nawiązuje do przemianowania budynku Hamilton Hall na Uniwersytecie Columbia przez protestujących studentów i studentki na Hind's Hall na cześć Hind Rajab, sześcioletniej dziewczynki zabitej w styczniu 2024 r. Władze Izraela zaprzeczają, że zginęła z rąk izraelskiej armii, mimo że potwierdzają to nagrania rozmów dziecka z krewnymi i zeznania palestyńskich pracowników medycznych, którzy próbowali pomóc uwięzionej w samochodzie dziewczynce pod ostrzałem czołgów. Matka Hind, dziękując studentom Columbii, powiedziała portalowi ajplus.net: ""Chciałam, aby te ruchy i wsparcie pojawiły się, gdy Hind jeszcze żyła".
Źródlo: theguardian.com, catalannews.com
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku