Uniwersytet Śląski bez Wydziału Teologicznego?

Uniwersytet Śląski bez Wydziału Teologicznego? "Trwa katolicka indoktrynacja"

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
24.10.2023 13:30

Prof. Marek Migalski zaapelował do władz UŚ o likwidację Wydziału Teologicznego. W liście otwartym stwierdził, że nauka teologii nie powinna odbywać się w murach państwowej uczelni za publiczne pieniądze.

Prof. Marek Migalski to politolog, nauczyciel akademicki, publicysta polityczny i polityk, doktor habilitowany nauk społecznych, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W sobotę 14 października napisał list otwarty do władz uczelni, na której pracuje. Według niego z UŚ powinien zniknąć Wydział Teologiczny. Prof. Migalski doczekał się odpowiedzi od rektora uczelni.

Uniwersytet Śląski bez Wydziału Teologicznego?

W sobotę 14 października prof. Marek Migalski napisał list otwarty do JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i udostępnił go na Facebooku. Zaapelował w nim o likwidację Wydziału Teologicznego. Wskazał tytuły kilku prac magisterskich oraz doktorskich, których według niego nie można stawiać na równi z pracami osób z innych wydziałów. "Wybrane aspekty istnienia i natury aniołów we współczesnej myśli teologicznej", "Sposoby działania demonów według 'Państwa Bożego' św. Augustyna", "Przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w Parafii Chrystusa Króla w Chybiu w latach 1992-2022" to niektóre z nich.

"To naprawdę tylko mały fragment bogatej twórczości naukowej prowadzonej na tym Wydziale, ale wystarcza do pokazania tego, co jest obiektem refleksji naszych Kolegów i Koleżanek tam pracujących (oraz ich studentów). To wstyd, że w XXI wieku częścią wspólnoty akademickiej są teolodzy, powyższe produkcje mają pieczęć państwowej uczelni, a ich posiadacze mogą szczycić się tym samym dyplomem, co studenci i doktoranci, którzy kilka lat spędzili nie na nauce o demonach i aniołach, ale na badanach kwarków, genów czy aperiodycznego monotylu" - czytamy w liście prof. Migalskiego.

trwa ładowanie posta...

Prof. Migalski zaapelował, aby zlikwidować Wydział Teologiczny. W zamian proponuje utworzenie instytutu religioznawstwa. Stwierdził bowiem, że nauka teologii nie powinna mieć miejsca na państwowej uczelni za pieniądze podatników.

"Dowody na istnienie bogów są, delikatnie mówiąc, raczej wątpliwej natury, dlatego 'nauka' o nich nie może być finansowana i traktowana na równi z badaniami geografów, chemików, prawników, literaturoznawców czy (Pan wybaczy) politologów lub socjologów. To zawstydzające, że muszę o tym pisać, bo wydaje się czymś oczywistym, iż trud włożony w refleksję nad naturą aniołów nie jest tym samym, co zgłębianie tajemnicy czarnych dziur. Mam nadzieję, że podziela Pan moje przekonanie" - czytamy w liście prof. Migalskiego.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Odpowiedź rektora Uniwersytetu Śląskiego

Odpowiedź rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka pojawiła się stronie internetowej Gazety Uniwersyteckiej UŚ. Wskazał w niej, że teologia jako dyscyplina naukowa figuruje w polskich ministerialnych wykazach od 1965 r. Podkreślił, że Wydział Teologiczny na Uniwersytecie Śląskim istnieje od 23 lat, a obecnie zatrudnionych jest tam 31 osób, w tym 5 profesorów tytularnych, 12 doktorów habilitowanych i 14 doktorów.

"W świetle obowiązującego prawa, jak również mojego osobistego przekonania, teologia jako dyscyplina naukowa, studia teologiczne, wreszcie teolodzy i teolożki nie goszczą w Uniwersytecie Śląskim, ale są pełnoprawnymi członkami i członkiniami naszej wspólnoty" - czytamy w odpowiedzi prof. Ryszarda Koziołka.

Odpowiedź prof. Ryszarda Koziołka
Odpowiedź prof. Ryszarda Koziołka (Prof. Ryszard Koziołek , gazeta.us.edu.pl)

Prof. Ryszard Koziołek wskazał również, że teologię wykłada się na najlepszych uniwersytetach na całym świecie. Podkreślił, że współczesne studia o religii mają na celu kształcenie przyszłych duchownych, nauczycieli, etyków, kulturoznawców czy dziennikarzy.

"Nie jest przypadkiem, że studia teologiczne prowadzą wciąż najznakomitsze uniwersytety w Europie: Oxford, Cambridge, St. Andrews, Nottingham, Heidelberg, Tybinga, Leuven, Humboldta w Berlinie, Sapienza w Rzymie i wiele innych. Stoi za tym tradycja sięgająca początków uniwersytetów europejskich, w których teologia była synonimem dzisiejszej humanistyki. Łączyła tradycję antyczną z kulturą chrześcijańską, umożliwiając tym samym renesans, czyli narodziny nowożytnej nauki" - napisał prof. Ryszard Koziołek.

Prof. Koziołek napisał również, że nie podoba mu się styl, w jakim list otwarty napisał prof. Migalski. Według rektora UŚ wykładowca uczelni wyśmiewa pracę swoich kolegów oraz koleżanek.

Odpowiedź prof. Ryszarda Koziołka
Odpowiedź prof. Ryszarda Koziołka (Prof. Ryszard Koziołek , gazeta.us.edu.pl)

Prof. Ryszard Koziołek poinformował, że nie będzie rekomendował senatowi Uniwersytetu Śląskiego zmian dotyczących obecnego składu wydziałów. Poinformował również, że w gronie pracowników Wydziału Teologicznego musi rozpocząć się dyskusja na temat przyszłości teologii akademickiej m.in. rozszerzenia jej o teologie innych wyznań chrześcijańskich.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 23
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Polacy,zgłoś
Są świetni w bajkach i oszustwach ale niestety nic nie potrafią produkować samodzielni ani nawet handlować na poziomie wyższym niż szczeeka na stadionie
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
E2rd,zgłoś
Skoro są naukowcy od uprawy pomidorów i hodowli kaczek, to dlaczego ma nie byc naukowców od lania święconej wody?
Odpowiedz
1Zgadzam się3Nie zgadzam się
Poza kk. 86.,zgłoś
Na tym wydziale każda praca na temat religii jest dobra. Tu nie trzeba się wysilać. Wystarczy, że będzie po polsku i bez błędów ortograficznych i stylistycznych. Tytuły prac tu zacytowanych o tym świadczą! AMEN.
Odpowiedz
5Zgadzam się4Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 28