Trening uważności techniką przyszłości. Czym jest mindfulness?
Odpoczynek i relaks jest istotnym elementem życia ludzkiego. Szybkie życie, ogrom pracy i natłok myśli nie pomagają naszym mózgom. Naprzeciw tym trudnościom wychodzi ruch mindfulness.
Trening uważności zwiększa obiektywną ocenę rzeczywistości, obniża stres i poprawia jakość naszego życia. Celem tych cennych ćwiczeń jest umiejętność skupienia się na tym, co się dzieje "tu i teraz". Jakie jeszcze zalety ma mindfulness i dlaczego nie jest zalecany tylko osobom na wysokich stanowiskach, ale również rodzicom małych dzieci oraz każdemu, kto chce zredukować ilość stresu w swoim codziennym życiu?
Podobne
- Mindfulness dla każdego. Jak pozytywnie rozpocząć dzień?
- Udostępniła mema przed śmiercią. Internauci są zachwyceni
- Nastolatki a media społecznościowe. Ujawniono zatrważające dane
- Słodki problem. Jak walczyć z uzależnieniem od słodyczy?
- Wieczorne ćwiczenia wpływają na sen? Nowe informacje wyjaśniają sytuację
Mindfulness – co to właściwie znaczy?
Mindfulness tłumaczy się jako "uważność" i jest to słowo zaczerpnięte od angielskiego przymiotnika mindful, co znaczy uważający lub niekiedy "uważna obecność". Jedna z bardziej popularnych definicji została stworzona przez założyciela Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts. Jon Kabat-Zinn definiuje mindfulness jako "stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej".
Mindfulness – na czym polega "uważność"?
Skoro mindfulness jest świadomym skierowaniem swojej uwagi na to, co dzieje się "tu i teraz", czego doznaje się w chwili obecnej, to nie rozpamiętujemy przeszłości, nie wracamy do przeszłości, najważniejsza jest jedynie teraźniejszość. Na niej się skupiamy w sposób celowy.
Mimo tego, że ten stan powinien być dla nas naturalny i obecny w naszym życiu jak najczęściej, to większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, jak bardzo jest odległy. Każdego dnia doświadczamy mnóstwa sytuacji, w których zamiast "przeżywać" obecną chwilę, błądzimy myślami zupełnie gdzie indziej i wspominamy, analizujemy, planujemy kolejne życiowe kroki, zadania i obowiązki do wykonania.
Mindfulness - dla kogo?
Ćwiczenia umysłu, jak często nazywa się mindfulness, skierowane są przede wszystkim do osób, które nie mogą poradzić sobie ze stresem. Często są to osoby, które się łatwo się denerwują, są rozdrażnione, zaniepokojone, mają negatywne myśli. Uważa się, że taka forma treningu umysłu jest bardzo pomocna dla osób pełniących funkcje na odpowiedzialnych stanowiskach, pracujących pod dużą presją czasu i zarządzających dużą grupą ludzi. Jest także bardzo polecana rodzicom małych dzieci.
Jednak trening uważności przeznaczony jest tak naprawdę do znacznie szerszej grupy - rekomendowany jest cierpiącym na depresję, z powodzeniem stosuje go także w terapii uzależnień czy zaburzeń odżywiania. Jego skuteczność potwierdza fakt, że prowadzi się go w ośrodkach szkoleniowych i medytacji, szkołach jogi, na kursach rozwoju osobistego oraz w placówkach medycznych i edukacyjnych (szkoły, uniwersytety).
W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że uważność praktykuje się nawet w wybranych przedszkolach, gdzie ćwiczenia umysłu odbywa się ramach "leżakowania".
Mindfulness – w czym może pomóc każdemu z nas?
Niezależnie od tego, jaki mamy zawód, stanowisko i w jakiej branży pracujemy, gdzie uczęszczają nasze dzieci, czy nie założyliśmy jeszcze rodziny, stres (mniejszy czy większy) jest nieodłącznym elementem naszego życia. Biorąc pod uwagę dzisiejsze tempo życia, ilość spraw, które mamy na głowie i codziennie zabieganie oraz zmęczenie, trening uważności przyda się każdemu z nas. Przede wszystkim ma on sprawić, byśmy się zatrzymali na chwilę i skupili na tym, co przeżywamy w danym momencie.
Wielu osobom funkcjonowanie w takim ciągłym niedoczasie odbiera przyjemność z prostych rzeczy. Tacy ludzie nie potrafią czerpać przyjemności z życia. Tymczasem stosowanie technik opartych o mindfulness uczy świadomości ciała i umysłu, pomaga w oderwaniu się od nieprzyjemnych myśli, pozwala na kontrolowanie emocji i lepsze panowanie nad swoimi rekcjami. To wszystko wpływa na wzmocnienie psychiki, a w efekcie podnosi jakość życia. Trening uważności pełni zazwyczaj dwie funkcje - można stosować go w celach psychoterapeutycznych lub relaksacyjnych.
Treningi uważności przynosi dobre efekty cierpiącym na depresję, wypalenie zawodowe, napady lęków i złości. Bardzo dużą skuteczność wykazuje również przy leczeniu chorób związanych z zaburzeniami odżywiania, ponieważ choroby typu bulimia czy anoreksja są chorobami o podłożu psychicznym. Mindfulness doskonale działa też u pacjentów cierpiącym na chroniczny ból, choroby serca, nadciśnienie, niektóre choroby skóry, a nawet raka. Afirmacje i medytacje, czyli techniki treningu uważności, są zalecane również prewencyjnie, by uchronić się przed niektórymi z wyżej wymienionych chorób - np. depresją, rakiem, czy niepłodnością.
Regularne ćwiczenia pomagają zdystansować się do wielu spraw, oczyścić umysł i spojrzeć na coś "na chłodno", zwiększają także poziom inteligencji emocjonalnej, pozytywnie wpływają na empatię oraz akceptację. Przynoszą spokój, ukojenie, obniżają symptomy stresu i napięcie, ułatwiają radzenie sobie z denerwującymi sytuacjami. Są też doskonałe dla osób, które chcą oduczyć się nawykowego sposobu reagowania na bodźce zewnętrzne oraz wewnętrzne. Na końcu dodajemy, że zwiększają pewność siebie i przyczyniają się do poprawy relacji z innymi ludźmi. Patrząc na tak długą listę zalet stosowania technik mindfulness, nie ma wątpliwości co do tego, że warto je wdrożyć do własnego życia.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku