TikTok z banem w USA? Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę
Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że popularna aplikacja TikTok zostanie zbanowana w Stanach Zjednoczonych. Izba Reprezentantów USA przegłosowała ustawę, której uchwalenie popiera również Prezydent Joe Biden.
Amerykańska Izba Reprezentantów, jedna z dwóch izb Kongresu Stanów Zjednoczonych, przegłosowała wczoraj (20 kwietnia) ustawę, która ma potencjalnie na celu zablokowanie popularnej aplikacji TikTok na terenie USA. Ustawa ta, która jest obecnie w trakcie procesu legislacyjnego, jest wynikiem obaw o bezpieczeństwo danych amerykańskich użytkowników aplikacji, a także podejrzeń o możliwość udostępniania tych danych chińskim władzom. Prezydent Joe Biden, lider narodu amerykańskiego, już zapowiedział, że podpisze ten akt prawny.
TikTok ma dwa wyjścia - sprzedaż lub banicja
Przypomnijmy, że Kongres Stanów Zjednoczonych, najwyższy organ ustawodawczy w kraju, pracuje nad ustawą, której celem jest zmuszenie chińskiego giganta technologicznego ByteDance do sprzedaży swoich amerykańskich aktywów podmiotowi niezwiązanemu z władzami Chińskiej Republiki Ludowej. To działanie jest motywowane obawami o bezpieczeństwo danych Amerykanów oraz podejrzeniami o udostępnianie tych danych chińskiej władzy.
W połowie marca ustawę, która była szeroko omawiana w mediach pod nazwą "Sell or Ban", przyjęła Izba Reprezentantów. Zgodnie z jej zapisami, ByteDance, firma stojąca za TikTokiem, musi sprzedać swoją aplikację w ciągu dziewięciu miesięcy, chociaż prezydent ma prawo wydłużyć ten okres do roku. Jeśli firma nie zastosuje się do tych wymagań, sklepy z aplikacjami, takie jak Google Play czy Apple App, będą zobowiązane do usunięcia TikToka ze swoich zasobów.
Głosowanie w Izbie Reprezentantów
Ustawa o potencjalnym zakazie TikToka w USA została przegłosowana równocześnie z prawem o konfiskacie rosyjskich aktywów oraz pakietem pomocowym dla Tajwanu i państw Indo-Pacyfiku o wartości 8 mld dolarów. Tego samego dnia Izba Reprezentantów przegłosowała również pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 60,8 mld dolarów.
Amerykański Senat, druga izba Kongresu, prawdopodobnie przyjmie te ustawy w najbliższych dniach. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że je podpisze. Dla TikToka to może oznaczać koniec działalności na terenie USA, chyba że zdecyduje się na sprzedaż swojej amerykańskiej części.
Ostrzeżenia przed TikTokiem
Mike Johnson, spiker Izby Reprezentantów z Partii Republikańskiej, wyraził swoje obawy w marcu, mówiąc: "Komunistyczne Chiny są największym geopolitycznym wrogiem Ameryki i wykorzystują technologię do aktywnego podważania amerykańskiej gospodarki i bezpieczeństwa".
Amerykańskie służby bezpieczeństwa również ostrzegały przed TikTokiem. Dyrektor FBI, Christopher Wray, stwierdził, że aplikacja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Argumentował, że ze względu na praktycznie nieistniejące granice między biznesem i władzami w ChRL, chińskie służby mogą mieć możliwość pozyskiwania wrażliwych danych o amerykańskich użytkownikach, manipulowania algorytmem rekomendacji, który może być wykorzystywany do prowadzenia operacji wpływu, a także potencjalnie inwigilować urządzenia, na których zainstalowana jest aplikacja.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku