Techno z Berlina na topie. Nie, nie chodzi o ilość używek na imprezach
Scena techno mocno kojarzy się z Berlinem. Fani imprez z całego świata przyjeżdżają do stolicy Niemiec, żeby wybrać się do jednego z tamtejszych legendarnych klubów.Teraz wkład techno w kulturę doceniło UNESCO, wpisując je na prestiżową listę.
Kluby muzyczne na całym świecie przyciągają miliony fanów. Imprezy tematyczne, koncerty, noce karaoke, konkursy, wiele parkietów z różnymi DJ-ami. Fani tańca, laserów i głośnej muzyki zamieszkujący największe miasta na terenie Ziemi mają w czym wybierać, jeśli chodzi o różnorodność klubów. Prawdziwi imprezowicze często podkreślają jednak, że nie ma na świecie drugiego tak imprezowego miasta, jak Berlin.
Podobne
- Daro Lew zaczepia Ksieżula. Nikt nie wie o kogo chodzi
- Indyjska linia lotnicza wychodzi na przeciw kobietom. Chodzi o ich bezpieczeństwo
- Taylor Swift ustaliła nowy rekord. The Eras Tour przejdzie do historii
- Miasto w Niemczech zmienia nazwę. Wszystko przez amerykańską gwiazdę
- Warto było czekać. Käärijä "People's Champion" [RECENZJA]
Berlin: Berghain i inne legendarne kluby
Za najbardziej ekskluzywny berliński klub techno uchodzi Berghain. Szacuje się, że co wieczór ok. 60 proc. oczekujących na wejście osób jest odprawiana z kwitkiem. W klubie obowiązuje całkowity zakaz nagrywania i robienia zdjęć. Szczęśliwcy, którzy zostaną wpuszczeni przez ochronę, otrzymują naklejki, którymi muszą zakleić swoje aparaty. Klub powstał w 2004 r. i od samego początku znany jest z długich kolejek oraz opowieści o rozwiązłości jego gości. Porządku na wejściu pilnuje słynny Sven Marquardt, fotograf oraz bramkarz, który może pochwalić się ogromnym tatuażem na twarzy oraz współpracą z Hugo Bossem.
W Berghain nieważne, ile masz pieniędzy czy jaki status społeczny posiadasz. W 2022 r. do klubu próbował wejść Elon Musk, jednak miliarder nie został wpuszczony, co złamało jego wrażliwe serce. W klubie panuje zasada, że każdy musi czekać w tej samej kolejce. Czy zostanie wpuszczony? O tym dowie się po wielogodzinnym oczekiwaniu.
Zupełnym przeciwieństwem Berghain jest Sisyphos. Klub charakteryzuje się feerią kolorów, która zdobi zarówno jego wnętrze, jak i ogromny ogród. Goście Sisyphos wybierają kolorowe ubrania w fantazyjne wzory. Wielu miłośników techno poleca tę miejscówkę szczególnie latem, ze względu na spory ogród, w którym toczą się genialne imprezy.
Berlińska scena techno doceniona przez UNESCO
Kultura techno jest dla Berlina bardzo ważna. Nic więc dziwnego, że działacze związani z techno i klubami od dłuższego czasu działali na rzecz wpisania berlińskiego techno na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzoną przez UNESCO. Ostatecznie działania przyniosły zamierzony efekt - kultura techno została dopisana do prestiżowej listy.
Rave the planet, jedna z grup czynnie działająca na rzecz wpisania techno na listę UNESCO, napisała na Facebooku: "#TechnoCulture w Berlinie oficjalnie uznana za niematerialne dziedzictwo kulturowe! Gratulacje dla wszystkich twórców kultury, którzy ukształtowali berlińską kulturę techno i wnieśli do niej wkład. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych, którzy byli z nami w tej podróży od pierwotnego pomysłu Hansa Cousto w 2011 roku. Specjalne podziękowania należą się Komisji Ekspertów ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Niemieckiej Komisji ds. UNESCO! Absolutnie fantastyczna wiadomość! To kamień milowy dla całej kultury, a naszej radości nie da się opisać słowami. Jutro opublikujemy oficjalny komunikat prasowy w tej sprawie. Dzisiaj świętujmy!".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Technokultur in Berlin // Film zum UNESCO-Antrag für das Immaterielle Kulturerbe
Organizacja Clubcommission, która zrzesza berlińskie kluby techno, również nie kryje zadowolenia decyzją UNESCO: "Uznanie berlińskiej kultury techno jako Światowego Dziedzictwa UNESCO to kolejny kamień milowy dla berlińskich producentów techno, artystów, operatorów klubów i organizatorów imprez. Wyrażamy wdzięczność wobec takich zespołów jak Kraftwerk i Afroamerykańscy DJ-i oraz producentów, takich jak Underground Resistance z Detroit, którzy zdecydowanie przyczynili się do tworzenia i rozpowszechnienia kultury techno".
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos