Berlińska scena techno została wpisana na listę zabytków

Techno z Berlina na topie. Nie, nie chodzi o ilość używek na imprezach

Źródło zdjęć: © canva / canva
Weronika Paliczka,
15.03.2024 17:00

Scena techno mocno kojarzy się z Berlinem. Fani imprez z całego świata przyjeżdżają do stolicy Niemiec, żeby wybrać się do jednego z tamtejszych legendarnych klubów.Teraz wkład techno w kulturę doceniło UNESCO, wpisując je na prestiżową listę.

Kluby muzyczne na całym świecie przyciągają miliony fanów. Imprezy tematyczne, koncerty, noce karaoke, konkursy, wiele parkietów z różnymi DJ-ami. Fani tańca, laserów i głośnej muzyki zamieszkujący największe miasta na terenie Ziemi mają w czym wybierać, jeśli chodzi o różnorodność klubów. Prawdziwi imprezowicze często podkreślają jednak, że nie ma na świecie drugiego tak imprezowego miasta, jak Berlin.

Berlin: Berghain i inne legendarne kluby

Za najbardziej ekskluzywny berliński klub techno uchodzi Berghain. Szacuje się, że co wieczór ok. 60 proc. oczekujących na wejście osób jest odprawiana z kwitkiem. W klubie obowiązuje całkowity zakaz nagrywania i robienia zdjęć. Szczęśliwcy, którzy zostaną wpuszczeni przez ochronę, otrzymują naklejki, którymi muszą zakleić swoje aparaty. Klub powstał w 2004 r. i od samego początku znany jest z długich kolejek oraz opowieści o rozwiązłości jego gości. Porządku na wejściu pilnuje słynny Sven Marquardt, fotograf oraz bramkarz, który może pochwalić się ogromnym tatuażem na twarzy oraz współpracą z Hugo Bossem.

trwa ładowanie posta...

W Berghain nieważne, ile masz pieniędzy czy jaki status społeczny posiadasz. W 2022 r. do klubu próbował wejść Elon Musk, jednak miliarder nie został wpuszczony, co złamało jego wrażliwe serce. W klubie panuje zasada, że każdy musi czekać w tej samej kolejce. Czy zostanie wpuszczony? O tym dowie się po wielogodzinnym oczekiwaniu.

trwa ładowanie posta...

Zupełnym przeciwieństwem Berghain jest Sisyphos. Klub charakteryzuje się feerią kolorów, która zdobi zarówno jego wnętrze, jak i ogromny ogród. Goście Sisyphos wybierają kolorowe ubrania w fantazyjne wzory. Wielu miłośników techno poleca tę miejscówkę szczególnie latem, ze względu na spory ogród, w którym toczą się genialne imprezy.

trwa ładowanie posta...

Berlińska scena techno doceniona przez UNESCO

Kultura techno jest dla Berlina bardzo ważna. Nic więc dziwnego, że działacze związani z techno i klubami od dłuższego czasu działali na rzecz wpisania berlińskiego techno na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzoną przez UNESCO. Ostatecznie działania przyniosły zamierzony efekt - kultura techno została dopisana do prestiżowej listy.

trwa ładowanie posta...

Rave the planet, jedna z grup czynnie działająca na rzecz wpisania techno na listę UNESCO, napisała na Facebooku: "#TechnoCulture w Berlinie oficjalnie uznana za niematerialne dziedzictwo kulturowe! Gratulacje dla wszystkich twórców kultury, którzy ukształtowali berlińską kulturę techno i wnieśli do niej wkład. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych, którzy byli z nami w tej podróży od pierwotnego pomysłu Hansa Cousto w 2011 roku. Specjalne podziękowania należą się Komisji Ekspertów ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Niemieckiej Komisji ds. UNESCO! Absolutnie fantastyczna wiadomość! To kamień milowy dla całej kultury, a naszej radości nie da się opisać słowami. Jutro opublikujemy oficjalny komunikat prasowy w tej sprawie. Dzisiaj świętujmy!".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Technokultur in Berlin // Film zum UNESCO-Antrag für das Immaterielle Kulturerbe

Organizacja Clubcommission, która zrzesza berlińskie kluby techno, również nie kryje zadowolenia decyzją UNESCO: "Uznanie berlińskiej kultury techno jako Światowego Dziedzictwa UNESCO to kolejny kamień milowy dla berlińskich producentów techno, artystów, operatorów klubów i organizatorów imprez. Wyrażamy wdzięczność wobec takich zespołów jak Kraftwerk i Afroamerykańscy DJ-i oraz producentów, takich jak Underground Resistance z Detroit, którzy zdecydowanie przyczynili się do tworzenia i rozpowszechnienia kultury techno".

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0